Sauliaus Tamulio paroda „Užgavėnių kaukės“

Trakų viešojoje bibliotekoje nuo sausio 26 d. veikia  tautodailininko Sauliaus Tamulio Užgavėnių kaukių paroda.

Saulius Tamulis medines kaukes (žemaitiškai ličynas) drožia jau 20 metų. Tautodailininkas vienintelis Šiaulių menininkas, kaukes dirbantis pagal senovines tradicijas. Kaukės gimsta daugiabučio namo rūsyje, per sezoną pavyksta išdrožti net virš trisdešimties kaukių; mažesnę ir per kelias dienas išdrožia. Dirba žemaitis su meile, tad kiekviena kaukė jam brangi, kaip vaikas. Jo pradžiamokslis knyga „Užgavėnės Kurtuvėnuose“. Vyras knygą vartė kiekvieną vakarą, kol svajonė išsipildė dabar jis kuria kaukes, kuriomis žavisi žmonės. Skirtis su kauke jam būtų per daug sunku, todėl paklaustas už kiek parduotų dirbinį, neskuba atsakyti. Savo namuose turi apie 160 kaukių kolekciją.

Štai ką Saulius pasakoja apie save:

„Gimiau 1965 m. balandžio 22 d. Šiaulių raj., Šemetiškių  kaime. Buvau gal kokių ketverių, kai persikėlėme gyventi į Kuršėnus. Spėju, ten ir įstrigo mano pasąmonėje Užgavėnės. Be galo patikdavo, kai matydavau einančius per draugus kaimynus-persirengėlius. Ir mus aplankydavo. 1979-aisiais atsikėlėme gyventi į Šiaulius. Po kelerių metų (man buvo 23-eji) pas vieną kaimyną pamačiau tokią netradicinę molinę kaukę. Ji man labai patiko, tai, galvojau, bandysiu kažką panašaus kurti. Na, išbandžiau visokių technikų: ir foliją, ir kartoną lipdyti, šis tas pavyko, nors, kaip sakoma, kaip tas pirmas blynas apsvilęs, po to atėjo eilė ir papjė mašė technikai. Galiu pasigirti: trečia jau ir patį nustebino gerai pavyko. Ir taip gerokai įsivažiavau. Po kiek laiko pamačiau, kad kitiems jos patiko, ir tai mane dar daugiau užvedė. Nors iš medžio drožti kaukes man buvo tik tartum sapne, galvoju, pabandysiu. Pirmąją šiokią tokią išdrožiau. Ji man atrodė nelabai išėjusi, tai aš ją nukišau į užkampį. Po kiek laiko mane pakvietė dalyvauti Šiauliuose vykusioje tautodailės parodoje. Aš pristačiau savo keletą kaukių. Tarp jų ir tą, mano manymu, nevykusią. Po parodos vartau katalogą. Ogi, žiūriu, mano tosios medinės nuotrauka išspausdinta. Taip mane nudžiugino!..  Atvažiuodavo iš Platelių, iš Žemaitijos nacionalinio parko. Aldona Kuprelytė ragindavo: „Imkis medžio, tau išeis!“ Taip ir įnikau į medieną.

Esu Šiaulių žemaičių folkloro ansamblio „AUDA“ narys, tautodailininkas. Ne kartą savo kaukėmis papuošiau savo kolegas, su kuriais kartu Rumšiškėse skiname laurus. Plateliuose surengtose parodose užėmiau ne kartą pirmą vietą. Man Užgavėnės nuostabi šventė, geriausia metuose, ir nežadu sustoti drošiu kaukes tol, kol turėsiu sveikatos.“

Tautodailininkas yra 2011 m. respublikinės konkursinės liaudies meno parodos AUKSO VAINIKAS Šiaulių apskrities regioninio turo II vietos, Žemaitijos nacionalinio parko Užgavėnių kaukių konkurso 2008 m. I, 2009 m. II, 2012 m.   I vietos laimėtojas. Šiaulių žemaičių folkloro ansamblio „AUDA“ narys, nuolatinis Užgavėnių dalyvis, garsiosios žako papūgos Albino, traukiančio patriotines dainas, šeimininkas.

2015 m. išleista Sauliaus Tamulio knyga-albumas „Šalta žiema, bėk iš kiemo".

Paroda „Užgavėnių kaukės“ Trakų viešojoje bibliotekoje veiks iki vasario 28 d.

Tad skubėkite apsilankyti, pasižvalgyti, o pasižiūrėję ir sau kaukę pasidaryti bei žiemą iš kiemo per Užgavėnes išvaryti.