Leidyklos „Andrena“ viešnagė

Vasario 7 d. Trakų viešojoje bibliotekoje vyko leidyklos „Andrena“ knygų mugė. Jos vadovė Nijolė Petrošienė atvyko ne tik su naujausiomis knygomis, bet ir pristatė Lijanos Simanonytės knygą – detektyvinį romaną „IŠLIKTI. Vieno miesto detektyvas“. Su autore susirinkusieji galėjo susipažinti neįprastu būdu – ji kreipėsi į skaitytojus video įrašu, nes šiuo metu gyvena užsienyje. Tai pirmoji autorės knyga.

Knygos „IŠLIKTI“ centre – nedidelio Lietuvos miesto gyvenimas, kuriame persipina įvairiausių žmonių išgyvenimai ir potyriai – nuo pirmosios meilės iki žudančių aistrų, nuo nereikšmingų įvykių iki skausmingų netekčių. Autorė Lijana Simanonytė, pradėdama rašyti šį kūrinį, buvo pagrindinės herojės, aštuoniolikmetės Laimos, amžiaus. Kūrybinis procesas truko keletą metų. Gal dėl to detektyvinis romanas „IŠLIKTI“ persmelktas jaunatvišku nuoširdumu, minties aiškumu ir nuolat didėjančios patirties įtampa.

Pati autorė gimusi ir augusi Mažeikiuose. Tad ne nuostabu, kad leidyklos vadovė taip pat mažeikietė. Ištraukas iš romano skaitė buvęs mažeikietis režisierius, aktorius ir skaitovas Vytautas Mikalauskas bei Trakų kultūros rūmų darbuotoja Justina Bendinskytė. Prisiminimais apie Simanonių šeimą dalinosi eilę metų žurnalistu Mažeikiuose dirbęs rašytojas Jonas Laurinavičius.

Šiltas ir jaukus susitikimas nesibaigė tik knygos pristatymu.

Visus susirinkusius į paslaptingą vorų gyvenimą nukėlė Valdo Mikolaičio filmas „Vorų ratilinis“. Iš Šiluvos kilęs vyras, dirbantis techninį darbą, neturintis nieko bendro nei su gamtininko, nei su kino operatoriaus profesija, savarankiškai vienas filmuoja gamtos pasaulį ir pateikia jį išradingai, palydėdamas humoru pagardintais žemaitiškais tekstais. „Vorų ratilinis“ leidžia pažvelgti į paslaptingą tinklų pynėjų pasaulį. Vorus pavyksta nufilmuoti tik naktį, todėl V. Mikolaitis darbuodavosi nuo 10 valandos vakaro iki 5 valandos ryto.

2018 m. Petro Abukevičiaus premija apdovanotas filmas apie vorus – „Vorų ratilinis“ ne pirmas V. Mikolaičio kūrinys, 2013 m. filmų autorius buvo apdovanotas šia premija už filmą „Pavienės bitės“.

Filmo „Vorų ratilinis“ autorius mažiausius gyvius stebi ne pirmą kartą. Tinkle „YouTube“ V. Mikolaitis turi savo kanalą „Valdo orbita“, kuriame galima išvysti jo pirmo didesnio darbo – filmo apie vabalus žolinius straubliukus – santrauką.

Filmo autorius papasakojo apie filmo kūrimo ypatybes, atsakė į susirinkusiųjų klausimus. Žiūrovai liko sužavėti ne tik paslaptingu vorų gyvenimu, bet ir šmaikščiu filmo autoriaus tekstu.

Irena Jocienė,

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė