Griuvimų prevencijos mokymai vyresnio amžiaus žmonėms

Trakų rajono savivaldybė ir Trakų visuomenės sveikatos biuras įgyvendina iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų bendrai finansuojamą projektą „Sveikos gyvensenos skatinimas Trakų rajono savivaldybėje“. Rugsėjo 23 dieną Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių filialo bibliotekoje vyko griuvimų prevencijos mokymai vyresnio amžiaus žmonėms, kuriuos vedė lektorė Eleonora Pavlovska.

Senėjimas – sudėtingas procesas, kurio eigoje kinta visų žmogaus organų ir sistemų struktūra, funkcijos ypatumai, adaptacinės galimybės. Sendamas žmogaus organizmas jau pats savaime patiria diskomfortą, nes jame vyksta įvairūs pokyčiai, kurie gali bloginti gyvenimo kokybę. Padėtį sunkina kitos senyvo amžiaus žmonių problemos, kurių viena iš aktualiausių – griuvimai. Labai svarbu yra anksti nustatyti pagyvenusių žmonių griuvimų riziką ir pritaikyti tinkamiausias prevencijos priemones. Mažas fizinis aktyvumas šiuo metu yra vienos aktualiausių problemų, kurias reikėtų spręsti, nes nuo jų labai priklauso žmogaus sveikata ir gyvenimo kokybė.

Seminaro tikslas – įvertinti pagyvenusių ir senų žmonių rizikos veiksnius ir jų įtaką griuvimams bei nustatyti griuvimo prevencines galimybes. Griuvimų priežastys gali būti nesaugi aplinka, su amžiumi susijusios ligos, vartojamų vaistų poveikis. Prevencinės programos metu mokėmės, kaip apsisaugoti nuo griuvimų, o mankštos metu – kaip stiprinti fizinę būklę. Mankštą atlikome praktiškai, kurios metu išmokome naudingų pratimų: raumenų stiprinimui, kūno pusiausvyrai, laikysenai.

Pasak lektorės Eleonoros Pavlovskos, svarbiausia – subalansuota mityba, vidinė harmonija bei tinkamas fizinis aktyvumas. Įrodyta, jog fiziškai aktyvūs senjorai patiria gerokai mažiau traumų.

Laima Franckevičienė,

Trakų viešosios bibliotekos