Benjamino Kondrato knygos sutiktuvės Rūdiškių bibliotekoje

Birželio 23 dieną Rūdiškių miesto bibliotekoje svečiavosi kalbininkas, literatūrinės kraštotyros pradininkas Lietuvoje, 2015 m. lietuvių kalbos premijos laureatas Benjaminas Kondratas. Į susitikimą susirinko miestelio bendruomenės nariai, skaitytojai.

Benjaminas Kondratas gimė 1933 m. spalio 21 d. Taurų kaime, Tauragės rajone. 1940–1945 m. mokėsi Tauragės pradinėje mokykloje. Kaip prisimena autorius, mokykla buvo šviesi ir jauki. Nuo mažumės skaitė knygas – jų gaudavo iš turtingos kaimynų Šimkevičių bibliotekos. „Tėveliai turėjo vieną karvutę, ją ganė Tauragės dvare ir skaitė knygas, tai buvo palaima...“. 1945–1953 m. kalbininkas mokėsi tuometinėje Tauragės 1-ojoje vidurinėje mokykloje, kurią baigė sidabro medaliu. 1953–1958 m. studijavo Vilniaus universiteto istorijos ir filologijos fakultete. Dirbo mokytoju. 1993 m. B. Kondratui suteikta lietuvių kalbos mokytojo eksperto kvalifikacinė kategorija. Kraštotyra intensyviai pradėjo domėtis nuo 1971 metų. Jis – unikalios 20 knygų serijos „Kūrėjų pėdsakais“ autorius, redaktorius ir leidėjas. „Kūrėjų pėdsakais“ – išsami Lietuvos regionų literatūrinės kraštotyros serija, skirta mūsų šalies regionų ir atskirų vietovių literatūriniam paveldui. Dvidešimta „Kūrėjų pėdsakais“ knyga, skirta Trakų, Elektrėnų ir Birštono krašto šviesuoliams ir kūrybingiems žmonėms, jų knygoje paminėta net 367. Pasak autoriaus, jis po kruopelę renka žinias apie vietinius menininkus, kūrėjus ir taip leidžia serijos knygas, kurios turi išliekamąją vertę. Trakų, Elektrėnų ir Birštono kraštui skirtoje knygoje rasime apie Rūdiškių literatus: Juliją Gecevičienę, Rimgaudą Šimonį bei Tiltų kaimo literatą, poetą Vytautą Vilkišių, apie Lentvario miesto kolegę, bibliotekininkę, poetę Rūtą Minkevičienę, fotografą ir poetą Vytautą Žemaitį ir daugelį kitų Trakų krašto kūrėjų, nuveikusių nemažai reikšmingų darbų.

Nuo 1956 m. B. Kondratas spaudoje paskelbė apie 400 darbų kultūros, kalbos, literatūros, didaktikos ir kitais klausimais, iš jų apie rašytojus – 270. Laureatas dirba ir kaip kalbos redaktorius, yra parengęs atsiminimų knygų, monografijų, kūrybos rinkinių, parengė ir išleido „Lietuvių kalbos taisykles“.

Daugiau nei keturis dešimtmečius mokytoju dirbęs Benjaminas Kondratas šiandien aktyviai keliauja po Lietuvą, susitinka su miestų ir miestelių bendruomenėmis. Nepavargstamai dirba. Autorius pasakojo, kad jau beveik penkis dešimtmečius savo lėšomis leidžia knygas ir visą savo laiką skiria tam, kad į užmarštį nenueitų tikrosios dvasinės vertybės. Jo knygos išeina nedideliais tiražais ir tai ne laisvalaikio skaitymai, jo knygos reikalingos tiems, kurie domisi krašto kūrėjais, seka jų pėdsakais, ieško įdomių kūrėjų gyvenimo detalių, jos kviečia pasivaikščioti takais, kuriuose liko kūrėjų pėdsakai.

Susitikimo metu skaitytojai su autoriumi diskutavo apie tuos laikus, kai gyveno ir kūrė Salomėja Nėris, Kostas Kubilinskas, Juozas Baltušis.

Šiuo metu Benjaminas Kondratas rašo dvidešimt pirmąją serijos knygą „Kūrėjų pėdsakais: Vilniaus, Švenčionių ir Širvintų krašte“. Autoriui dėkojame už įdomiai praleistą popietę ir linkime kūrybinės sėkmės.

Laima Franckevičienė

Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių filialo vedėja