Istorija

Trakai, senoji Lietuvos sostinė, užima reikšmingą vietą krašto istorijoje. Išsidėstę tarp didžiųjų šalies upių – Nemuno ir Nėries, tarp didžiausių šalies miestų – Vilniaus ir Kauno, Trakai yra svarbus administracinis centras ne tik prekybiniame, visuomeniniame, politiniame, bet ir kultūriniame gyvenime. Svarbią vietą jame užima ir Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka.

Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka

Biblioteka Trakuose buvo įkurta 1940 m. Kaip ir visos Lietuvos bibliotekos ji išgyveno būdingiausius gyvavimo etapus: administracinius-teritorinius padalinimus, centralizaciją, pavaldumo pasikeitimus ir kt. Iki 2000 m. rajone veikė net 28 bibliotekos filialai, tačiau po 2000 m. Lietuvos administracinio paskirstymo bibliotekų tinklas sumažėjo. Dabar rajono miestuose ir kaimuose yra 15 viešosios bibliotekos padalinių, kurie įsikūrę Aukštadvaryje, Bijūnuose, Bražuolėje, Čižiūnuose, Dusmenyse, Grendavėje, Lentvaryje, Onuškyje, Paluknyje, Rykantuose, Rūdiškėse, Senuosiuose Trakuose, Šklėriuose, Šventininkuose, Tiltuose.

Bibliotekos paslaugomis naudojasi apie trečdalis rajono gyventojų, joje lankosi svečiai iš Lietuvos ir užsienio. Iš viso per metus į biblioteką užsuka virš 149 tūkstančių lankytojų. Bibliotekos fondą sudaro per 200 tūkstančių dokumentų.

Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka viena pirmųjų Lietuvoje pradėjo kurti elektroninį katalogą. Eksperimentinėje bibliotekos bazėje buvo adaptuojamos pirmosios automatizuotos bibliotekų sistemos ELKAT (1995 m.) ir UNIKAT (1997 m.). Nuo 2000 m. diegiama Lietuvos integrali bibliotekų informavimo sistema (LIBIS) leido automatizuoti daugumą bibliotekos darbo procesų. Vartotojų aptarnavimas tapo našesnis. 2021 m. LIBIS buvo modernizuotas, bibliotekos teikiamos elektroninės paslaugos perkeltos į centralizuotai valdomą debesų kompiuterijos infrastruktūrą.

2001 m. buvo pradėtas rajono bibliotekų kompiuterizavimas. Projektai „Biblioteka – informacinės ir intelektualinės laisvės garantas“, „Langas į ateitį“, VIPT, „Bibliotekos pažangai” ne tik leido mažiausius kaimo filialus aprūpinti nauja kompiuterine ir programine įranga, bet ir suteikė žmonėms galimybę, naudojantis naujomis technologijomis, pasiekti reikiamą informaciją, mokytis, bendrauti, pramogauti. Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų finansuojamas projektas „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje infrastruktūroje“ suteikė galimybę bibliotekoje naudotis inovatyviomis technologijomis. Biblioteka pasipildė inžineriniu, eksperimentiniu, kūrybiniu ir programavimo paketais, kuriuos sudarė 3D spausdintuvas, virtualios realybės akiniai, grafinė planšetė, įvairūs konstruktoriai ir kitos inovatyvios technologijos.

Viena iš bibliotekos vykdomų veiklų yra gyventojų kompiuterinio raštingumo mokymai. Šiuo metu bibliotekoje yra 122 kompiuterizuotos darbo vietos, iš jų 82 skirtos vartotojams. Inovatyvių paslaugų diegimą tęsė projektas „Esu jaunas, energingas, naujovių ieškantis žmogus“. Šiuo projektu vaikai ir jaunuoliai iš socialiai remtinų šeimų buvo supažindinti su naujais mobiliais IT įrenginiais, išmokyti jais dirbti. Projektas buvo įgyvendintas visuose bibliotekos filialuose. Taip pat bibliotekoje pagal projektą „Prisijungusi Lietuva“ vykdyti skaitmeninio raštingumo mokymai pradedantiesiems ir pažengusiems vartotojams.

Trakų viešojoje bibliotekoje puoselėjama tradicinė kultūrinė, edukacinė veikla. Per metus lankytojams siūloma per 800 renginių, vykdomos skaitymo skatinamo, etninės kultūros populiarinimo iniciatyvos, vykdomas kraštotyros darbas, darbuotojų kvalifikacijos tobulinimas ir kt.

Kurti naujas bei stiprinti esamas bibliotekos paslaugas padeda projektinė veikla.

  • „Migruojantis kinas“ (2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022) – tęstinis bibliotekos kino sklaidos projektas. Jo tikslas – inovatyvių paslaugų teikimas bendruomenėms. Projektas supažindina su naujausiais kino kritikų pripažintais filmais, pelniusiais prestižinių apdovanojimų įvairiuose tarptautiniuose kino festivaliuose, turinčiais išliekamąją meninę vertę, teigiamą estetinį, emocinį, moralinį poveikį.
  • „Trio: dailė + muzika + poezija(2019, 2020, 2021, 2022) – tai tęstinis, unikalus bibliotekos projektas, meno degustacijų ciklas. Projekto metu žiūrovai susipažįsta su lietuvių menininkų darbais, sukurtais pasitelkiant įvairias technikas, klausosi profesionalių muzikantų atliekamų kūrinių, pasineria į poeziją.
  • „Skaitymas su šunimi“ (2016, 2017, 2018) – tai socialinis projektas, kurio tikslas yra skatinti, motyvuoti vaikus skaityti knygas ir tuo pačiu lavinti skaitymo įgūdžius. Bibliotekoje įrengtame jaukiame kampelyje sutartu laiku įsikuria šuo ir vedlys, kurie laukia vaikų, norinčių skaityti pasirinktą knygą. Užsiėmimuose dalyvauja tam tikslui apmokyti keturkojai su specialius apmokymus baigusiais vedliais.
  • Pažink pasakų (knygų) pasaulį su Lėle“ (2012, 2013) – tai dar vienas tradicinis bibliotekos projektas, kurį vykdo Vaikų literatūros skyrius. Kurdami bei vaidindami, vaikai lavina vaizduotę, tobulina asmeninius gebėjimus, lavina komunikacijos įgūdžius. Projektas orientuotas į socialinės atskirties mažinimą.
  • „Knygos, kuriančios pasaulius“ (2020, 2021) – projektas apjungė knygą ir kitus jos įkvėptus pasaulius – kitus meno kūrinius. Tikslas – užtikrinti aukštos kokybės profesionalųjį meną, pradedant knygos atsiradimo idėja ir baigiant knygos įkvėptomis kultūros ir meno raiškos formomis bei galimybėmis.
  • „Atrask komiksus su TraKiu“ (2019) – projekto tikslas – suburti vaikus, mėgstančius piešti ir besidominčius komiksais, suteikti jiems teorinių ir praktinių komiksų kūrimo žinių.
  • „Nuo knygos iki meno“ (2010, 2011, 2012, 2013, 2014) – ne vienerius metus Lentvario padalinio vykdytas projektas, skirtas Nacionalinei bibliotekų savaitei. Jo metu, pasitelkiant knygą, populiarinamos įvairios meno šakos ar meninės išraiškos priemonės.
  • „Blykstė“ (2019, 2020) – projekto tikslas – vykdyti vaikų ir jaunimo kultūrinę edukaciją, supažindinti su fotografijos meno pasauliu, žymiais fotomenininkais ir jų darbais, praktiškai išbandyti įvairias fotografijos kūrimo technikas bendradarbiaujant su profesionaliais menininkais, savo srities specialistais.
  • „Keliauk po Lentvarį su virtualiais knygų herojais“ (2021) – projekto tikslas – vykdant papildytos realybės orientacinį žaidimą, skatinti vaikus ir paauglius domėtis juos supančia aplinka, savo miesto istorija, lankytinais objektais, derinant šiuolaikines technologijas ir skaitymą. Mobiliąją programėlę „Atrask Lentvarį“ galima atsisiųsti iš „Google Play“ ir „Apple“ parduotuvių.
  • „Interaktyvus Lentvaris QR“ (2022) – tai interaktyvus žemėlapis, kviečiantis aplankyti istorinius, meninius ir kultūrinės vertės objektus bei kitas traukos vietas Lentvario mieste. Sukurto interaktyvaus žemėlapio nuoroda yra patalpinta Trakų viešosios bibliotekos puslapyje: https://trakubiblioteka.lt/lentvario-krastas/. Taip pat žemėlapis atspausdintas ant tentinės medžiagos. Prie objektų pritvirtintos specialios lentelės su QR kodais.
    Kiekvienas objektas turi trumpą aprašymą, vaizdo įrašų, nuotraukų. Į interaktyvų žemėlapį įtraukta 12 lankytinų objektų: grafo Tiškevičiaus rūmai kartu su kitais dvaro pastatais, Lentvario Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia, XIX a. statyta geležinkelio stotis, Lentvario dvaro parkas, Graužio ežeras, Bevardis ežeras, Lentvario Račkūnų kapinių koplyčia, Lentvario pirmoji mokykla, renovuota biblioteka (buvęs kino teatras) ir kt.
  • „Gimtieji Tiltai ir jų žmonės“ (2003) – tai Tiltų bibliotekos kultūros projektas, kurio metu išleista bibliotekos vedėjos Elenos Žilinskienės knyga „Gimtieji Tiltai ir jų žmonės“ (2004).
  • „Gimtasis kraštasistorijos vingiuose“ (2006, 2008, 2011, 2013) – tai Tiltų bibliotekoje vykdytas tęstinis kultūros projektas, kurio metu renkama medžiaga apie visus krašto kaimus.
  • „Tiltų krašto kaimai šimtmečių kaitoje“ (2015) – tai Tiltų bibliotekos vykdytas kultūros paveldo išsaugojimo projektas, kurį įgyvendinant išleista bibliotekos vedėjos Elenos Žilinskienės knyga „Tiltų krašto kaimai šimtmečių kaitoje“ (2015). 

Informacija apie Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos veiklą, paslaugas, renginius ir parodas skelbiama:

  • svetainėje trakubiblioteka.lt;
  • socialiniame tinkle „Facebook“ – @trakubiblioteka;
  • socialiniame tinkle „Instagram“ – @traku.biblioteka.

Trakų viešoji biblioteka

Trakų viešojoje bibliotekoje komplektuojamas, tvarkomas ir saugomas dokumentų fondas, aptarnaujami skaitytojai, įrengtos kompiuterizuotos darbo vietos, rengiamos parodos, susitikimai su žymiais žmonėmis, vykdomi projektai, mokymai ir edukacijos. Bibliotekoje gausu grožinės ir mokslinės literatūros, informacinių ir periodinių leidinių lietuvių, anglų, lenkų, rusų ir kitomis kalbomis. Vaikų literatūros skyriuje įrengta žaisloteka, videoteka. Čia vaikai gali žiūrėti animacinius filmus, klausytis muzikos, žaisti.

Suaugusių vartotojų skyrius

Suaugusių vartotojų skyrius (anksčiau – Skaitytojų aptarnavimo skyrius) yra seniausias bibliotekoje. Šiandien jis įsikūręs Vytauto g. 69, Trakuose.

Čia vyksta susitikimai su žymiais žmonėmis, filmų peržiūros, edukacijos, rengiamos parodos, teikiamos konsultacijos informaciniais klausimais, vykdoma projektinė veikla. Lankytojams sudarytos sąlygos dirbti ir leisti laisvalaikį skaityklose: naudotis kompiuteriais, internetu, inovatyviomis technologijomis, bibliotekos fondais, susipažinti su naujausiais periodiniais leidiniais.

Informacija apie Suaugusių vartotojų skyriaus veiklas pateikiama svetainėje www.trakubiblioteka.lt, „Facebook“ puslapyje „Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka“, „Instagram“ paskyroje „traku.biblioteka“.

Vaikų literatūros skyrius

Vaikų literatūros skyrius duris atvėrė 1977 m. Šiuo metu jis yra įsikūręs Trakų gimnazijos patalpose adresu Birutės g. 44, Trakuose.

Čia lankytojams siūloma gausybė įvairių edukacijų: pažintis su biblioteka, programavimo ir robotikos pamokėlės, sensoriniai užsiėmimai, garsiniai knygų skaitymai, interaktyvios edukacijos, stalo žaidimų popietės, kūrybiniai užsiėmimai, „Kahoot“ viktorinos, teatralizuoti vaidinimai.

Nuo 2015 m. Vaikų literatūros skyriuje veikia „Kūrybiškumo saviraiškos studija“, turinti dvi kryptis.

  • Kūrybinės dirbtuvės“ – programa skirta vaikams, norintiems kurti, atrasti save, išbandyti netradicinius kūrimo būdus, priemones, technikas. Būrelyje dalyvauja 7—14 metų vaikai, norintys kūrybiškai praleisti laiką, kurti rankdarbius.
  • „Bibliotekos Teatriuko veikla“ – programa skirta vaikams, norintiems susipažinti su teatru, išmėginti ir ugdyti artistinius sugebėjimus, kūrybiškumą. Tai puiki erdvė saviraiškai.

Taip pat Vaikų literatūros skyriuje kasmet rengiamos vasaros dienos stovyklos „BŪK: besidomintis unikalus ir kūrybiškas“. Vienas iš pagrindinių stovyklos tikslų – skatinti pažintinę veiklą, tyrinėti ir atrasti supantį pasaulį. Stovyklos metu vaikai aktyviai leidžia laiką, dalyvauja kūrybinėse dirbtuvėse, edukacijose, užsiėmimuose, susitinka su rašytojais, vyksta į išvykas.

Plačiau apie skyriaus veiklas skaitykite Vaikų literatūros skyriaus tinklaraštyje: www.trakuviesojibiblioteka.blogspot.com, „Facebook“ puslapyje „Trakai Vaiku biblioteka“, svetainėje www.trakubiblioteka.lt.

Interaktyvus Lentvaris QR
Justino Marcinkevičiaus kelias
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt