Trakų bibliotekoje įspūdinga hiperrealizmo piešinių paroda
2017-07-13
Šiuo metu Trakų viešojoje bibliotekoje veikia hiperrealizmo šalininkės, dailininkės Danguolės Šerstinskajos (g. 1968.08.13) piešinių paroda, kurioje – 18 įvairaus formato hiperrealistinių gyvūnų portretų.
Dailininkė piešti pradėjo dar ankstyvoje vaikystėje, būdama maždaug penkerių. Nuo pat mažumės mėgusi gyvūnus, ji augo nepaliestos, tikros gamtos apsuptyje, kuri ir išugdė šį subtilų, gilų, rafinuotą bei jausmingą ryšį, vėliau peraugusį į pagrindines dailininkės menines aspiracijas. Daugiametė patirtis auginant įvairius gyvūnus, dresuojant, veisiant šunis ir teisėjaujant FCI šunų parodose lėmė, jog dailininkė piešia gyvūnus, atsižvelgdama į savo žinias ir suvokimą apie gyvūno psichologiją bei anatomiją, tam, jog kurtų tokį meną, kuris užfiksuoja gyvūno emociją meno kūrinyje. Menininkė iškelia gyvūnus į tokią šviesą, kurioje jie tampa vieninteliu subjektu, ties kuriuo ir sukasi visa istorija.
Visą gyvenimą menas Danguolę lydėjo įvairiomis formomis: nuo įgūdžių realizavimo akademiniame piešime iki impresionizmo tapyboje. Galiausiai, po šimtų piešinių, atliktų pieštuku, po šimtų tapybos darbų aliejiniais dažais – ji atrado ir išvystė retą techniką, kuri tobulai dera su autorės meniniu troškimu tiksliai, jausmingai ir efektyviai pavaizduoti gyvūnus. Technika, kurią naudoja dailininkė, remiasi precizišku rankų meistriškumu bei daugiasluoksniškumu sausu teptuku aliejinius dažus tepant ant popieriaus. Įvaldžiusi šią techniką Danguolė įgijo visišką laisvę kontroliuoti šešėlius ir galimybę pavaizduoti tiek detalių, kiek tik norisi. Sluoksnis po sluoksnio kuriamas piešinys pasiekia finišo tiesiąją, kurią sau nusistato pati menininkė, ir tokiu būdu gimsta meno kūrinys, turtingas savo spalvinių tonų perėjimais, šešėliais, hiperrealistiškomis detalėmis ir kontrastais, kurie ir padaro paveikslus sunkiai atskiriamus nuo fotografijų.
Šios piešimo technikos, kitaip dar vadinamos „sausu teptuku“, pirmieji ėmėsi rusų dailininkai. Dabar ji vienija menininkus ir kolekcionierius iš pačių įvairiausių sričių. Sekdama žymiausius Rusijos menininkus moteris ilgą laiką mokėsi, semdamasi iš jų patirties. Kreipdama dėmesį į mažiausias detales Danguolė išmoko kiekvieno gyvūno portretą paversti tokiu realistišku, kad jį pamačiusiam dar ilgai tenka sukti galvą, ar tai piešinys, ar nuotrauka. Hiperrealizmą autorė paaiškino, kaip modernistinio meno kryptį: „Fotografiškai tiksliai atkuriu tikrovę. Piešimas sausu teptuku – sudėtinga technika, reikalaujanti besąlygiško atsidavimo. Įprastai aliejiniais dažais nepiešiama ant popieriaus, dažniausiai jais tapoma ant drobės. Mėgstu sužinoti kiekvieno gyvūno istoriją, vardą, charakterį. Dauguma tik pasijuoktų, sakytų, kad jie niekuo nesiskiria, bet patikėkite – įsižiūrėję pamatytumėte, koks skirtingas gali būti kiekvienas jūsų kada nors sutiktas šunelis gatvėje“, – atviravo menininkė.
Neįtikėtini, gyvi, ekspresyvūs ir tarsi įmagnetinti D. Šerstinskajos darbai dažną priverčia tiesiog apstulbti. Užsienyje dailininkę jau įvertino meno žinovai: net tris metus iš eilės ji pagerbta vienu prestižiškiausių meno apdovanojimų – „American Art Awards“, kurį skiria ir darbus vertina komisija iš 25 žymiausių JAV meno galerijų. Pernai D. Šerstinskaja oficialiai pakviesta į Prancūziją, kur vyko „Atim Masters Awards“ apdovanojimų ceremonija. Joje kasmet dalyvauja šešiasdešimt kompetentingos komisijos atrinktų menininkų iš viso pasaulio. Danguolė – tarp jų. Moteris neslėpė – tai buvo didžiulė garbė.
Nepaisant visų savo pasiekimų, dailininkė net 10 metų kovojo su vėžiu. 2016 m. jai buvo atlikta smegenų operacija, bet ji ir toliau tapo bei išreiškia save su nepaliaujama motyvacija, tikėdamasi, kad galės tapti įkvėpimu kitiems ir padrąsinti gyvenimo sunkumus priimti iškelta galva ir toliau nepaliaujamai realizuoti save ir savąsias vizijas.
Visi norintys kviečiami apsilankyti – paroda Trakų viešojoje bibliotekoje veiks iki rugpjūčio 31d. (paroda nemokama).
Komentarai