Baroko architektūra ir apranga Senųjų Trakų bibliotekoje

Senųjų Trakų bibliotekoje eksponuojama nuostabaus grožio Vilniaus r. Rudaminos meno mokyklos 5 kl. mokinių piešinių paroda „Baroko architektūra ir apranga“ (dailės mokytoja metodininkė Ivona Dakinevič).

Baroko architektūra, kilusi XVII a. Europoje, siekė pabrėžti įspūdingumą ir dramatiškumą. Statant pastatus didelis dėmesys buvo kreipiamas į detales ir ornamentiką, kuri dažnai buvo praturtinta skulptūromis, reljefais ir įvairiais dekoratyviniais elementais. Šis stilius taip pat pabrėžė perspektyvą ir judėjimą su įspūdingais fasadų išdėstymais ir įvairiais aukščių kontrastais. Baroko architektūra dažnai naudojo simetrišką išdėstymą, bet tuo pačiu ir sukūrė kontrastus tarp skirtingų pastato dalių, pabrėždama įvairias funkcijas ir suteikdama pastatams dinamiškumo jausmą. Kupolai, bokštai buvo paplitęs šio stiliaus bruožas, suteikiantis pastatams monumentalumo ir išskirtinumo.

Baroko architektūra labiausiai paplito Europos valstybėse, ypač Italijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Vokietijoje ir Austrijoje. Tačiau šis stilius taip pat turėjo įtakos kitoms šalims, tokioms kaip Lenkija, Čekija, Lietuva ir Rusija. Barokas – vienas iš svarbiausių ir įtakingiausių architektūros ir meno stilių Europoje XVII–XVIII a.

Baroko drabužiai buvo išraiškingi, prabangūs ir turtingi, atspindintys šio stiliaus teatrališkumą ir pompastiškumą. Moterims buvo būdingos gausios, raukšlėtos suknelės su įvairių formų išpuoštomis apykaklėmis, rankovių galiukais ir juostomis. Daug dėmesio buvo skiriama audinių pasirinkimui – populiaru buvo šilkas, veltinys ir vyšniuotų audinių drobės. Vyrai vilkėjo ilgas, prabangiai išpuoštas skraistes, kelnės buvo gausiai puoštos bordiūrais ir dirbtinėmis puošmenomis. Baroko laikotarpiu drabužiai buvo ne tik aprangos elementas, bet ir būdas išreikšti socialinį statusą bei prabangą.

Kviečiame aplankyti parodą iki gegužės 1 d.

Agnieška Uscilienė,

Trakų viešosios bibliotekos Senųjų Trakų padalinio vyr. bibliotekininkė