Moksleivių pažintis su performansu

Moksleivių pažintis su performansu

Baigiantis edukaciniam fotografijos projektui „Blykstė 2020“, Lentvario miesto bibliotekoje viešėjo menininkė, grafikos dizainerė, videomeno, performansų, akcijų kūrėja, fotografė Jurgita Juodytė. Ji yra baigusi grafikos dizaino studijas Vilniaus dailės institute. 2003 metais Kinijoje vykusioje meno bienalėje apdovanota bronzos prizu, 2007 metais „Arctic Paper“ prizu. Šiuo metu menininkė gyvena ir kuria Vilniuje, yra Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos ir Lietuvos grafinio dizaino asociacijos narė. Parodose dalyvauja su savo kurtais performansais.

Į susitikimą su menininke Lentvario miesto bibliotekoje buvo pakviesti Motiejaus Šimelionio gimnazijos penktokai. Viešnia jiems pasiūlė susipažinti su performansu. Ji pabrėžė, kad performansas – tai veiksmas, bet ne vaidinimas. Jam kurti menininkai naudoja save ar kitus žmones. Tam reikia turėti idėją, sugalvoti veiksmą bei rasti vietą ir laiką. Menininkė pademonstravo šį pavasarį karantino metu Vilniaus Dominikonų vienuolyne savo sukurtą videoperformansą. Ji norėjo parodyti, kad karantino metu būdami namuose žmonės turėjo gyventi lyg dėžėse. Juos visus lydėjo skirtingi jausmai. Performansui ji sukalė didelę dėžę, įlindo į ją ir paprašė ją ten užkalti. Su savimi ji pasiėmė vaizdo kamerą. Jos tikslas buvo iš tos dėžės išlysti. Tam ji kojomis ir rankomis daužė sienas, kol išsivadavo. Viskas buvo filmuojama, girdimi įvairūs garsai. Kaip sakė menininkė, performanso metu viską atlieki tik vieną kartą, negalima perfilmuoti, negalima suvaidinti. Ne visoms idėjoms reikia sudėtingumo, rizikos. Galimi paprasti performansai vaikams. Menininkė pademonstravo videoperformansą „Džiaugsmas“. Tai tiesiog veiksmas, kaip mergaitė valgo spurgą ir kokios ją lydi emocijos.

Susirinkusiems mokiniams Jurgita Juodytė pasiūlė patiems sukurti videoperformansą. Tam ji suskirstė vaikus į dvi komandas ir liepė sugalvoti komandoje po vieną jausmą. Mergaičių komanda išsirinko pyktį, berniukų – nuobodulį. Vaikai turėjo pamąstyti, kaip išreikš savo pasirinktą jausmą ir nufilmuos. Pyktį mergaitės nutarė išreikšti smūgiuodamos kumščiais į sėdmaišį. Deja, komandai teko pakartoti antrą kartą savo performansą, nes pirmas kartas gavosi per daug suvaidintas. Berniukai nuobodulį demonstravo sėdėdami ir snūduriuodami.

Kai videoperformansai buvo sukurti, komandos pademonstravo juos viena kitai. Vėliau mokiniai domėjosi, ar menininkei nebūna baisu darant kai kuriuos rizikingus performansus, kiek laiko užtruko pats ilgiausias ir trumpiausias videoperformansas, ar ledų valgymas yra performansas? Penktokai dėkojo menininkei už naujas žinias ir džiaugėsi, kad galbūt jie pirmi savo mokykloje sužinojo žodžio performansas reikšmę.

 

Violeta Eidukaitienė

Trakų viešosios bibliotekos Lentvario filialo vyr. bibliotekininkė

Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020
QR kodas
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Skaitmeninio raštingumo mokymai
Trakų informacinis centras
Rock and roll bibliotekininkas
Eklasika
Interaktyvi biblioteka
Vilnijos vartai