Trakai, senoji Lietuvos sostinė, užima reikšmingą vietą krašto istorijoje. Išsidėstę tarp didžiųjų šalies upių – Nemuno ir Nėries, tarp didžiausių šalies miestų – Vilniaus ir Kauno, Trakai yra svarbus administracinis centras ne tik prekybiniame, visuomeniniame, politiniame, bet ir kultūriniame gyvenime. Svarbią vietą jame užima ir Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka.
Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Biblioteka Trakuose buvo įkurta 1940 m. Kaip ir visos Lietuvos bibliotekos ji išgyveno būdingiausius gyvavimo etapus: administracinius-teritorinius padalinimus, centralizaciją, pavaldumo pasikeitimus ir kt. Iki 2000 m. rajone veikė net 28 bibliotekos filialai, tačiau po 2000 m. Lietuvos administracinio paskirstymo bibliotekų tinklas sumažėjo. Dabar rajono miestuose ir kaimuose yra 15 viešosios bibliotekos padalinių, kurie įsikūrę Aukštadvaryje, Bijūnuose, Bražuolėje, Čižiūnuose, Dusmenyse, Grendavėje, Lentvaryje, Onuškyje, Paluknyje, Rykantuose, Rūdiškėse, Senuosiuose Trakuose, Šklėriuose, Šventininkuose, Tiltuose.
Bibliotekos paslaugomis naudojasi apie trečdalis rajono gyventojų, joje lankosi svečiai iš Lietuvos ir užsienio. Iš viso per metus į biblioteką užsuka virš 149 tūkstančių lankytojų. Bibliotekos fondą sudaro per 200 tūkstančių dokumentų.
Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka viena pirmųjų Lietuvoje pradėjo kurti elektroninį katalogą. Eksperimentinėje bibliotekos bazėje buvo adaptuojamos pirmosios automatizuotos bibliotekų sistemos ELKAT (1995 m.) ir UNIKAT (1997 m.). Nuo 2000 m. diegiama Lietuvos integrali bibliotekų informavimo sistema (LIBIS) leido automatizuoti daugumą bibliotekos darbo procesų. Vartotojų aptarnavimas tapo našesnis. 2021 m. LIBIS buvo modernizuotas, bibliotekos teikiamos elektroninės paslaugos perkeltos į centralizuotai valdomą debesų kompiuterijos infrastruktūrą.
2001 m. buvo pradėtas rajono bibliotekų kompiuterizavimas. Projektai „Biblioteka – informacinės ir intelektualinės laisvės garantas“, „Langas į ateitį“, VIPT, „Bibliotekos pažangai” ne tik leido mažiausius kaimo filialus aprūpinti nauja kompiuterine ir programine įranga, bet ir suteikė žmonėms galimybę, naudojantis naujomis technologijomis, pasiekti reikiamą informaciją, mokytis, bendrauti, pramogauti. Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų finansuojamas projektas „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje infrastruktūroje“ suteikė galimybę bibliotekoje naudotis inovatyviomis technologijomis. Biblioteka pasipildė inžineriniu, eksperimentiniu, kūrybiniu ir programavimo paketais, kuriuos sudarė 3D spausdintuvas, virtualios realybės akiniai, grafinė planšetė, įvairūs konstruktoriai ir kitos inovatyvios technologijos.
Viena iš bibliotekos vykdomų veiklų yra gyventojų kompiuterinio raštingumo mokymai. Šiuo metu bibliotekoje yra 122 kompiuterizuotos darbo vietos, iš jų 82 skirtos vartotojams. Inovatyvių paslaugų diegimą tęsė projektas „Esu jaunas, energingas, naujovių ieškantis žmogus“. Šiuo projektu vaikai ir jaunuoliai iš socialiai remtinų šeimų buvo supažindinti su naujais mobiliais IT įrenginiais, išmokyti jais dirbti. Projektas buvo įgyvendintas visuose bibliotekos filialuose. Taip pat bibliotekoje pagal projektą „Prisijungusi Lietuva“ vykdyti skaitmeninio raštingumo mokymai pradedantiesiems ir pažengusiems vartotojams.
Trakų viešojoje bibliotekoje puoselėjama tradicinė kultūrinė, edukacinė veikla. Per metus lankytojams siūloma per 800 renginių, vykdomos skaitymo skatinamo, etninės kultūros populiarinimo iniciatyvos, vykdomas kraštotyros darbas, darbuotojų kvalifikacijos tobulinimas ir kt.
Kurti naujas bei stiprinti esamas bibliotekos paslaugas padeda projektinė veikla.
Informacija apie Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos veiklą, paslaugas, renginius ir parodas skelbiama:
Trakų viešoji biblioteka
Trakų viešojoje bibliotekoje komplektuojamas, tvarkomas ir saugomas dokumentų fondas, aptarnaujami skaitytojai, įrengtos kompiuterizuotos darbo vietos, rengiamos parodos, susitikimai su žymiais žmonėmis, vykdomi projektai, mokymai ir edukacijos. Bibliotekoje gausu grožinės ir mokslinės literatūros, informacinių ir periodinių leidinių lietuvių, anglų, lenkų, rusų ir kitomis kalbomis. Vaikų literatūros skyriuje įrengta žaisloteka, videoteka. Čia vaikai gali žiūrėti animacinius filmus, klausytis muzikos, žaisti.
Suaugusių vartotojų skyrius
Suaugusių vartotojų skyrius (anksčiau – Skaitytojų aptarnavimo skyrius) yra seniausias bibliotekoje. Šiandien jis įsikūręs Vytauto g. 69, Trakuose.
Čia vyksta susitikimai su žymiais žmonėmis, filmų peržiūros, edukacijos, rengiamos parodos, teikiamos konsultacijos informaciniais klausimais, vykdoma projektinė veikla. Lankytojams sudarytos sąlygos dirbti ir leisti laisvalaikį skaityklose: naudotis kompiuteriais, internetu, inovatyviomis technologijomis, bibliotekos fondais, susipažinti su naujausiais periodiniais leidiniais.
Informacija apie Suaugusių vartotojų skyriaus veiklas pateikiama svetainėje www.trakubiblioteka.lt, „Facebook“ puslapyje „Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka“, „Instagram“ paskyroje „traku.biblioteka“.
Vaikų literatūros skyrius
Vaikų literatūros skyrius duris atvėrė 1977 m. Šiuo metu jis yra įsikūręs Trakų gimnazijos patalpose adresu Birutės g. 44, Trakuose.
Čia lankytojams siūloma gausybė įvairių edukacijų: pažintis su biblioteka, programavimo ir robotikos pamokėlės, sensoriniai užsiėmimai, garsiniai knygų skaitymai, interaktyvios edukacijos, stalo žaidimų popietės, kūrybiniai užsiėmimai, „Kahoot“ viktorinos, teatralizuoti vaidinimai.
Nuo 2015 m. Vaikų literatūros skyriuje veikia „Kūrybiškumo saviraiškos studija“, turinti dvi kryptis.
Taip pat Vaikų literatūros skyriuje kasmet rengiamos vasaros dienos stovyklos „BŪK: besidomintis unikalus ir kūrybiškas“. Vienas iš pagrindinių stovyklos tikslų – skatinti pažintinę veiklą, tyrinėti ir atrasti supantį pasaulį. Stovyklos metu vaikai aktyviai leidžia laiką, dalyvauja kūrybinėse dirbtuvėse, edukacijose, užsiėmimuose, susitinka su rašytojais, vyksta į išvykas.
Plačiau apie skyriaus veiklas skaitykite Vaikų literatūros skyriaus tinklaraštyje: www.trakuviesojibiblioteka.blogspot.com, „Facebook“ puslapyje „Trakai Vaiku biblioteka“, svetainėje www.trakubiblioteka.lt.
Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka Biudžetinė įstaiga, Vytauto g. 69, LT-21105 Trakai
Tel./faks. (0 528) 55 460
El. p. info@trakubiblioteka.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190638473