Apie medų ir bites

Spalio 3 d., ketvirtadienį, Rūdiškių miesto bibliotekoje lankėsi bitininkas Virginijus Kondrotas. Jis kalbėjo apie medų, apiterapinius produktus ir sveikos gyvensenos svarbą. Susirinkusius supažindino su bičių produktų nauda žmogaus sveikatai. Bitininkas akcentavo, jog medus yra ir maistas, ir vaistas.

Trakietis bitininkas Virginijus Kondrotas rūdiškiečiams taip pat pristatė įvairias medaus rūšis: akacijų, kaštonų, lipčiaus, pienių, liepų ir kt. Aviečių medus – vaistas nuo viršutinių kvėpavimo ligų; pienių medus gydo kvėpavimo takų ligas, padeda išsivaduoti nuo įvairių skausmų; liepų medus gydo uždegimus, slogą, anginą, bronchitą, kovoja su daugeliu mikrobų; dobilų medus gydo moteriškas ligas; kaštonų medus – inkstų; grikių medus turi daug geležies ir naudojamas gydyti mažakraujystę, kraujagyslių, odos ligas, ilgai negyjančias žaizdas, naudingas maitinančioms motinoms; pievų medus – įvairių žiedų – turi gydomųjų savybių, puikus antiseptikas.

„Manęs dažnai klausia, kodėl reikia vartoti medų, o ne cukrų, – sako V. Kondrotas. – Turime suvokti, kad medų daugiausia sudaro fruktozė, o ne sacharozė. Kai mes geriame arbatą, kavą su cukrumi, staiga kraujyje pakyla cukraus kiekis ir kasa automatiškai stengiasi išskirti daugiau insulino.“ Taip pat, anot bitininko, medus suteikia ilgesnį sotumo jausmą. Ryte suvalgius šaukštelį medaus, kelias valandas iki pietų nekamuos alkio jausmas. Dažnai vyresnio amžiaus vyrai susiduria su prostatos bėdomis, todėl bitininkas atskleidė, kad ir čia jiems gali padėti bitės: „Pavasarį reikia išdžiovinti žuvusių bičių kūnelius ir panaudojant spiritinį užpilą gerti nuo prostatos ligų.“

Kalbėjome ir apie bičių nuodus. Pasak V. Kondroto, bičių nuodai malšina skausmą, sąnarių uždegimą, grąžina jiems lankstumą, skausmo malšinimo poveikis bičių nuodais pasireiškia per keletą minučių ir gali išlikti iki 2–3 parų. V. Kondrotas pridūrė, kad norvegų mokslininkai 15 metų tyrė bičių kūnelius ir nustatė, kad jose yra medžiaga, kuri atjaunina organizmą.

Buvo įdomu klausytis. Sužinojome, koks medus vertingas, kada būtina vartoti bičių pienelį, duonelę, žiedadulkes, bičių pikį. Susipažinome su mokslinių tyrimų rezultatais ir duomenimis apie bičių produktų vartojimo pasaulyje praktiką. Turėjome progos degustuoti medų ir kitus jau minėtus produktus. Išklausėme praktiškus bitininko patarimus, kada geriau ir sveikiau vieną ar kitą produktą vartoti.

Esame dėkingi Virginijui Kondrotui už pasakojimą apie bites, medų, jo rūšiavimą, naudingąsias savybes ir dar daug įdomių, mums mažai girdėtų, faktų apie medų.

Laima Franckevičienė,

Trakų viešosios bibliotekos