Vilniaus gatvės gyvos. Gidas po miesto periferiją.

Trakų viešojoje bibliotekoje pristatyta pirmoji gido Alberto Kazlausko knyga – „Vilniaus gatvės gyvos. Gidas po miesto periferiją“. Pristatymo metu autorius papasakojo apie save ir  pasidalino knygos gimimo istorija, papasakojo, kuo ši knyga skiriasi nuo begalės kitų apie Vilnių leidžiamų knygų bei kuo jis gali būti įdomus ir vilniečiui, ir miesto svečiui.

Nemokamas masines ekskursijas po Vilnių organizuojantis buvęs banko darbuotojas Albertas Kazlauskas gido pažymėjimą gavo tik prieš du metus. Norėdamas įsilieti į turizmo rinką  jis pradėjo rengti ekskursijas draugams, o jau po mėnesio į jas rinkosi dešimtys nepažįstamųjų – taip natūraliai atsirado nemokamos masinės ekskursijos. Dabar tai – pagrindinė vilniečio veikla.

Autorius yra baigęs ekonomiką, bet teko dirbti ir ugniagesiu-gelbėtoju, norėjosi  išbandyti daug sričių, nebijoti ieškoti savęs. Labiausiai mėgo pažintines keliones, gal todėl pasirinko gido profesiją. Ypač traukė noras pažinti savo gimtąjį Vilnių – tuos rajonus kurie yra toliau nuo senamiesčio. Kai susikaupė nemažai medžiagos, A. Kazlauskas nusprendė išleisti knygą. Remdamasis ekskursijomis, kurias veda po įvairius Vilniaus mikrorajonus, joje aprašė vietoves, į kurias daugelis neatkreipia dėmesio ir žino apie jas labai mažai. Rengiant knygą teko atsisakyti ir ekskursijų – nežinojo, kad rašymas gali pareikalauti tiek daug laiko ir pastangų. Autorius papasakojo apie knygos struktūrą, kodėl pasirinko būtent tokią pasakojimo formą ir seką.

Knygoje rasite daug originalių archyvinių nuotraukų, kurios pasakoja istoriją ir padeda labiau pajausti Vilniaus dvasią. Daugelis nuotraukų knygoje yra apie kažkada buvusį Vilnių, kuris šiuo metu jau labai pasikeitęs. Tačiau įamžintos ir šiuolaikinio Vilniaus detalės – sunkiai randami objektai arba pastatai, kurie, tikėtina, neužilgo bus rekonstruojami ar nugriauti. Taip pat autorius daug dėmesio skyrė tam tikriems jau greitai išnykti galintiems, bet daug savito žavesio turintiems reiškiniams, – pavyzdžiui, metaliniams kioskams, įsikūrusiems požeminėse perėjose, kuriuos vis dar galima pamatyti Lazdynuose. Taip pat knygoje pateikiamos ir įvairios schemos bei žemėlapiai

Nemažai laiko praleista renkantis knygos viršelio iliustraciją. Po kelių bandymų galiausiai buvo išrinkta nuotrauka su žmogumi, stovinčiu ant stogo Žirmūnų mikrorajone ir žvelgiančiu į aplink plytintį miestą. Pasak A. Kazlausko, šis fragmentas labiausiai atspindėjo knygos idėją ir esmę – troškimą atrasti ir pažinti. Autorius prisipažino, kad planuoja leisti ir antrąją knygos dalį, bet kada tai bus, dar nežino.

Knygą „Vilniaus gatvės gyvos. Gidas po miesto periferiją“ rasite ir Trakų viešojoje bibliotekoje.

Daugiau informacijos apie nemokamas ekskursijas www.gatvesgyvos.lt