„Knygnešių gadynę“ prisiminus

„Knygnešių gadynę“ prisiminus

„Knygnešių gadynė“ – taip galima pavadinti laikotarpį, trukusį 40 metų, prasidėjusį po 1863 m. sukilimo, kai buvo uždrausta lietuviška spauda, pasibaigusį 1904 m. gegužės 7 d. Šią dieną ir šiandien minime kaip didžią pergalę prieš carinį režimą, bandžiusį surusinti mūsų tautą, o kartu ir sunaikinti. Jau 1914 metais, siekiant atminti knygnešių, daraktorių ir visuomenės šviesuolių pasiaukojimą, pradėta šių minėjimų tradicija. Gegužės 7-oji – tai laisvo lietuviško žodžio ir spaudos, kultūros ir tautiškumo diena.

Nuo 2015 metų Lietuvoje vyksta visuomeninis renginys „Lietuva skaito“, kviečiantis dalintis skaitymo virusu ir laužyti su skaitymu susijusius stereotipus. Tai Lietuvos leidėjų asociacijos (LLA) ir Lietuvos spaustuvininkų asociacijos (LISPA) inicijuojama skaitymo skatinimo akcija, skirta Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai paminėti. Šią dieną lietuviai bei lietuviškai kalbantys pasaulio piliečiai kviečiami paimti į rankas lietuvišką knygą ir skaityti, deklamuoti ar klausyti skaitančio. 2019 m. akcijos „Lietuva skaito!“ šūkis – Nudžiugink nors vieną knygą!

Mes, bibliotekininkai, esam lietuviško žodžio mylėtojai ir skleidėjai, tad mielai prisijungėme prie šios akcijos ir šią dieną minėjome su mažaisiais lopšelio-darželio „Pasaka“ ugdytiniais, „Žiogelio“ grupe (auklėtoja Laura Abaravičienė).

Papasakoję apie spaudos draudimo laikotarpį, apie knygnešius ir daraktorius, apie lietuvių kalbos grožį ir išskirtinumą, skaitėme nuotaikingą knygą. Kurią gi knygą mes nudžiuginome šiais metais? Ogi belgų rašytojo ir dainų kūrėjo Thierry Robberect knygą, pavadinimu „Vilkas, kuris iškrito iš knygos“. Nuotaikingą knygos pasakojimą papildo dailininko Gregoire Mabire žaismingos ir mielos iliustracijos. Ši knyga – tai trumpa istorija apie tai, kaip vilkas ieškojo išeities iš beviltiškos padėties ir apie tai, kad kiekvienas šiame pasaulyje, anksčiau ar vėliau, atranda savo vietą. Linksma ir  lengva istorija paskatino vaikus mąstyti šiek tiek kitaip.

Didžiuojamės savo nepakartojama, gražia, įdomia ir savita lietuvių kalba, džiaugiamės, kad turim galimybę ja kalbėti ir rašyti ir, anot rašytojo Marcelijaus Martinaičio, už tai dėkojame savo tėvams ir protėviams.

Lai skaitymas telydi mus kasdien!

 

Danguolė Paliulienė,

Trakų VB Rūdiškių filialo vyr. bibliotekininkė

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt