Knygose matydami sunkiai suvokiamus skaičius, susijusius su tremtimi ar kalinimais, retai kada susimąstome, ką tie skaičiai reiškia iš tikrųjų. Ar kada pagalvojote, jog tie 300 tūkst. ištremtų bei žuvusių žmonių yra 30 Lentvario miestų kartu sudėjus? Bet ką jau čia tas Lentvaris – tai 66 Trakų miestai arba visas Kaunas. Minėdami Gedulo ir vilties dieną žinome, jog tai laikas, kuomet visi raginami minutei stabtelėti ir prisiminti ištremtų bei kalintų žmonių likimus. Kartu tai ir proga didžiuotis tuo, kad šiandien gyvename laisvoje šalyje. Minėdama 76-ąsias tremties pradžios Lietuvoje metines, birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, Trakų viešoji biblioteka kvietė susitikti su savo krašto tremtiniais, tam, kad visi susivienytume gyvosios istorijos išsaugojimui.
Renginio metu vyko virtuali kelionė po lietuvių tremties vietas, pristatyti pagrindiniai tremties faktai bei vietos, eksponuotos fotografijos iš tremties vietų. Renginį savo dalyvavimu papuošė garbūs svečiai: tremtinių sąjungos Trakų skyriaus pirmininkas Stanislovas Matulionis su broliu Vytautu ir žmona, taip pat tremtine, Kazimiera Genovaite Matulioniene dalinosi prisiminimais, skaitė atsiminimų ištraukas bei tremties rašytojo Antano Miškinio eiles. Socialinių mokslų daktaras, docentas, LPS „Bočiai“ Trakų bendrijos pirmininkas Zigmundas Ramanauskas išsklaidė niūras nuotaikas savo nuotaikingais pasakojimais, parodydamas, jog vaikystė, nepaisant to, kur ir kokia sunki ji bebūtų – vis tiek yra kupina pamokančių nuotykių, iš kurių vėliau smagu pasijuokti. Alfonsas Raila dalinosi prisiminimais ir paskaitė keletą nuotaikingų ištraukų, liudijančių anų dienų aplinkybes. Visuomenininkas Jonas Bagdonas, pasivadinęs „netikruoju tremtiniu“ papasakojo savo šeimos istoriją, ir tai, kaip jiems pavyko išsigelbėti nuo tremties. Trakų r. literatų brolijos „Aukuras“ pirmininkė Teresė Balkutė ir Trakų krašto fotožurnalistas bei menininkas Vytautas Žemaitis papildė renginį kontrastinga poezija – skambėjo eilės ir apie tremtį, ir apie laisvę, jautėsi kovotojų, protėvių dvasia.
Savo vizitu renginį pagerbė Trakų rajono merė Edita Rudelienė, tarusi sveikinimo žodį ir savo kalba priminusi, kokie laimingi turime būti šiandien, galėdami gyventi laisvoje šalyje. Seimo nario Jono Liesio patarėja Vilma Puišienė sveikino tremtinius įteikdama po simbolinę baltą rožę, taip pagerbdama kiekvieno iš jų istoriją.
Renginį vainikavo pristatytos naujausios projekto „Misija Sibiras“ peripetijos bei tarptautiniam projektui „Ledo vaikai“ sukurto dokumentinio filmo, atskleidžiančio tremtinių vaikų ir jų identiteto sampratos temą, peržiūra. Minėdami tokias datas, organizuodami tokio pobūdžio renginius, kurie primena mums tokius istorinius sopulius, norime, kad žmonės imtų galvoti ne skaičiais, o likimais ir istorijomis. Tremtis nėra vien skaičiai ar datos. Gyvuliniais vagonais Sibiro kryptimi pajudėjo žmonės su skirtingais likimais, istorijomis ir mintimis, todėl svarbu parodyti, kad kiekvienas likimas yra svarbus.
Gintarė Tamašauskaitė,
Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė
Susijusios galerijos
Susitikimas su Trakų krašto tremtiniais. Gedulo ir vilties diena'17
Komentarai