Nuaidėjo ketvirtasis „Auksinio proto“ žaidimas

Prabėgo rugsėjis, o kartu su juo ir keturi „Auksinio proto“ žaidimai. Susirinkę Trakų viešojoje bibliotekoje dalyviai antradienio vakarus kaskart pripildo gerų emocijų ir varžymosi nuotaikos. Šįkart konkuravo dvi komandos. Tris turus dalyviai nenusileido vieni kitiems, ketvirtasis baigėsi lygiosiomis. Viską lėmė penktasis turas, kuriame pergalę 2 taškais iškovojo „Išmanieji protai“ su 58 taškais. Sveikiname nugalėtojus! Antroji vieta atiteko „Protoriui“. Ką gi, ateinantį antradienį laukia revanšas?!

Šiame žaidime komandoms teko atsakinėti į muzikinius klausimus, atrasti sąsajas apie skaičių 12 bei pakeliauti nuo Berlyno iki Naujosios Zelandijos. Vieni klausimai vertė pamąstyti, kiti suteikė naujų žinių, dar kiti nuteikė diskusijoms.

Žaidimo rezultatus rasite čia: https://www.auksinisprotas.lt/gyvu-zaidimu-rezultatai/

PAVYZDINIAI ŽAIDIMO KLAUSIMAI:

KLAUSIMAS: Stefanas Zweigas buvo austrų rašytojas, dramaturgas ir žurnalistas, itin daug dėmesio skyręs žymių žmonių biografijoms. Vienoje tokių – „Trys Meistrai“ – jis aprašė trijų XIX amžiaus literatūros genijų gyvenimus. Įdomu, jog visi trys buvo kilę iš skirtingų imperijų ir visi trys savo kūriniuose aprašė šeimos narius – vienas rašė apie tėvą, kitas – apie brolius, o trečias – apie tėvą ir sūnų (nors kitos jo knygos yra labiau žinomos). Įvardinkite visus tris rašytojus.

ATSAKYMAS: BALZACAS, DOSTOJEVSKIS IR DICKENSAS. Honoré de Balzacas – prancūzas, kurio bene žymiausias kūrinys yra „Tėvas Gorijo“. Fiodoras Dostojevskis – rusas, parašęs „Brolius Karamazovus“. Charlesas Dikensas – anglas, tarp kurio kūrinių galima rasti ir „Dombis ir sūnus“, nors tiek „Oliveris Tvistas“, tiek „Deividas Koperfildas“ yra labiau žinomi ir skaitomi. Trys imperijos, kurios XIX amžiuje davė daug literatūrai ir kultūrai – Prancūzija, Anglija ir Rusija, o visi trys minėti rašytojai gyveno ir kūrė būtent XIX amžiuje.

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Stefan_Zweig

KLAUSIMAS: Vampyrai tradiciškai (ar net stereotipiškai) vaizduojami blyškiaodėmis būtybėmis, kurioms iš burnų varva kraujas. Tuo tarpu mokslininkai pažymi, kad XIX amžiuje masinė vampyrofobija baigėsi ir už tai reikia dėkoti vokiečiui Robertui Kochui, mat būtent jis atrado JOS sukėlėją ir už tai buvo apdovanotas. Kas JI?

ATSAKYMAS: TUBERKULIOZĖ (DŽIOVA). Po to, kai vokiečių fizikas ir mikrobiologas Robertas Kochas atrado tuberkuliozės sukėlėją bei detaliai aprašė šios infekcinės ligos pobūdį ir eigą, visiems pasidarė aišku, kad pacientai tiesiog serga džiova, o ne palaipsniui virsta (kaip anuomet daugelis manė) vampyrais. Robertas Kochas taip pat atrado juodligės bei choleros sukėlėjus, tačiau apdovanotas buvo būtent už tuberkuliozės sukėlėjo atradimą.

Šaltinis: https://www.sciencehistory.org/distillations/podcast/vampire-panic

KLAUSIMAS: Seniausias iš keturių Berlyno universitetų buvo įkurtas 1810 metais, o vienas iš jo įkūrimo idėjos autorių buvo Wilhelmas von Humboldtas. 1949 metais universitetas buvo pervadintas, taip pagerbiant ir Wilhelmą, ir dar vieną asmenį. Kiek simboliška, jog šį universitetą baigė ir JIE. Dviem žodžiais atsakykite – kas JIE?

ATSAKYMAS: BROLIAI GRIMAI. Klausime yra kalbama apie seniausią Berlyne universitetą, kuris buvo įkurtas 1810 metais, o 1949 metais pervadintas pagal vieno iš steigėjų pavardę – Humboldto universitetu. Toks pavadinimas parinktas siekiant įamžinti tiek paties Wilhelmo, tiek jo jaunesniojo brolio Alexanderio nuopelnus. Tarp šio universiteto absolventų yra ir broliai Grimai – vokiečių folkloro rinkėjai ir pasakų autoriai. Simbolizmas tame, kad universitetas pavadintas brolių garbei, o jį baigė kiti du žymūs broliai.

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Humboldt_University_of_Berlin

Ačiū visiems už smagų laiką! Likite sveiki ir iki pasimatymo kitą antradienį!

Akvilė Narbutienė

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliografė