Išrinktos Metų knygos

Jau tryliktą kartą per Metų knygos rinkimus šalies knygų mėgėjai buvo skatinami domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra ir atkreipti dėmesį į geriausius jos kūrinius, populiarinti skaitymą kaip prasmingą ir patrauklų užsiėmimą. Vasario 21 d. buvo paskelbti ilgai laukti akcijos „Metų knygos rinkimai 2017“ rezultatai. Šiemet už Metų knygas balsavo 23 300 skaitytojų. Nugalėtojomis tapo šios knygos: suaugusiųjų kategorijoje – Rimanto Kmitos romanas „Pietinia kronikas“ (leidykla „Tyto alba“), poezijos kategorijoje – Agnės Žagrakalytės eilėraščių knyga „Štai:“ (leidykla „Tyto alba“), knygų vaikams kategorijoje – Evelinos Daciūtės knyga „Laimė yra lapė“, iliustravo Aušra Kiudulaitė (leidykla „Tikra knyga“) ir knygų paaugliams kategorijoje – Dainos Opolskaitės romanas „Ir vienąkart, Riči“ (leidykla „Alma littera“).

Nors biblioteka naujausių leidinių pristatymus organizuoja reguliariai, tačiau Metų knygos rinkimai visada būna ypatingi, juk tai naujausi lietuvių autorių kūriniai, skirti, pirmiausia, Lietuvos skaitytojams. Trakų viešoji biblioteka komplektuodama knygas stengiasi, kad visos rajono bibliotekos turėtų bent po vieną pilną Metų knygos rinkimuose dalyvaujančių knygų komplektą.

Metų knygos rinkimai neapsiriboja viena diena ar vienu renginiu, skaitymo skatinimas čia vyksta kiekvieną dieną. Bibliotekininkės organizuoja garsinio skaitymo popietes bibliotekose, klasėse, vaikų darželiuose, kur supažindina su Metų knygos rinkimuose dalyvaujančiomis knygomis, skaito ištraukas, diskutuoja, skatina balsuoti. Džiugu, jei dalyvaudami renginiuose vaikai atranda skaitymo džiaugsmą, sugeba išreikšti ir apginti savo nuomonę, mintimis apie patikusias knygas dalinasi su draugais.

Paluknio bibliotekoje Metų knygos rinkimams buvo skirtos dvi literatūrinės popietės:  „Mes visi truputį Ulfai“ – penktokams ir „Ištieski knygai ranką“ – įvairaus amžiaus moksleiviams. Popiečių metu susirinkusiems dalyviams buvo pristatytos visos Metų knygos rinkimuose dalyvaujančios knygos vaikams: Evelinos Daciūtės parašyta, Aušros Kiudulaitės iliustruota knyga „Laimė yra lapė“, Virgio Šidlausko „Ulfas ir stebuklinga barzda“, Ilonos Ežerinytės „Šunojaus diena“, Gajos Unos Eklės „Brolis, kurio nereikėjo“, Rebekos Unos  „Aš esu Tomas, seklys“. Paluknio penktokams labiausiai įstrigo „Šunojaus diena“ – tai istorija, kurioje pasakojama, kas mažajai Adelei padeda įgyvendinti svajonę, kodėl vieną dieną šuo ir katė prabyla žmonių kalba ir su kokiomis būtybėmis susipažįsta vaikai atostogaudami senelių sodyboje.

Klausantis vyresnių klasių moksleivių pasisakymų susidarė nuomonė, kad labiausiai mūsų paauglius „užkabino“ dvi paauglių penketuko knygos: Dainos Opolskaitės „Ir vienąkart, Riči“ (knyga nugalėtoja) ir Renatos Šerelytės „Žvaigždžių medžiaga“. Tai labai artimos paauglio sielai, įtempto siužeto istorijos.

Džiaugiuosi, kad jaunieji knygų mylėtojai per du mėnesius sugebėjo susipažinti su visomis jų amžiaus grupei skirtomis knygomis, o dabar paanalizuoti rinkimų rezultatus. Akcijos „Metų knygos rinkimai 2017“ laureatai bus apdovanoti vasario 25 d. 14 valandą Vilniaus knygų mugėje, LRT studijoje-forume. Renginį tiesiogiai transliuos LRT TELEVIZIJA. Visus besidominčius, kviečiame stebėti.

Danutė Nekulsian,

Trakų viešosios bibliotekos Paluknio filialo vyr. bibliotekininkė