Toksiški santyiai – kas tai?

Toksiški santyiai – kas tai?

Trakų viešoji biblioteka pakvietė pasikalbėti apie toksiškus santykius. Kas tai? Kaip atpažinti toksiškų žmonių elgesio modelius?  Kaip išvengti emocinio smurto? Lukštenti šiuos klausimus mums padėjo Daiva Babilevičienė –  knygos „Uždaryk duris iš kitos pusės“ autorė, Geštalto psichoterapijos studentė, kognityvinės terapijos praktikė, seminarų bei stovyklų organizatorė, tinklaraščio „Gyvenu netobulai“ įkūrėja. Be to, Daiva Žinių radijuje jau antrus metus veda laidą „(Ne)toksiški santykiai“.

„Uždaryk duris iš kitos pusės“ – viena pirmųjų lietuvių autorių knygų šia tema. Pirmasis tiražas buvo išleistas dar 2019 m. Ji paremta ir asmenine patirtimi, ir profesine praktika. Autorė pabrėžia, kad toksiški santykiai gali susiklostyti ne tik poroje, bet ir su artimaisiais, draugais, taip pat darbe, mokykloje ir kt. Svarbu įsivertinti, kaip santykis su tam tikru žmogumi mus veikia, – jeigu bendraujant nepaleidžia jausmas, kad „kažkas čia yra ne taip“, patiriame nuolatinę įtampą, nerimą, vertėtų pasvarstyti, ar nepakliuvome į toksiškų santykių spąstus. Svarbu laiku atpažinti ir kalbėti apie tai. Juo labiau, kaip sako Daiva, mokykloje šių dalykų mūsų niekas nemokė. Tad šiandien, plėtojant santykių ir emocijų temas, ypač jei apie tai nebuvo kalbama šeimoje, daugiau darbo teks įdėti patiems. „Toksiški santykiai yra pagrįsti nesaugumo jausmu, egocentriškumu, dominavimu, kontrole. Tokių santykių žala neišmatuojama“, – sako Daiva.

Pagrindiniai toksiškų santykių bruožai:

  • Nesijauti gerai, visada girdi kritiką.
  • Nuolat lauki kito žmogaus pritarimo.
  • Jautiesi taip, lyg vaikščiotum peilio ašmenimis, nes nežinai, kada tavo žodis ar veiksmas išprovokuos kito pyktį, būsi pažemintas ar sulauksi pasyvios agresijos.
  • Vengi kalbėti tau svarbiomis temomis, nes bijai kito reakcijos.
  • Dažnai jautiesi žeminamas, negerbiamas, tavo poreikiai nuvertinami arba nuleidžiami juokais.
  • Kitas asmuo neprisiima atsakomybės už savo veiksmus ir dėl visko kaltina tave.
  • Vis rečiau įsitrauki į mėgstamas veiklas ir bendrauji su žmonėmis.

Svarbu suprasti, kad pagal vieną požymį toksiškų santykių etiketės klijuoti negalime, reikėtų įvertinti visumą. Daiva dalijosi gyvais pavyzdžiais iš savo asmeninio gyvenimo ir klientų patirties, kas padėjo susigaudyti ir geriau suprasti emociškai žlugdančių santykių dinamiką.

Plačiau šia tema galite skaityti Daivos knygoje, kurią rasite ir mūsų bibliotekoje, bei klausytis jos penktadieniais vedamos laidos Žinių radijuje – „(Ne)toksiški santykiai“.

 

Edita Loiba,

Trakų viešosios bibliotekos suaugusių vartotojų skyriaus vedėja

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt