Parodų ciklas „Trakų Švč. Mergelė Marija Dievo Motina – Lietuvos Globėja“
2017-09-18
Trakų viešoji biblioteka, pasitikdama ypatingas, jubiliejines Trakų Švč. Mergelės Marijos Dievo Motinos vainikavimo 300-ąsias metines ir prisijungdama prie 2017 m. rugsėjo 1–8 d. vykstančių Trakinių atlaidų, skelbiančių jubiliejinių metų pradžią, kartu su visa bendruomene besidžiaugianti džiugia popiežiaus Pranciškaus žinia Trakų miestui ir pasauliui apie Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčiai suteiktą garbingą bazilikos titulą, pradeda literatūrinių-kraštotyrinių parodų ciklą „Trakų Švč. Mergelė Marija Dievo Motina – Lietuvos Globėja“, skirtą jubiliejiniams metams paminėti.
TVB, pasitelkdama bibliotekos literatūrinį-kraštotyrinį archyvą, minėto ciklo metu trakiečius ir miesto svečius išsamiai supažindins su Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikos, Trakų Mergelės Marijos Dievo Motinos paveikslo istorija ir vainikavimo popiežiaus Klemenso XI (1649–1700-1721 m.) atsiųstomis karūnomis iškilmėmis (1718 m. rugsėjo 4 d.), paveikslą lydinčiais bei šlovinančiais stebuklais, ikonografija, bazilikos lobynu, naujausių archeologinių ir dailės istorijos specialistų tyrinėjimų medžiaga, su tarnystę šioje šventovėje ėjusiais ir einančiais kunigais, Trakinių atlaidais, piligrimystės tradicijomis ir kt.
Parodų ciklo 1-ojoje dalyje – „Trakų bazilikos Švč. Mergelės Marijos paveikslo istorija ir jį išgarsinę stebuklai“ pristatoma naujausia informacija iš rajoninės spaudos apie garbingų ir aukšto rango svečių (Vatikano valstybės sekretorius kardinolas Pietro Parolin, popiežiaus apaštalinis nuncijus, arkivyskupas Pedro Lopez Quintana) apsilankymą Trakų šventovėje, bylojantį apie Trakų bazilikos svarbą ir garsą ne tik Lietuvos krašto žmonėms, bet ir plačiajame krikščioniškame pasaulyje. Parodoje taip pat pristatomi tiesiogiai su jubiliejiniais metais sietini renginiai, apžvelgiama bazilikos ir paveikslo istorija, kuri betarpiškai siejasi su LDK valdovo – Didžiojo Kunigaikščio Vytauto Aleksandro – krikštu (krikšto proga paveikslą dovanojo Bizantijos imperatorius Emanuelis II Paleologas (1391–1425)) bei jo suteikta fundacine privilegija Trakų bažnyčiai (1409 m.), apžvelgiami paveikslą garsinę ir šlovinę stebuklai, primenami apie juos iki XVIII a. rašę ir Trakų Dievo Motiną aukštinę asmenys (S. Mankevičiaus „Trakų Dievo Motinos stebuklai“, Voruta, 2013 m., Albertas Vijūkas-Kojelavičius (1609–1677 m.), Vilniaus vyskupas Benediktas Vaina (? – 1615 m.), Mikalojus Kazimieras Sarbievijus (1595–1640 m.)).
Šis parodų ciklas nebūtų toks išsamus ir patrauklus be unikalių, TVB esančių Vilniaus dailės akademijos (T. Račiūnaitė, „Atvaizdo gyvastis“, 2014 m.), Bažnytinio paveldo muziejaus (G. Mickūnaitė, „Trakų parapinė bažnyčia XV amžiuje“, Vilnius, 2013 m., „Jėga ir grožis jo šventovėje...“, Vilnius, 2013 m., „Vilniaus vyskupai ir jų portretai“, 2016 m.) išleistų leidinių, be laikraščių „Trakų žemė“, „Voruta“ ir VšĮ „Voruta“ išleistų spaudinių, skirtų 300-osioms karūnavimo metinėms, kuriuose jau ne vieną dešimtmetį minėtos temos pristatomo išsamiai ir aktualiai gerb. redaktoriaus J. Vercinkevičiaus indėlio dėka. Dalis parodoje pristatomų knygų buvo anonsuotos „Trakų žemėje“, o dabar, jubiliejinių metų bėgyje, su visa literatūrine-kraštotyrine medžiaga bus galima susipažinti minėtų parodų ciklo metu, o vėliau ir Trakų VB tinklalapyje pasirodysiančioje išsamioje virtualioje parodoje, kurioje atsispindės minėta parodų tematika ir su jubiliejiniais metais sietinos aktualijos bei renginiai.
Parodų ciklo „Trakų Švč. Mergelė Marija Dievo Motina – Lietuvos Globėja“ pirmoji paroda „Trakų bazilikos, Švč. Mergelės Marijos paveikslo istorija ir jį išgarsinę stebuklai“ veiks iki spalio 14 d. Kviečiame apsilankyti.
Komentarai