Kavos puodelis praskaidrina dieną

Milijonai žmonių visame pasaulyje rytą pradeda išgerdami puodelį skanios ir aromatingos kavos. Istorikų duomenimis, kavos tėvynė yra Etiopija. Iš pradžių kavos pupelės būdavo valgomos prieš tai jas pakepinus anglyse arba paskrudinus aliejuje. Pradėjus naudoti kavą kaip gėrimą, ji tapo brangiu ir rafinuotu produktu. Kavos gėrimas visų pirma būdavo vertinamas dėl galingo tonizuojančio ir organizmą stimuliuojančio poveikio. Pirmoji kava į Europą atgabenta pirklių 16 a. Tuo metu žmonėms nekilo klausimų dėl šalutinio kavos poveikio organizmui, tačiau labai greitai medikai ir kunigai konstatavo, kad su kava kovojama prieš mieguistumą ir nuovargį.

Šiuolaikinėje visuomenėje kyla daug diskusijų, susijusių su kavos nauda ir poveikiu mūsų sveikatai. Pagrindinis kavos komponentas yra kofeinas. Jis didina fizinį aktyvumą, malšina nuovargį bei yra veiksminga apsauga nuo vėžio dėl makro-mikroelementų kavos sudėtyje, tačiau piktnaudžiauti ja nederėtų. Kiekvienas pagal savo organizmą jaučia, kiek kavos puodelių galėtų išgerti. Rekomenduojama iki 2–3 puodelių per dieną.

Spalio 1-oji paskelbta Kavos ir Pagyvenusių žmonių diena. Šia proga bibliotekos lankytojai buvo vaišinami kava ir skanėstu, kad gyvenimas tądien taptų saldesnis. Senjorai, lankytojai turėjo progą ne tik išsirinkti skaitomą literatūrą, bet ir prie puodelio kavos pabendrauti, išsipasakoti, pasidalinti tiek džiugiomis, tiek liūdnomis patirtimis. Malonu buvo matyti nuostabos pilnas bei gerumu spinduliuojančias senjorų akis, kai jie pasijautė svarbūs ir reikalingi. Ačiū, kad esate aktyvūs ir linksmi, linkiu ir toliau išlikti tokiais nuostabiais!

Agnieška Uscilienė

Trakų viešosios bibliotekos Senųjų Trakų filialo vyr. bibliotekininkė