Grendavės biblioteka pakvietė savo lankytojus į susitikimą su rašytoja, vertėja Kazimiera Kazijevaite-Astratoviene ir leidyklos ,,Gelmės“ redaktore Irena Aleksaite.
Susitikimo metu rašytoja pristatė savo pirmąjį prozos kūrinį – apysaką ,,Septynios kartos“. Knyga išleista 2016 m. rudenį. Už šią apysaką autorė apdovanota Kazimiero Barėno literatūrine premija, kurią įsteigė lietuvių išeivijos Didžiojoje Britanijoje veikėjai – Marija ir Kazimieras Barėnai, – remdamiesi sumanymu paskatinti jauną gabų prozininką kilniems darbams ir kūrybai. Lėšos premijai – Barėnų šeimos santaupos, rašytojo gautos nominacijos ir premijos. 2016-ųjų metų laureate vienbalsiai (iš keturių pretendavusių autorių) buvo išrinkta Kazimiera Kazijevaitė-Astratovienė. Vertintojų nuomone, iš kitų pretendentų jaunoji rašytoja išsiskyrė menine prasme, begaliniu teksto vitališkumu, užbūrė gaivališka veikėjų prigimtimi ir dramatizmu.
Kazimiera Kazijevaitė-Astratovienė gimė 1981 m. Vilniuje. Yra baigusi lietuvių filologijos studijas Vilniaus universitete, taip pat Lietuvos žurnalistikos centro rengtas profesines žurnalistikos studijas. Nuo 2013 m. – laisvai samdoma vertėja. Verčia prozą ir poeziją iš anglų ir rusų kalbų. Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos (LLVS) narė nuo 2010 m. Nuo 2012 m. atstovauja LLVS Baltijos rašytojų taryboje (BWC) Visbyje (Švedija), 2015 m. tapo BWC pirmininke. 2016 m. debiutavo kaip poetė kultūros portale „Meno bangos“.
Kazimiera taip sako apie savo kūrybą: „Verčiu ir rašau tik dėl vienos priežasties – mane domina istorijos. Jos tarsi pačios mane susiranda: įsiskverbia į kiekvieną dieną ir akimirką, atsiskleidžia pačiomis netikėčiausiomis aplinkybėmis ir nebelieka nieko kito, tik jas užrašyti.“
Apysaka ,,Septynios kartos“ – tai savitą autorės pasaulėžiūrą ir stilių atskleidžiantis kūrinys, kuriame pasakojama apie asmens laisvę ir galimybę pasirinkti savo gyvenimo kelią, nepaisant šeimos ir visuomenės lūkesčių bei dogmų. Stebina autorės vaizduotė, kuri nėra savitikslė: kiekvienas vaizdas bei veiksmas stumia pasakojimą pirmyn, jo neužgoždamas, neapsunkindamas. Kūrinio autorę domina žmogaus prigimtis, savo ir kitų žmonių ribų suvokimas. Stulbinanti rašytojos vaizduotė sukuria pasaulį, kuriame jos keistieji personažai siuvėjai, nuolat alsuodami pašėlusiu laisvės troškimu, grumiasi su savo vidiniu pasauliu, bando nuo jo pabėgti. Ar tai pavyksta? Visa tai atskleidžia ši kupina gyvybės istorija, įtraukianti skaitytoją nuo pirmo sakinio ir nepaleidžianti iki pat pabaigos.
,,Septynias kartas“ rašiusi 7 metus Kazimiera Kazijevaitė-Astratovienė prisipažino, kad įkvėpimo istorijos puslapiams sėmėsi iš giminės praeities, kurios šaknys yra Trakų rajono Grendavės apylinkėse. Tad sumanymas pristatyti šią knygą Grendavės bibliotekoje kilo neatsitiktinai. Autorę labiau domino ne giminės veikėjų charakterių bruožai, o likimo vingiai ir nuolatinis klausimas, kas būtų, jeigu būtų. Susitikimo metu autorė pasakojo tikras istorijas, kurių atspindžiai sugulė į šią knygą. Kaip sakė pati K. Kazijevaitė-Astratovienė, nei senelių, nei kitų giminaičių negalima laikyti tiesioginiais knygos herojais, tačiau kai kurie realūs įvykiai leido išrutuliuoti originalias istorijas. Tą patvirtino ir laureatės mama, žymi vertėja, leidyklos „Gelmės“ redaktorė Irena Aleksaitė, kuri knygą matė nuo pat jos kūrimo pradžios, ir visą laiką stebėjo, kaip ji keičiasi, transformuojasi istorijos ir jų personažai. Vis dėlto, autorės papasakoti tikri įvykiai pristatomai knygai suteikė ypatingą prieskonį ir sužadino susirinkusiųjų smalsumą, kuris įžiebė smagią diskusiją.
Dėkojame leidyklos ,,Gelmės“ redaktorei Irenai Aleksaitei už iniciatyvą surengti susitikimą Grendavės bibliotekoje ir garbingai viešniai, knygos ,,Septynios kartos“ autorei Kazimierai Kazijevaitei-Astratovienei už knygos pristatymą, turiningai praleistą laiką ir autografus. Linkime nesustoti pusiaukelėje, toliau kilti į kūrybines aukštumas ir trykšti gyvenimo džiaugsmu.
Komentarai