Kinomanai rinkosi Trakų viešojoje bibliotekoje

Trečiadienio vakarą Trakų viešojoje bibliotekoje rinkosi kinomanai. Duris atvėrė tęstinis bibliotekos kino vakarų projektas „Migruojantis kinas 2: kino vakarai tęsiasi“, vyko pirmojo filmo peržiūra.

Gero kino gerbėjai žiūrėjo prancūzo režisieriaus Xavier’o Legrand’o debiutą pilnametražiame kine, filmą „Sūnaus globa“ („Jusqu’à la garde“, 2017). Iki širdies gelmių sukrečiančioje dramoje pasakojama iš pažiūros paprasta istorija: tėvų kova dėl nepilnamečio sūnaus globos. Nepastebimos kasdienės detalės ilgainiui prabyla apie užgniaužtą baimę ir giliai tūnančią grėsmę, filmo eigoje ima ryškėti tikrieji veikėjų charakteriai, tikrieji jų veidai. Filmas „Sūnaus globa“ už geriausią režisūrą apdovanotas Venecijos kino festivalyje.

Pilnoje žiūrovų salėje nuo pat pirmųjų filmo kadrų įsiviešpatavo tyla. Visi užgniaužę kvapą stebėjo pagrindinių herojų dramą. Įtampai augant, žiūrovų įsitraukimas tik didėjo. Drastiška kulminacija privertė ne vieną salėje sėdintį aiktelėti, filmas abejingų tikrai nepaliko. Tai – gana sudėtingos tematikos filmas, gvildenantis itin opią problemą, egzistuojančią ir mūsų visuomenėje. Dalis žiūrovų po kino seanso išėjo sukrėsti, todėl nejučia sukirbėjo mintis – gal tokių filmų nereikia? Bet atsakymas vienareikšmiškas – reikia! Esam pripratę prie holivudinių filmų, lengvo turinio, nesudėtingo konteksto. Bibliotekoje rodomi „Kino pavasario“ filmai pripažinti kino kritikų, pelnę prestižinių apdovanojimų įvairiuose tarptautiniuose kino festivaliuose, turintys išliekamąją meninę vertę, teigiamą estetinį, emocinį, moralinį poveikį, formuojantys vertybes, verčiantys susimąstyti, kviečiantys diskutuoti. Toks juk ir turi būti geras kinas, kad tos minutės, praleistos prieš ekraną, supurtytų sielą iki širdies gelmių, leistų mums išgyventi ir išjausti, skatintų reflektuoti.

Kino vakarų tikslas – skleisti profesionalųjį kiną Lietuvoje, didinti aktyvių ir smalsių, tačiau ribotas galimybes turinčių Trakų krašto gyventojų užimtumą, mažinti jų kultūrinę bei socialinę atskirtį, skatinti kultūrinę gyventojų edukaciją.

Filmus rodysime kartą per mėnesį, pirmuosius du vertingiausius praeitų metų „Kino pavasario“ filmus, o kitus šešis, ką tik nužengusius nuo didžiojo „Kino pavasaris 2019“ festivalio ekrano. Demonstruosime įvairaus žanro filmus: dramas, komedijas, veiksmo, romantinius ir kt.

Sekantį filmą Trakų viešojoje bibliotekoje rodysime balandžio 24 d., 18 val. Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu. Rodysime lenkų režisieriaus Piotr’o Domalewski’o komediją „Tyli naktis“ („Cicha noc“, 2017), pasakojančią, kaip šeimos šventė gali virsti pragaru. Filmas 2017 m. apdovanotas Gdynės kino festivalyje kaip „Geriausias filmas“, Lenkijos kino apdovanojimų 2018-aisiais metu – net šešiais apdovanojimais, iš kurių paminėtini: kaip „Geriausias filmas“, „Geriausias režisierius“, „Geriausias scenarijus“ ir kt. Trumpa filmo anotacija: Užsienyje gyvenantis ir dirbantis Adamas sugrįžta švęsti Kalėdų pas savo didelę šeimą, gyvenančią Rytų Lenkijos kaime. Iš pradžių vyras slepia tikrąsias sugrįžimo priežastis, bet giminaičiai vienas po kito įtraukiami į jo planus. Adamo tėvas, brolis, sesuo su vyru – visi turi reikšmingą vaidmenį jo schemoje. Įtampa vis auga ir situacija dar labiau paaštrėja, kai Adamas paskelbia apie šeimos pagausėjimą. Nuo šio momento prasideda tradicinis (ne tik) lenkiškas šventimas – taurelių kilnojimas. Nė vienas šeimos narys net neįtaria, kad šis Kūčių vakaras pakeis jų visų gyvenimus. Filmo anonsas: http://inx.lv/ryQ

Kviečiame nepraleisti progos pamatyti šį filmą!

Išsamią informaciją apie projekto metu rodomus kino filmus galėsite rasti bibliotekos internetinėje svetainėje www.trakubiblioteka.lt ir bibliotekos Facebook paskyroje, taip pat reklamą matysite laikraštyje „Galvė“, internetiniuose portaluose www.trakai.lt, www.trakietis.lt, www.manokrastas.lt, www.trakai-visit.lt, mieste iškabintose afišose, šviečiančiame virš Trakų kultūros rūmų Led ekrane.

Projektą „Migruojantis kinas 2: kino vakarai tęsiasi“ finansuoja Lietuvos kino centras ir Trakų rajono savivaldybė, projekto partneriai – VšĮ „Kino pavasaris“, Trakų kultūros rūmai, Trakų seniūnijos bendruomenė „Santalka“, informacinis partneris Trakų ir Elektrėnų krašto laikraštis „Galvė“.

Akvilė Narbutienė,

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė