Sužaistas šeštasis protmūšis

Sužaistas šeštasis protmūšis

Šeštąjį gyvą šio rudens sezono „Auksinio proto“ žaidimą (ir penktą kartą iš eilės!) Trakų viešojoje bibliotekoje laimėjo ir lyderių poziciją apgynė „Protoriaus“ komanda, surinkusi 78 taškus bei atsakiusi į antro turo bonusą. Sveikiname nenugalimuosius! Antrieji liko „Išmanieji protai“, surinkę 62 taškus ir taip pat atsakę į antrojo turo bonus klausimą, o tretieji – „Titnaginiai kirvukai“ su 54 taškais.

Šiame žaidime komandoms teko atsakinėti į muzikinius klausimus, atspėti žodžių grandinėlės atsakymą, prisiminti pirmąsias ponias bei JAV mažumas, mintyse pakeliauti po Škotiją.

Bendrą visų komandų rikiuotę rasite čia: https://www.auksinisprotas.lt/gyvu-zaidimu-rezultatai/ 

PAVYZDINIAI ŽAIDIMO KLAUSIMAI:

KLAUSIMAS: Joana Griniuvienė itin aktyviai dalyvavo Lietuvos visuomeniniame gyvenime net ir tais laikais, kai Lietuva dar buvo engiama Rusijos imperijos. Gyvenusi Virbalyje, Naumiestyje ir Marijampolėje, Joana ne tik rašė knygas, dirbo bibliotekoje bei laikraščiuose, bet ir priklausė išrinktiesiems, kuriuos 2004 metais UNESCO įvertino kaip unikalius ir neturinčius analogų pasaulyje. Kuo dar buvo Joana Griniuvienė?

ATSAKYMAS: KNYGNEŠE. Klausime yra minimos veiklos, susijusios su knyga ir laikraščiais, bei gyvenvietės, esančios ne per toliausiai nuo sienos. 2004 metais UNESCO knygnešių fenomeną įvertino kaip unikalų reiškinį visame pasaulyje.

Šaltinis: https://lt.wikipedia.org/wiki/Joana_Griniuvien%C4%97 

KLAUSIMAS: Septintajame XX amžiaus dešimtmetyje plintant indėnų apsisprendimo laisvės judėjimui, JAV gyvenančios indėnų bendruomenės, norėdamos stiprinti savo suverenumą, pradėjo steigtis JUOS, kuriuose didelis dėmesys skiriamas indėnų kultūrai ir tradicijoms. Šiuo metu vienintelė JAV valstija, kurioje visi indėnų rezervatai turi pilnai akredituotus JUOS, yra Montana. Tarptautiniu žodžiu atsakykite – kas JIE?

ATSAKYMAS: UNIVERSITETAI / KOLEDŽAI. JAV gyvenančios indėnų gentys, norėdamos stiprinti suverenumą, stengėsi sustiprinti ir savo švietimo sistemą, todėl pradėjo steigti universitetus ir koledžus. Šiuose koledžuose didelė svarba skiriama mokslams apie genčių kultūrą ir tradicijas. Šiuo metu visi indėnų rezervatai savo aukštojo mokslo įstaigas turi tik Montanos valstijoje.

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Tribal_colleges_and_universities 

KLAUSIMAS: JO sąvoką XVIII amžiuje įvedė Karlas Linėjus, tikėjęs, jog praeityje gyveno Homo troglodytes rūšis, praktikavusi gana neįprastą gyvenimo būdą – nors dabartiniai mokslininkai šią prielaidą paneigė, sąvoka plačiai naudojama iki šiol. Škotijos šiaurinėje dalyje iki pat 1915 metų gyveno šeimos, kurias galima pavadinti JAIS. Dviem žodžiais įvardykite – kas JIE?

ATSAKYMAS: URVINIAI ŽMONĖS. Urvinis žmogus – sąvoka, skirta apibūdinti priešistorinius žmones, kurie, kaip manė Karlas Linėjus, gyveno urvuose, tačiau dabartinės studijos tokią prielaidą neigia, manoma, kad urvus priešistoriniai žmonės naudojo kaip ritualinę vietą. Škotijos šiaurėje urvuose žmonės gyveno net iki 1915-ųjų.

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Cave_dweller 

Šaltinis: https://www.thefactsite.com/scotland-facts/ 

 

Ačiū už žaidimą! Iki pasimatymo spalio 20 d.!

 

Akvilė Narbutienė

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė

Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020
QR kodas
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Skaitmeninio raštingumo mokymai
Trakų informacinis centras
Rock and roll bibliotekininkas
Eklasika
Interaktyvi biblioteka
Vilnijos vartai