Susitikimas su Evelina Daciūte

Trakų viešosios bibliotekos padaliniuose praėjo ypatingas ketvirtadienis. Pavasaris lengvu žingsneliu įsibėgėja, drauge dovanodamas ne tik į namus sugrįžusių paukščių skambias giesmes, bet ir malonius susitikimus su garsiais žmonėmis.

Smagus rytmetis prasidėjo Senųjų Trakų bibliotekoje drauge su Evelina Daciūte. Į susitikimą su rašytoja atskubėjo smalsūs ir žingeidūs Senųjų Trakų Kęstučio mokyklos pelėdžiukų grupės priešmokyklinukai, kuriems rašytoja pristatė savo kūrybą. Ji savo kūrybos kelią atrado 2014 m., išleidusi pirmą savo knygą vaikams „Meškių istorijos. Lubinų labirintas“ (iliustravo Rasa Kaper). Iki šios dienos išleistos dar 15 knygų, viena iš jų – poezijos knyga suaugusiesiems. Rašytoja už savo kūrybą gavo ir ne vieną apdovanojimą. Pirmoji jos knyga „Drambliai eina į svečius“ buvo apdovanota IBBY Lietuvos skyriaus už geriausią knygą mažiesiems skaitytojams. Didžiausio populiarumo visame pasaulyje sulaukusi knyga „Laimė yra lapė“ yra  išversta į 17 užsienio kalbų. Pagal ją pastatytas spektaklis. 2019 m. už knygą „Laimė yra lapė“ Amerikos asociacija skyrė apdovanojimą „The Batchelder“, kuris yra suteikiamas už išskirtinę JAV išleistą, tačiau parašytą ne anglų kalba knygą.

Bibliotekoje vaikams rašytoja pristatė naujausias knygas. Smalsieji klausytojai sužinojo, kad lėčiausias gyvūnas yra Lėtasis Loris, bei suprato, kuo skiriasi paveikslėlių knygos nuo pasakų knygų, taip pat klausėsi ir poezijos. Klausydami autorės skaitomo eilėraščio jie sukūrė personažus. O kaip gi be mylimos rašytojos autografų. Ypač vaikai norėjo sau įsigyti norimų knygų ir laukė savo eilės, juk taip sudomino knygutės... Nespėjo miela vaikų rašytoja pasimėgauti gražia Aukštadvario miestelio panorama, nes jos jau laukė smalsūs mokinukai.

Aukštadvario bibliotekoje šis susitikimas tapo šypsenų, juoko, pamąstymų, apsvarstymų ir paslapčių atskleidimo švente. Kaip smalsu buvo mokyklos-darželio „Gandriukas“ priešmokyklinukams sužinoti, kokios paslaptys slepiasi jau ne kartą skaitytuose leidiniuose: kieno knygoje „Laimė yra lapė“ yra nupieštos iš Greitosios pagalbos automobilio kyšančios kojos, kodėl dramblys, kurio net nėra tekste, vis keičia spalvą? Vaikų išmąstymai, pastabos, improvizacijos stebino ir linksmino. Netgi išsiaiškinome, kad Aukštadvaryje šunys loja, o žirklės kirpdamos ciksi visai kitaip negu Vilniuje. Štai tokia ypatinga ta mūsų miestelio tarmė! Kam pritrūko kantrybės, galėjo pasiklausyti viešnios skaitomo eilėraščio šia tema. Dar mažieji piešė spalvingus ir linksmus Kažkuriukus iš E. Daciūtės ir A. Nananai knygos „Paslapčiausia paslaptis“. Tikimės, kad rašytojos labai neišvarginome begaliniais  klausimais ir ilgu autografų rašymu.

Kaip juokavo pati rašytoja, kad mes jai esame desertas, kuriuo ji mėgaujasi neskubėdama, nežvilgčiodama į laikrodį, ar dar nevėluoja į kitą susitikimą. Pasimatyti su vaikų mylima rašytoja į Onuškio biblioteką atkeliavo didelis būrys Onuškio Donato Malinausko gimnazijos pirmos klasės mokinių ir Onuškio darželio priešmokyklinukai. Susitikimo metu vaikai mokėsi skaityti knygą pagal piešinėlius, o vėliau kūrė personažus ir pagal juos sugalvojo istoriją, kurią patys drąsiausieji pristatė susirinkusiems moksleiviams. Kokių tik nebuvo čia pas mus personažų, kurie keliavo laiku, skraidė kaip Karlsonas ir gyveno ne tik ant stogo, bet ir medžio drevėse, gėlėse, kaminuose... Oi, karšta šiandien buvo ne dėl to, kad dėdulė pečkurys gerai kūrena, o dėl to, kad vaikai savo šypsenomis, natūralumu ir nuoširdžiu juoku, ir darbu čia tokią pirtį užkūrė, kad autorės perskaitytas eilėraštis apie neplautas ausis „nublanko“. Ir, deja, bet mums teko klausti, ką, ką sakei?!

Nuoširdus ačiū už susitikimą ir dovanas skaitytojams, ir už gražų darbą, kurio dėka vaikų, mėgstančių skaityti arba bent klausytis skaitančios mamos ar tėčio, vakarai būna kupini jaudulio, o sapnai – stebuklų.

Sėkmingos kūrybos ir iki malonių susitikimų mūsų su pačiomis gražiausiomis istorijomis mūsų bibliotekose.

Inga Gackienė, Ramunė Jarmalavičiūtė, Agnieška Uscilienė,

Trakų viešosios bibliotekos Onuškio, Aukštadvario ir Senųjų Trakų padalinių vyr. bibliotekininkės