Tikėk – svajonės pildosi!

Šiaurės šalių literatūros savaitė yra Šiaurės šalių asociacijų „Norden“ sąjungos vykdomas projektas, skirtas skaitymo skatinimui, garsinio skaitymo ir pasakojamosios tradicijos puoselėjimui bei pažinčiai su Šiaurės šalių literatūra.

Šiemet Šiaurės šalių literatūros savaitė švenčiama lapkričio 15–21 dienomis ir kviečiami vaikai bei suaugusieji garsiniams skaitymams svajonių ir ilgesio tema. Visą savaitę vykdomos įvairios parodos, skaitymai, kultūriniai renginiai, būtent lapkričio mėnesį, kada tamsiausias rudens mėnuo užkrauna negatyvu, kviečiama prisėsti ir žvakių šviesoje pasinerti į knygos pasaulį.

Šios dvi temos labai atspindi mūsų dienų anomalijas, kai dėl susiklosčiusios padėties turėjome atsisakyti įvairiausių užduočių, nuotykių, dalykų, kuriuos anksčiau lengvai galėjome įgyvendinti. Per karantino suvaržymus pajutome ir kitų emocijų – ilgesio, svajonių. Ilgesio, kai negalime aplankyti savo artimųjų, ilgesio kelionėms, ilgesio savo „normalaus“ gyvenimo, tačiau tai yra ir gera emocija, nuo šiol mes viską branginame labiau. Laikas praleistas šeimos apsuptyje pasidarė neįkainojamas, neskubame ir sugebame įvertinti tai, ką turime.

Kiekvieno mūsų ateitis priklauso tik nuo mūsų. Jau vaikystėje svajojame, kuo būsime užaugę, kaip gyvensime. Visas svajones surašome į sąsiuvinį, bet laikui bėgant pastebime, kad kai kurios yra neįgyvendinamos, nes atsiranda trukdžių, arba įgyvendiname ne visas. Suaugusiųjų gyvenime didžiausią dėmesį skiriame mokslui, šeimai, tačiau privalome nepamiršti ir savęs, nes, kaip pasakė britų verslininkas Richard Branson, „Jeigu nustojate svajoti, nustojate progresuoti.“

Senųjų Trakų bibliotekoje parengta knygų paroda, kurioje apstu liūdesio, svajonių, nusivylimo. Prie kiekvienos knygos paruošta dėžutė, kurias neformalaus ugdymo būrelio vaikai gamino ir dekoravo su džiaugsmu, kad juose bus sudėtos neišsipildžiusios svajonės, ilgesys, bet su tikslu, kad bus imtasi visų priemonių, kad kažkas keistųsi. Kiekvienoje dėžutėje įdėta po skambią mintį apie svajones ir po saldžią dovanėlę. Be to, paruoštas kampelis skaitymui žvakių šviesoje.

Amerikiečių poetas Carl Sandburg teigė: „Niekas nevyksta, kol neatsiranda svajonė.“ Nenustokime svajoti ir džiaugtis gyvenimu!

Agnieška Uscilienė

Trakų viešosios bibliotekos Senųjų Trakų filialo vyr. bibliotekininkė