Eilėraštukai mažiesiems

Saulėtą kovo 20 dieną Rūdiškių bibliotekoje apsilankė patys mažiausi miestelio gyventojai – Rūdiškių vaikų lopšelio-darželio „Pasaka“ vaikučiai su auklėtojomis Aldona Stalmačionokiene ir Albina Zakšauskiene. Bibliotekoje vyko susitikimas su knygos „Eilėraštukai mažiesiems“ autore Ramune Banuškevičiūte – slapyvardis Munė Gėlė, ir dailininke Lilija Markevič – slapyvardis Lis Magie.

Ramunė Banuškevičiūtė gimė ir augo Rūdiškėse. 1996 m. baigė Rūdiškių vidurinę mokyklą. Po mokyklos baigimo įstojo į Vilniaus universitetą, studijavo istoriją. Vėliau Lietuvos Teisės universitete baigė teisės ir valdymo magistro išlyginamąsias studijas. Šiuo metu gyvena Vilniuje, dirba Lietuvos nacionaliniame muziejuje teisininke, augina du sūnus.

Knyga „Eilėraštukai mažiesiems“ – tai pirmasis Ramunės darbas. Knyga išleista 2017 m. gruodį. Joje autorė sudėjo eilėraštukus, kuriuos parašė savo vaikams. Pasak Ramunės, augindama du judrius ir smalsius berniukus, ji pastebėjo, kad jiems neįdomūs eilėraščiai: ilgi, svajingi, pilni fantazijų apie sparnuotus angeliukus ar varvančius lietaus lašelius. Tokie eilėraštukai jos vaikams keldavo nuobodulį, mokydamiesi juos „pamesdavo mintį“. Tada Ramunė pagalvojo, kad vaikams reikia eiliuotai papasakoti apie tai, ką jie veikia kasdieną, kad eilėraštukuose atpažintų save arba išgirstų pažįstamą istoriją, kuri artima kiekvienam vaikui. Taip atsirado „Mažasis raitelis“, kuris jos vaikams patiko ir tada Ramunė ėmėsi darbo. Knygoje – 15 iliustruotų eilėraštukų, skirtų 3–6 metų vaikučiams. Knygelę iliustravo Lilija Markevič, kuri gimė ir augo Senuosiuose Trakuose, mokėsi Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinėje mokykloje. Studijavo finansus Tarptautinėje teisės ir verslo aukštesniojoje mokykloje. Šiuo metu gyvena ir dirba Vilniuje. „Eilėraštukai mažiesiems“ – pirmoji dailininkės iliustruota knyga. Joje iliustracijos, kaip ir patys eilėraščiai, nėra fantastiniai, o daugiau realistiniai. Kiekvienas piešinys vaizduoja tam tikras emocijas, kurias vaikai patiria tyrinėdami, išgyvendami juos supantį pasaulį – kartais džiaugsmingą, įdomų, kartais – liūdną, nesuprantamą. Tokiu būdu, mažajam skaitytojui yra parodoma, koks įvairiapusiškas yra gyvenimas ir pasaulio patyrimas.

Autorė džiaugiasi, kad Lilijai nupiešus spalvingas iliustracijas, šiandien rankose laikome nepaprastai jaukią, šiltą ir mielą knygą visiems mažiems vaikams. Pristatymo metu rašytoja skaitė vaizdingus eilėraštukus, o dailininkė interaktyvioje lentoje piešė iliustracijas. Vaikai taip pat išbandė savo sugebėjimus. Be to, vaikams buvo suteikta galimybė ant popierinių atvirukų su palinkėjimais sudėti anspaudus – paveiksliukus, kuriuos renginio pabaigoje Munė Gėlė ir Lis Magie pasirašė ir padovanojo kiekvienam vaikui.

Susirinkusieji padėkojo viešnioms  už nuoširdumą, kurį jos išreiškė leidinyje, o bibliotekininkės palinkėjo ir toliau žiūrėti į gyvenimą tyromis vaiko akimis, džiaugtis jo stebuklais vaiko širdimi ir kalbėtis su vaiku kaip lygus su lygiu apie viską savo kūryboje.

Laima Franckevičienė, Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių filialo vedėja