Romualdas Požerskis: kelionė į fotografiją

Spalio 13 d. Lentvario bibliotekoje vyko edukacinio fotografijos meno projekto „Blykstė 2020“ užsiėmimas, kurį vedė vienas garsiausių Lietuvos fotomenininkų, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, VDU Menų fakulteto Šiuolaikinių menų katedros profesorius bei žymus fotografas Romualdas Požerskis. Susirinkusiam jaunimui projekto dėstytojas papasakojo apie savo kūrybinį kelią, pristatė išleistas knygas bei fotoalbumus, kalbėjo apie žmogaus pašaukimą, davė naudingų patarimų fotografijos srityje.

Romualdas Požerskis sakė, kad polinkį į kokią nors veiklą, pašaukimą turi visi, tik skiriasi jo ryškumas. Vieniems tai yra tik kažkur toli plaukiojanti fantazija, kitiems – pagrindinis dalykas, apie kurį sukasi mintys. R. Požerskio pašaukimas – fotografija.

1964 metais pradėjo fotografuoti tėvo padovanotu fotoaparatu. Susidomėjęs menine fotografija, 1973 metais kartu su bendramoksliu Virgilijumi Šonta surengė fotografijos darbų parodą. 1974-aisiais pradėjo fotografuoti serijas: „Pergalės ir pralaimėjimai“, „Lietuvos senamiesčiai“ ir „Atlaidai“. 1977-aisiais Tarptautiniame fotografijos festivalyje Prancūzijoje, jaunųjų fotografų konkurse, jam paskirti du svarbiausi prizai – fotografų ir žiūrovų. Vėlesni Romualdo Požerskio darbai: „Vaikų ligoninėje“, „Atminties sodai“, „Miražų dosjė“, „Paskutinieji namai“, „Lietuvos nepriklausomybės kelias“, „Mažojo Alfonso vargai ir džiaugsmai“, „Laura – spinduliuojanti tamsa“, „Bangladešo vaikai“, „Degantis žmogus“. 1987 metais kartu su Romualdu Rakausku išleistas fotoalbumas „Žalgirio vyrai“, pelnęs didelį populiarumą.

„Pergalės ir pralaimėjimai“ – ankstyviausia fotomenininko darbų serija, gimusi dar studijų metais. Fotografuoti pasirinkta labai jaunatviška, tuo pačiu vyriška ir autoriui pažįstama tema – motokrosas. Svarbiausia, pasak menininko, pastebėti žmogiškąsias emocijas ir jas užfiksuoti, atskleisti žmogaus dvasinę būseną. Romualdas sakė, kad pralaimėjimų gyvenime turi būti daugiau, jie mus stiprina.

Romualdas Požerskis papasakojo apie savo ir draugų baikerių keliones po Lietuvą bei patirtus nuotykius, pristatė 2017 m. išleistą knygą „Neramūs keliautojai“, kurioje – jaunystės fotografijos bei autoriaus dienoraščio ištraukos. 1971 m. jis nusipirko Čekoslovakijoje pagamintą motociklą „Jawa“, kuriuo važinėjo iki 1975 metų. Su draugais, bemiegėmis naktimis, lėkė per Lietuvą, kartu patyrė daug džiaugsmo akimirkų ir skausmingų avarijų, klausėsi „The Doors“, „Led Zeppelin“, skaitė Jacką Kerouacą, patys siuvosi motociklininkų striukes, plačius džinsus ir svajojo apie laisvą Lietuvą.

Dar keliaudamas motociklu jis atrado Lietuvos kaimuose vykdavusius atlaidus, ir šie vėliau tapo svarbiausio autoriaus fotografijų ciklo tema. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, „Atlaidai“ jam pelnė Nacionalinę kultūros ir meno premiją. Per beveik du dešimtmečius fotografas apsilankė daugiau nei 150 atlaidų ir padarė maždaug 15 tūkst. kadrų. Šių kadrų fiksavimas buvo jo paties dvasinis gimimas, bandymas suvokti, kokia yra gyvenimo prasmė.

Menininkas papasakojo ir apie kitus savo darbus: Baltijos kelias, Aukščiausioji Taryba – Sausio 13 d., nykštuko Alfonso istorija, apie projektą „Tarp šviesos ir tamsos“, kurio metu fotografavo neregę Laurą, apie Bangladešo vaikų gyvenimą, apie festivalį „Degantis žmogus“.

Rodydamas ir komentuodamas savo nuotraukas, autorius davė patarimų, į ką atkreipti dėmesį fotografuojant objektus, kaip fotografuoti žmones, nes tai yra iš tikrųjų nelengva.

Dėkojame fotografui profesionalui ir nuostabiam žmogui Romualdui Požerskiui už suteiktas žinias ir dovanas bibliotekai.

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba ir Trakų rajono savivaldybė.

Kristina Gurnaja

Trakų viešosios bibliotekos Lentvario filialo vedėja