Prabėgo šeštasis „Auksinio proto“ žaidimas

Prabėgo šeštasis „Auksinio proto“ žaidimas

Po įnirtingos kovos, šeštąjį žaidimą (antrą savaitę iš eilės) laimėjo „Išmanieji protai“, surinkę 74 taškus ir atsakę į ketvirtojo turo bonus klausimą. Antrąją vietą užėmė „Titnaginiai kirvukai“ su 68 taškais, trečiąją – „Protorius“, surinkę 60 taškų ir atsakę į antrojo turo bonus klausimą, o ketvirtąją –  „Pozityvūs Trakai“, surinkę 50 taškų.

Šiame žaidime komandoms teko pakeliauti po Čekiją, kaip visada, įveikti klausimus apie JAV bei įminti neįprastas profesijas ir darbo įrankius. Šio vakaro turai pasirodė ne iš lengvųjų – kai kurie klausimai klaidino ir iššaukė diskusijų laviną.

PAVYZDINIAI ŽAIDIMO KLAUSIMAI:

KLAUSIMAS: Įprastai šios profesijos atstovai dirba fermose, bet tie, kurie dirba su Squamata būrio atstovais, dirba kontroliuojamose laboratorijose ir iš jų darbo rezultato gaminami priešnuodžiai. Kaip vadinamas jų atliekamas veiksmas, jei šios profesijos atstovę yra nutapęs ir Johannes Vermeer?

ATSAKYMAS: MELŽIMAS. Klausimo pirmoje dalyje kalbama apie karvių melžėjus, o toliau – apie gyvačių melžėjus. Minėtas būrys yra žvynaropliai, vienas iš jo pobūrių yra gyvatės. Nuodų išgavimas vadinamas melžimu, kadangi gyvatės šiame procese nėra žudomos. Johanneso Vermeerio paveikslas taip ir vadinasi – „Melžėja“.

Šaltinis: https://www.jobmonkey.com/uniquejobs/snake-milker/  

KLAUSIMAS: 1997 metais Pagrindinė Beisbolo Lyga (angl. Major League Baseball) pirmą kartą JAV sporto istorijoje nusprendė pagerbti žaidėją, išimdami jo marškinėlių numerį iš „apyvartos“. Juo tapo Jackie Robinson, vilkėjęs marškinėlius su numeriu 42. Ir nors po to dauguma lygų ir komandų pasekė MLB pavyzdžiu, J. Robinson statusu gali pasigirti tik ledo ritulininkas Wayne Gretzky (99 numeris). Kuo ypatingi Jackie Robinson ir Wayne Gretzky pagerbimai?

ATSAKYMAS: JŲ NUMERIŲ NAUDOTI NEGALI NEI VIENA LYGOS KOMANDA. Dauguma pagerbimų taikomi tik tai komandai, kuri pagerbė žaidėją, pavyzdžiui, Los Andželo „Lakers“ pagerbė Kobe Bryantą iškeldami 8 ir 24 numerį į palubes, bet kitos NBA komandos gali vilkėti 8 ar 24 numeriu paženklintus marškinėlius. O MLB ir NHL draudimas galioja visoms komandoms.

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Retired_number#American_sports_leagues   

KLAUSIMAS: . 1406 metais savo veikale „De Orthographia behemica“ čekas Janas Husas pasiūlė padaryti tam tikrus pakeitimus, kurie vėliau pasiekė ir Lietuvą, panaudojant tašką, vėliau virtusį kitu ženklu. Trimis simboliais, kuriuos galite rasti ir šiame klausime, užrašykite – kas pasiekė Lietuvą?

ATSAKYMAS: Č, Š, Ž. Husitų ideologas Janas Husas (1371–1415) laikomas čekų literatūrinės kalbos pagrindų pradininku. Janas Husas reformavo čekų rašybą. Savo veikale „De Orthographia behemica“ (liet. „Apie čekų rašybą“, 1406) jis siūlė dviraides sz [š], cz [č], zh [ž], rz [ř] pakeisti atitinkamai raidėmis ṡ, ċ, ż, ṙ. Vėliau taškas buvo pakeistas hačeku, t.y. kabliuku. Taip atsirado dabartinės raidės š, č, ž, kurios XIX amžiuje atkeliavo ir į Lietuvą, kur naudojamos iki šiol.

Šaltinis: https://nbdb.libis.lt/simpleSearch.do?pageSize=1&order=true&BI001=LIBIS-000000053146 58 psl. 

Ačiū, kad žaidėte. Susitikime po savaitės – pailsėję ir kupini azarto toliau tęsti kovą!

 

Akvilė Narbutienė

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt