Knyga, sujungusi žmones, miestus, kartas ir epochas

Trakų viešoji biblioteka, pasitelkdama modernias technikos naujoves, kviečia atsinaujinusiame Trakų viešosios bibliotekos tinklalapyje susipažinti su virtualia paroda „Knyga, sujungusi žmones, miestus, kartas ir epochas“ --> http://trakubiblioteka.lt/lt#!virtualgallery6/photo0

Parodoje pristatoma informacinė-vaizdinė medžiaga, vienaip ar kitaip, susijusi su M. Mažvydo „Katekizmu“, prof. L. Vladimirovu, trakiečiu, socialinių mokslų daktaru Z. Ramanausku, Trakų krašto viešosiomis ir privačiomis bibliotekomis. Ši tema, remiantis Trakų viešosios bibliotekos ir privačių bibliotekų fondais, archyvais, kraštotyrine medžiaga, šaltiniais, pristatoma išsamiai, prieinamai, vaizdingai, įdomiai, glaustai, informatyviai ir, tikėtina, sudomins ne vieną Trakų viešosios bibliotekos tinklalapio lankytoją, pradedant moksleiviais, baigiant senjorais.

Parodoje apžvelgiama ir pateikiama įdomi informacija apie „Katekizmą“, kurio originalas Lietuvoje atsirado (1957 m.) žymaus bibliotekininko, knygotyrininko prof. L. Vladimirovo (1912–1999) dėka. Parodos lankytojai galės išsamiau susipažinti su unikalaus veikalo ,,Knygos istorija“ (rusų kalba „Vseobščaja istorija knigi“ – 1989 m. apdova­notas SSRS knygotyros literatūros premija!) autoriumi, jo asmenybe, nuveiktais darbais.

Nuostabu tai, kad vienas šios retos L. Vladimirovo knygos egzempliorius su autoriaus įrašais yra ir trakiečio dr. Z. Ramanausko privačioje bibliotekoje, kurią, kaip šeimos relikviją, jam dovanojo B. Ruseckaitė-Ramanauskienė gerai pažinojusi L. Vladimirovą. Savo prisiminimų knygoje „Gyvenimo džiaugsmai ir negandos“ apie B. Ruseckaitę-Ramanauskienę bei L. Vladimirovą dr. Z. Ramanauskas rašo: „...močiutė iš jo gaudavo tais laikais eiliniam skaitytojui neprieinamas, užsienyje spausdinamas knygas. Pasilikdami pas ją nakčiai galėdavome ir mes tas knygas, ypatingai A. Solženycino, parašytas perskaityti“. Pažymėtina, kad pirmasis į kvietimą eksponuoti privačios bibliotekos retas knygas Trakų viešojoje bibliotekoje atsiliepė būtent Z. Ramanauskas, šią gegužę pasitikęs savo gražų jubiliejinį 85-ąjį pavasarį. Ne vieną kraštietį sudomins virtualioje parodoje pristatyta informacija apie Z. Ramanauską, kurio veikla svari ne tik Lietuvos mokslo baruose, bet ir Trakų kraštui.

Dr. Z. Ramanauskas gimė Kaune, jaunystės metus ištvėręs tremtyje, įgijęs fizikos bei matematikos mokytojo specialybę grįžo į Lietuvą, dirbo Lentvario, Trakų mokyklose, Pedagogų moksliniame tyrimo, Lietuvos pedagogų kvalifikacijos kėlimo institutuose. Jis yra daugybės metodinių mokymo priemonių ir pirmojo tarybiniais metais išleisto lietuviško fizikos vadovėlio „Šviesos reiškiniai“ autorius. Dr. Z. Ramanauskas Trakai–Rheinė (Vokietija) partnerystės komiteto, vietos bendruomenės prie Trakų savivaldybės valdybos narys, aktyvus visuomenininkas, LPS Trakų bendrijos „Bočiai“ pirmininkas, daugybės renginių organizatorius, straipsnių Trakų krašto aktualijų tematika autorius. Už aktyvią veiklą apdovanotas Trakų rajono savivaldybės Kunigaikščio Vytauto Didžiojo nominacija. Jo mokinių tarpe Kovo 11 Akto signataras R. Rudzys,  poetė, fizikė S. Nedzinskienė, ne vienas gydytojas, mokytojas. Dauguma trakiečių Z. Ramanausko fizikos-matematikos konsultacijų dėka sovietmečiu sėkmingai išlaikė egzaminus į aukštąsias mokyklas. Gyvenime sutikęs įvairaus plauko žmonių, matęs ir šilto, ir šalto, nepraradęs tikėjimo žmonėmis – Z. Ramanauskas vienodai geranoriškas, dosnus, dėmesingas ir atviras visiems, su kiekvienu randantis temą pokalbiui, žarstantis humorą ir cituojantis literatūros klasikus originalo kalbomis, vienodai imlus lyrikai ir fizikai, o ypač muzikai... Z. Ramanausko prisiminimų knyga „Gyvenimo džiaugsmai ir negandos“ nepraranda aktualumo ir šiandien – be galo nuoširdi ir prasminga, verta geriausio režisieriaus ekranizacijos. Būdamas aukštos erudicijos, be galo išsilavinęs žmogus, Z. Ramanauskas dažnai teigia, kad „prisiminimai teikia daugiau džiaugsmo, nei dabartis ir, tuo labiau, ateities vizijos“, tad Trakų viešoji biblioteka, pasinaudodama jubiliejaus proga, sveikina kraštietį, bibliotekos draugą dr. Z. Ramanauską gražaus jubiliejaus proga, dėkodama už bendradarbiavimą ir linkėdama stiprios sveikatos ir... kad dar daugel metų... prisiminimai praeities, suteikę džiaugsmo ir vilties, į ateitį dar žvilgsnį kreiptų, suteiktų peno ir jėgų, kad būtų eit pirmyn prasminga, lengva ir saugu.

Romėnai sakydavo – habent sua fata libelli – knygelės turi savo likimą... Laimingo sutapimo dėka parodos „Knyga, sujungusi žmones, miestus, kartas ir epochas“ medžiaga gražiai persipynė neįtikėtinais sutapimais, sujungusiais minėtinas datas, žmones, knygas ir epochas su „Katekizmu“, prof. L. Vladimirovu, dr. Z. Ramanausku ir Trakų viešąja biblioteka.

Tad daugiau apie pristatytas temas kviečiame susipažinti virtualioje parodoje (http://trakubiblioteka.lt/lt#!virtualgallery6/photo0)  jums patogiu metu, jei ne namie – tai Trakų viešojoje bibliotekoje!

Rasa Selickaitė,

TVB vyr. bibliografė