„Pasivaikščiojimai“ su Ryčiu Zemkausku Trakų viešojoje bibliotekoje

Savo studentams Rytis Zemkauskas dažnai sako: „Mes čia susirinkome tam, kad būtų įdomu. Ir man, ir jums. Ir jei bent vienai pusei neįdomu, tai nėra čia ką veikti“.

Be abejo, visiems atėjusiems į susitikimą su žurnalistu, rašytoju, dėstytoju, filmų garsintoju, televizijos laidų autoriumi ir prodiuseriu buvo labai įdomu susitikti Trakų viešojoje bibliotekoje, kur nebuvo kada nuobodžiauti.

Paklausus apie tikrąjį Ryčio pašaukimą, jis pasakė, kad save vadina žurnalistu menininku. Daugiau nei dešimt metų jis kalbina iškiliausius, įdomiausius Lietuvos žmones ir subtiliai atskleidžia jų požiūrį į šiandieną, suteikia jiems galimybę peržvelgti praeitį ir pagalvoti apie ateitį.

Kalbantis su vakaro svečiu pavyko sužinoti daug įdomių dalykų. Per savo karjerą Ryčiui yra tekę kalbinti be galo daug žmonių, tačiau apie savąjį gyvenimą jis šiek tiek privengia kalbėti. Nepaisant to, vis tik pavyko sužinoti šiek tiek apie tai, koks Rytis Zemkauskas buvo vaikystėje, paauglystėje. Iš vaikystės į atmintį jam ryškiausiai įsirėžė švari uniforma spintoje. Įprastai Rytis iš mokyklos pareidavo išsivoliojęs ant grindų dulkių kaip paršelis, o tą dieną uniforma liko kabėti spintoje nepaliesta, kadangi jis tą dieną turėjo kitų planų ir iki mokyklos taip ir nenuėjo. Vos pamačiusi švarią uniformą spintoje, mama iš karto suprato, „kame šuo pakastas“, ir Rytis tai pajuto savo kailiu.

Taip pat jam į atmintį įsirėžė vasaros kelionės su tėčiu. Svarbiausia jam buvo patekus į užsienio literatūros knygyną ten nusipirkti Vakaruose leistų žurnalų, kokią nors knygą ar bent jau suomiškų atvirukų, kurie buvo pasakiškai spalvingi.

Susitikimo metu taip pat sužinojome, kad Ryčiui pasaulis geriausiai pažįstamas einant pėsčiomis. Svečias atskleidė, kas jam yra svarbiausia gyvenime; kokių savo charakterio bruožų mielai atsikratytų; kaip jis mėgsta ilsėtis; ar yra religingas žmogus; ar moka priimti kritiką; koks didžiausias stebuklas yra nutikęs jo gyvenime?

Svečias pasidalijo apie tai, ką apie žmogų, su kuriuo vaikščioja laidos „ Pasivaikščiojimai“ metu, kalba aplinka. Ar ji diktuoja pokalbio sąlygas? Kas nutinka, kai bevaikščiojant suplanuotas laikas tarsi išnyksta įdomiausioje pokalbio vietoje arba oro sąlygos neleidžia tęsti filmavimo? Kas ,,Pasivaikščiojimuose“ jį žavi labiausiai? Apie gyvenime padarytas kvailystes. Pasidalijo, kaip renkasi ,,Pasivaikščiojimų“ herojų. Ir ar visada pavyksta prisikalbinti būtent tą, kurį nori. Taipogi sužinojome, kokios laidos patenka į knygą. Pasirodo, į knygą patenka laidos, kurias buvo gaila trumpinti, norėjosi, kad skaitytojai sužinotų, kas liko už kadro.

Taip pat sužinojome, kada ir kaip prasidėjo R. Zemkausko kaip žurnalisto karjera; kad didžiausia Ryčio aistra yra fotografija. Pasirodo, kad jį galima sutikti vaikštantį gatvėmis ir fotografuojantį.

Vakarui einant į pabaigą, susitikimo vedėja Kristina nuoširdžiai padėkojo Ryčiui Zemkauskui jo paties dažnai televizijoje girdimais žodžiais: „Ačiū, kad sutikote išeiti su manimi pasivaikščioti. Man buvo didelė garbė su Jumis pasišnekėti. O dailininkas karikatūristas Ramūnas Vaitkus, kurio personalinė karikatūrų paroda ,,Karui – Ne“ šiuo metu eksponuojama Trakų viešojoje bibliotekoje, padovanojo mūsų svečiui savo paties pieštą Ryčio Zemkausko šaržą.

Kristina Serapinienė,

Trakų viešosios bibliotekos