Seminaras „Kritinis mąstymas ir žiniasklaidos vertinimas“ Trakų viešojoje bibliotekoje

Trakų viešojoje bibliotekoje vyko trečiasis (ir, deja, paskutinis!) medijų ir informacinio raštingumo seminaras. Žurnalistas, redaktorius, publicistas, televizijos laidų vedėjas, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Rimvydas Valatka vedė seminarą tema – „Kritinis mąstymas ir žiniasklaidos vertinimas“.

Šie seminarai – nuo šių metų spalio startavusio ir du metus truksiančio projekto „Vilniaus regiono bendruomenės medijų ir informacinio raštingumo ugdymas bibliotekose“ dalis, kurį organizuoja Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, bendradarbiaudama su Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetu ir Lietuvos žurnalistikos centru bei regiono bibliotekomis. Renginio kuratorė – Augustė Miškinytė iš Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos. Šiais metais projekto partnerė ir Trakų viešoji biblioteka. Projektą sudaro dvi dalys: pirmoji dalis – auditoriniai seminarai, antroji – praktiniai mokymai. Projekto tikslas – lavinti gyventojų informacinius bei skaitmeninio raštingumo įgūdžius.

Seminaro metu lektorius R. Valatka pristatė žiniasklaidą: kas yra tikroji žiniasklaida, o kas tik televizijos šou, pasakojo, kada atsirado žiniasklaida ir propaganda, jog žiniasklaida – seniausia profesija pasaulyje, atsiradusi dar neandertaliečių laikais, jog žiniasklaida turi misiją, tai – ne verslas, kad „be spaudos ir žodžio laisvės geresnio gyvenimo nebus“ ir, pasak lektoriaus, deja, labai dažnai laisvą žiniasklaidą pakeičia valdžios propaganda. Dėstė, kas yra propaganda, pasakojo apie propagandos veikimo principus, apeliavimą į emocijas, o ne į logiką ar faktus, apie propagandoje logiškai panaudojamus nelogiškus dalykus, taikant į emocinį intelektą, apie faktų falsifikavimą, apie tai, kokie viešieji ryšiai yra geri ir apie dabartinį post-truth – netiesos amžių.

Seminaras buvo įdomus ir informatyvus, apeliuojantis į tai, jog kiekviename žingsnyje turime vadovautis kritiniu mąstymu. Gausiai susirinkę dalyviai susidomėję klausėsi, įgijo naujų žinių, diskutavo, uždavinėjo jiems aktualius klausimus. Kiekvienas dalyvavęs seminare gavo po pažymėjimą. Gruodžio mėnesį mūsų bibliotekoje startuos praktiniai mokymai (detali informacija apie mokymus bus paviešinta bibliotekos internetinėje svetainėje ir Facebook paskyroje), į kuriuos kviečiame registruotis iš anksto, kadangi dalyvių skaičius ribotas. Užsiregistruoti galite atėję į biblioteką arba paskambinę tel. (8 528) 55 461. Kviečiame dalyvauti!

Dėkojame projekto kuratorei Augustei Miškinytei už galimybę bendradarbiauti, lektoriui R. Valatkai už puikų seminarą ir dalyviams už žingeidumą, informacijos ir žinių troškulį, nuolatinį domėjimąsi. Tikimės, jog ir ateityje Trakų viešoji biblioteka gyventojus galės pakviesti į tokius profesionalius seminarus!

Akvilė Narbutienė,

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė

Nuotraukos teksto autorės