Advento popietė Bijūnuose

Kasmet pasiruošimo Kalėdoms karštinė prasideda vis anksčiau ir dažnai pamirštamas svarbus laukimo periodas – adventas. Kad taip nenutiktų ir šiemet Bijūnų kaimo gyventojai buvo pakviesti į popietę „Adventas“, vykusią Bijūnų mokykloje-daugiafunkciame centre.

Adventas simbolizuoja krikščioniškųjų metų pradžią ir yra svarbi krikščioniška tradicija. Tai – susikaupimo ir tylos metas, kai prieškalėdiniame šurmulyje bandome rasti nusiraminimą namuose, artimųjų apsuptyje, nes tie, kurie išgyvena advento rimtį ir susikaupimą, pajunta tikrąjį Šv. Kalėdų džiaugsmą. Deja, tai dažnai pamirštame, rimties ir susikaupimo laiką užpildo koncertinės programos, dovanų pirkimas, skubėjimas. Kaime šios tradicijos vis dar gyvos, tačiau jų atsakingiau vis dėlto laikosi vyresni gyventojai, o jaunimas dažnai net nežino, ką turėtų daryti.

Be viso to, šis laikotarpis atneša tamsą ir niūrumą – vakaras atslenka vis anksčiau, žmonės neužsibūna lauke, rečiau susitinka, tad norėdamos praskaidrinti tamsias dienas, prisiminti advento tradicijas ir sukviesti visus pabūti kartu, bibliotekininkė D. Brazulevičienė ir mokytoja V. Matkevičienė subūrė vaikus, tėvelius ir senelius prie arbatos puodelio.

Popietę pradėjo vaikai kartu su bibliotekininke perskaitę B. Fererro istoriją apie 4 advento vainiko žvakes, kurios simbolizuoja taiką, tikėjimą, meilę ir viltį (kituose šaltiniuose galimos ir kitos žvakių reikšmės). Ši istorija privertė susimąstyti apie tai, kaip svarbu išsaugoti viltį, nes kol ji yra, galime pažadinti kitas dorybes. Be to, advento vainikas tampa vis populiaresnis tarp tikinčiųjų – pačiu pasidarytu vainiku namus puošia vis daugiau šeimų. Jis pinamas iš eglių ar pušų šakelių, viduryje įstatomos keturios žvakės, simbolizuojančios keturias advento savaites. Kas savaitę uždegama po žvakę – sutemoms tirštėjant, sklinda vis daugiau šviesos.

Ne visos tradicijos yra aprašytos knygose ar internete, dalį jų, būdingų mūsų kraštui, saugo vyresnių žmonių atmintis. Apie Bijūnų krašte gyvavusius papročius papasakojo Irena Stankevičienė – ji jau ne pirmą kartą dalijasi savo prisiminimais, siekdama išsaugoti mūsų krašto istoriją. Irena pasakojo apie darbus, kurie buvo dirbami advento periodu: plunksnų pešimą, vilnos vėlimą, advento burtus, maistą, ruošiamą būtent tuo laikotarpiu. Bijūnų kaimo giesmininkė S. Lukšienė priminė ir kitą tradiciją – advento giesmes, kurios paprastai nėra giedamos kiekvienoje šeimoje, tačiau popietės metu jas giedojo visi. Vakarą užbaigė Bijūnų mokyklos-daugiafunkcio centro vaikai, atlikę dainą „Dievo meilė“. Jiems akomponavo Aukštadvario darželio-mokyklos „Gandriukas“ trečiokė Gustė Černiauskaitė.

Ši popietė dovanojo ne tik gerą laiką, naujas žinias, bet ir bendrystės jausmą. Kiekvieno darbas, atliktas organizuojant popietę, – mokinio išmokta daina, darželinukų iškepti sausainiai, vyresniųjų prisiminimai, sugiedota giesmė ir kt. – sukūrė nuostabų buvimą kartu, o to šiuo laikotarpiu reikia labiausiai. Prasidėjus adventui norisi kiekvienam palinkėti tos rimties, bendrystės ir gražaus laukimo, tebus jis šviesus ir kupinas jaukių akimirkų.

Bijūnų bibliotekos informacija