Knyga kaip desertas!

Spalvotoji vasara ir nuotaikinga akcija „Vasara su knyga“, organizuojama Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio apskričių ir savivaldybių viešųjų bibliotekų, mokyklų bibliotekų bei Lietuvos aklųjų bibliotekos kartu su LR kultūros ministerija, šeštąjį kartą kvietė dalyvauti Skaitymo iššūkyje, patirti skaitymo malonumą ir turiningai leisti vasarą. Šiais metais Skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“ dalyvavo ypač daug skaitytojų – daugiau nei 20 000 žmonių, o visas penkias organizatorių sugalvotas užduotis įveikė 13 934 skaitytojai. Iš viso per tris mėnesius jie perskaitė virš 93 000 knygų!

Akcijos šūkis – „Knyga – vasaros desertas!“ Ji, kaip ir desertas, suteikia saldumo, naujų spalvų, atgaivina mintis ir veda į nuotykį, teigia šių metų akcijos „Vasara su knyga“ koordinatorė Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.

Skaitymo iššūkyje dalyvauti galėjo visi, mėgstantys skaityti – tiek maži, tiek dideli. Norintieji priimti iššūkį turėjo užsiregistruoti svetainėje www.vasarasuknyga.lt ir įveikti 5 užduotis:

1. Perskaityti detektyvinę knygą;
  2. Perskaityti knygą, kurios pavadinimą sudaro ne mažiau kaip 4 žodžiai;
  3. Perskaityti literatūrine premija apdovanotą knygą;
  4. Perskaityti praėjusiame tūkstantmetyje išleistą knygą;
  5. Perskaityti linksmą knygą.

Šįkart skaitymo akcijoje buvo sukurta nauja rubrika „Skaitymas man iššūkis“, kurioje dalyvauti buvo kviečiami regos sutrikimų, disleksiją, autizmo spektro sutrikimų ar judėjimo negalią turintys skaitytojai.

Dalyvių, įveikusių iššūkį, laukė prizai. 14 vertingų prizų įsteigė pagrindinis rėmėjas – išmaniųjų technologijų bendrovė „Xiaomi“. Elektrinio paspirtuko, mobiliųjų telefonų ir išmaniųjų apyrankių laimėtojai buvo išaiškinti loterijos būdu. Skaitymo iššūkio „Vasara su knyga“ metu „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose vyko įvairūs konkursai, kuriuose buvo galima laimėti prizų.

Akciją „Vasara su knyga“, vykusią nuo birželio 1 d. iki rugpjūčio 31 d., vainikavo rugsėjo mėnesį Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos kiemelyje surengtas „Skaitymo festivalis“, kurio metu buvo paskelbti Skaitymo iššūkio rezultatai, apdovanoti dalyviai ir aktyviausios bibliotekos. Koordinatorių laukė ne tik padėkos prizai, bet ir staigmena – ekskursija po dailininko, kolekcininko Kazio Varnelio namus-muziejų.

Šiais metais „Skaitymo festivalis“ buvo kitoks nei įprasta. Veiklos vyko ne tik A. Mickevičiaus viešosios bibliotekos kiemelyje – su šūkiu „Fantastiką kuriame patys“ jis keliavo ir į Ukmergę bei Trakus. Trakų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje svečiavosi akcijos „Vasara su knyga“ Skaitymo iššūkio ambasadorius ir vienas populiariausių jaunosios kartos knygų vaikams rašytojų Tomas Dirgėla. Antrojoje popietės dalyje Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos edukatorė Milda su vaikais kūrė monstriukus ir vaidino šešėlių teatre, o Ugnius vaikus supažindino su termopresu, kuriuo naudodamiesi vaikai dekoravo savo marškinėlius ar maišelius.

Pagrindinė „Skaitymo festivalio“ šventė rugsėjo 10 ir 11 dienomis vyko A. Mickevičiaus viešosios bibliotekos kiemelyje, kur nuo ryto iki vakaro lankytojų laukė staigmenos ir muzikiniai akcentai. Vyko diskusijos, paskaitos, koncertai, bibliotekos pristatė savo veiklas ir edukacijas. Šventėje dalyvavo ir mūsų Vaikų literatūros skyrius. Darbuotojos pristatė „Susitraukiančio plastiko“ edukaciją ir sulaukė didelio būrio vaikų ir suaugusių, norinčių pasigaminti spalvingų raktų pakabukų.

Trakų viešosios bibliotekos filialų bibliotekininkės visą vasarą kvietė savo skaitytojus jungtis prie Skaitymo iššūkio, organizavo akcijai „Vasara su knyga“ skirtus renginius, knygų pristatymus. „Facebook“ paskyrose skelbė knygų, atitinkančių užduočių temas, sąrašus. Stengėsi padėti dalyviams, palengvindamos knygų paieškas – parinktos knygos jų laukė tam skirtose lentynose. Trakų viešojoje bibliotekoje ir filialuose užsiregistravo 381 dalyvis, iššūkį įveikė 237 dalyviai. Akcijos „Vasara su knyga“ metu perskaitytos 1 508 knygos. Iš penkių pasiūlytų užduočių didžiausio dalyvių susidomėjimo sulaukė užduotis, kvietusi perskaityti knygą, kurios pavadinimą sudaro ne mažiau kaip 4 žodžiai.

Aktyviausios Skaitymo iššūkio bibliotekos: Vaikų literatūros skyriuje užsiregistravo 135 dalyviai, iš kurių iššūkį įveikė 84, iš viso perskaityta 540 knygų; Lentvario bibliotekoje užsiregistravo 100 dalyvių, iššūkį įveikė 50, perskaityta 291 knyga; Rūdiškių bibliotekoje užsiregistravo 51 dalyvis, iššūkį įveikė 44, perskaitytos 298 knygos.

Iš kaimo filialų aktyviausios buvo Senųjų Trakų, Tiltų ir Rykantų bibliotekos. Nemažai daliai dalyvių, kad įveiktų visas užduotis, pritrūko perskaityti 1 knygą. Bet buvo ir tokių dalyvių, kurie neapsiribojo penkiomis knygomis – įveikę užduotis, skaitė ir toliau. Daugiausia – 17 – knygų perskaitė ir Skaitymo iššūkio lyderiu tapo Vaikų literatūros skyriaus skaitytojas Ignas Streimikis.

Kiekvienas iššūkį įveikęs skaitytojas gavo akcijos atminimo dovanėlę – spalvingą daugkartinio naudojimo šiaudelį gėrimams.

Ačiū visiems, prisidėjusiems prie skaitymo skatinimo akcijos! Lauksime kitos vasaros ir naujų iššūkių.

Vilma Kmitienė

Trakų viešosios bibliotekos vyr. metodininkė