Pristatytos „Vorutos“ fondo išleistos knygos

Pristatytos „Vorutos“ fondo išleistos knygos

Sausio 25 d. VšĮ „Vorutos“ fondas trakiečius pakvietė praleisti popietę Trakų viešojoje bibliotekoje ir susipažinti su 2017 m. fondo išleistais leidiniais, kurių buvo tikrai nemažai. Susitikime dalyvavo Juozas Vercinkevičius – laikraščio „Trakų žemė“ steigėjas, leidėjas, UAB „Trakų žemė“ direktorius, savininkas ir vyriausiasis redaktorius, nacionalinio Lietuvos istorijos laikraščio „Voruta“ ir VšĮ „Vorutos“ fondo steigėjas, leidėjas ir vyriausiasis redaktorius. Kartu su juo atvyko VšĮ „Vorutos“ fondo knygų redaktorė Irma Stadalnykaitė bei laikraščio „Trakų žemė“ redaktorė Jolanta Zakarevičiūtė.

„Vorutos“ leidykla jau nuo 1992 metų leidžia įvairių autorių knygas. Per tuos metus buvo išleista daugybė leidinių: mons. Vytauto Pranciškaus Rūko, kardinolo Vincento Sladkevičiaus, kun. Jono Kaušylos, kun. Napoleono Norkūno, taip pat Birutės Dombraitės-Usonienės, Romualdo Tinfavičiaus, Algirdo Budreckio, Gintauto Iešmanto, Juozo Klimo, Raimundo Lopatos, Aleksandro Vitkaus, Viktoro Jenciaus-Butauto, Vytauto Valentino Česnulio, Gintauto Šapokos, Martyno Purvino ir kt. Ne viena iš šių knygų buvo pristatyta Trakų viešojoje bibliotekoje ir papildė jos fondą.

Renginio pradžioje vyr. redaktorius trumpai pristatė „Vorutos“ fondo veiklą ir leidybą, o I. Stadalnykaitė išsamiai aptarė kiekvieną 2017 m. išleistą leidinį, kurių buvo net 5. Pirmasis 2017-ųjų leidinys – J. Vercinkevičiaus publicistikos knyga „Mūsų Trakų žemė“, kurioje sudėti autoriaus straipsniai nuo 1988 iki 2016 metų. Šioje knygoje, pasak autoriaus, „..matome mūsų Trakų lietuviškąjį virsmą, nes niekad praeityje Trakai nepasitarnavo Lietuvos valstybei taip, kaip dabar, XXI amžiuje. Niekad praeityje Trakai nebuvo taip susiję su mūsų valstybingumu ir lietuvybe, kaip dabar.“ Knygoje net 120 nuotraukų iš asmeninių įvairių žmonių archyvų.

Antrajame leidinyje „Vytauto Landsbergio fondas“ pateikiamas nacionalinio Lietuvos laikraščio „Voruta“ interviu su Vytauto Landsbergio fondo pirmininke prof. Gražina Landsbergiene. Apžvelgiama fondo veikla ir suteikta parama Lietuvos gyventojams per 25-erius metus.

Trečioji knyga buvo Valstybinės Jono Basanavičiaus ir kitų premijų laureato, Lietuvos kultūros paveldo tyrėjo, senųjų kaimų, liaudies architektūros žinovo, kraštovaizdžio ir urbanistikos vertintojo, pedagogo, publicisto ir enciklopedininko Martyno Purvino „Mažosios Lietuvos panemuniais ir pamariais“ (II knyga). Šioje ciklo knygoje pristatoma Mažosios Lietuvos gyvenviečių, esančių abipus Nemuno – ne vien dabartinėje Lietuvos teritorijoje, bet ir Karaliaučiaus krašte, – istorinė raida, atskleidžiami karų ir nepalankių režimų nulemti praradimai. Dalies tų paupio gyvenviečių šiandien nebėra nei žymės, jas primena tik įrašai senuose dokumentuose. Daug žinių apie tas vietoves Lietuvoje skelbiama pirmą kartą. Redaktorė J. Zakarevičiūtė papasakojo apie knygoje esančius asmenvardžius, abiejų tomų sudėtį, įdomius pavadinimus sudarant rodyklę.

Baigiantis 2017-iesiems viešoji įstaiga „Vorutos fondas“ išleido Kazokiškių Švč. Mergelės Marijos stebuklų knygą. Jos rankraštis 300 metų saugotas Kazokiškių Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos bažnyčioje (Elektrėnų sav.). Knygai įvadinį straipsnį parašiusi dr. Tojana Račiūnaitė taip apibūdina Švč. Mergelės Marijos stebuklams fiksuoti skirtą raštiją: „Stebuklų knygų leidyba neretai būdavo inicijuota atvaizdo karūnavimo Romos popiežiaus karūnomis proceso. Specialiai šiai progai išleistose stebuklų knygose greta stebuklų aprašymų sutinkami ir karūnavimo iškilmių scenarijai bei jų metu skelbtų pamokslų tekstai. Tačiau visų publikuotų stebuklų knygų pagrindas – rankraštinės metai iš metų pildytos knygos, dažniausiai saugotos šventovių zakristijose su kitais bažnytiniais dokumentais, prie bažnyčių veikusių vienuolynų archyvuose ar bibliotekose“.

Penktasis leidinys – tai penkiomis kalbomis (lietuvių, lenkų, anglų, vokiečių ir rusų) išleistas 2018 metų Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikos kalendorius, kurio viršelyje – bazilika iš paukščio skrydžio. Svarbiausią vietą kalendoriuje užima stebuklingasis Trakų Dievo Motinos, Lietuvos globėjos, paveikslas su aptaisais. Taip pat kalendoriuje išspausdinti Marijos paveikslo sekiniai kitose bažnyčiose.

Renginio pabaigoje Juozas Vercinkevičius padėkojo leidinių rėmėjams bei vertėjui iš vokiečių, anglų ir lenkų kalbų – dr. Vytautui Januškevičiui. Susitikimo dalyviai taip pat galėjo įsigyti „Vorutos“ fondo išleistų leidinių. Paklaustas apie tolimesnius planus vyr. redaktorius prisipažino, kad rengiasi išleisti leidinį, skirtą Gojaus koplyčiai bei Viktoro Jenciaus-Butauto antrąją knygą apie 1918 m. Nepriklausomybės Akto signatarą Donatą Malinauską, kurioje bus daug iki šiol nežinomų faktų ir archyvinės medžiagos. Taip pat „Vorutos“ fondas jau ruošia pedagogės ir poetės, karaimų tautos atstovės Julijos Tinfavičienės poezijos ir prisiminimų knygą „Saulė nusileido už Trakų pilies“.

Linkime kūrybingam kolektyvui didelės sėkmės ir sveikiname artėjančių gražių sukakčių proga, juk 2018 m. laikraščiui „Trakų žemė“ sukanka 30 metų, VšĮ „Vorutos“ fondui – 20 metų, o 2019 m. laikraščiui „Voruta“ jau bus 30 metų.

Irena Jocienė,

TVB vyr. bibliotekininkė

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt