Rykantuose apie praeitį, dabartį ir ateitį

Giminės medis – tai simbolinė kelionė į šeimos praeitį. Žinoti savo protėvius, žinoti savo šaknis, – vadinasi rūpintis savo istoriniu paveldu ir neprarasti tapatybės visuotinės globalizacijos sūkuryje.

Tradiciškai genealoginius medžius pradėta sudarinėti tik XVIII amžiuje. Žmonės tai darė praktiniais tikslais, tokiais, kaip turto paveldėjimas. Dabartinė visuomenė tokių medžių sudarymą laiko mada, kultūriniu judėjimu, bajorų siekiu pabrėžti savo išskirtinumą.

Visi genealoginiai tyrimai būtų tik skaičių ir faktų rinkinys, jei nebūtų sudėti į schemą. Šiandien galima rasti daugybę patarimų, kaip sudaryti tokį medį. Šiuolaikinių informacinių technologijų dėka atsirado galimybė surinkti ir sisteminti visą žinomą informaciją apie gyvenusius ir gyvenančius giminaičius, vaizdžiai ją pateikti genealoginio medžio pavidalu. Sukurtos genealoginės programos turi mechanizmą, leidžiantį įrašyti gyvenimo aprašymus, saugoti tekstą, fotografijas, garsą ir vaizdo medžiagą, turi duomenų paieškos, rūšiavimo ir filtravimo galimybes.

Minėdamas Tarptautinę šeimos dieną Trakų viešosios bibliotekos Rykantų filialas pakvietė vaikus į kūrybines dirbtuves „Šeimos kronika“. Dirbtuvės prasidėjo nuo diskusijos apie vaikų šeimas, kurios gyvena šalia ar toli nuo Lietuvos. Kalbėta apie žmogaus ir jo šeimos ryšio svarbą, demonstruotos giminių nuotraukos, prisiminti giminystės ryšiai. Giminės medžius žmonės sudarinėjo visais laikais, tai ilgaamžė tradicija. Kūrybinės dirbtuvės vaikams – tai pirmas žingsnis tradicijos pratęsimo, palaikymo ir išsaugojimo link.

Vaikai susipažino su viena iš daugelio internetinėje erdvėje siūlomų programų „MyHeritage“ (lietuvių kalba), skirta šeimos medžio sudarymui. Bibliotekininkė papasakojo apie giminės medžio kūrimo galimybes, demonstravo savo šeimos sudarytą genealoginį medį. Skatino dalyvius domėtis savo šeimos istorija ir genealogija, rinkti informaciją, tvarkyti nuotraukas, bendrauti ir palaikyti ryšius su šeimos nariais. Giminės ar šeimos medis – tai šeimos pasididžiavimas, jos praeitis, dabartis ir ateitis.

Su bibliotekininkės bei tėvų pagalba dalyviai sudarė savo pirmąjį šeimos medį. Vaikai sugebėjo pristatyti savo šeimą, atskirus jos narius, įdomiausius giminės atstovus, sugebėjo nusakyti šeimos giminės santykį. Vaikų darbai bus eksponuojami bibliotekoje – parodoje „Mano šeimos genealoginis medis“ iki gegužės 30 dienos. Kviečiame apsilankyti.

Barbara Jocienė,

Trakų viešosios bibliotekos Rykantų filialo vyr. bibliotekininkė