„Skaitymai ratu: artimas ir tolimas Donelaitis“ Rūdiškių bibliotekoje

Kovo 28 dieną Rūdiškių miesto bibliotekoje skaityti K. Donelaičio kūrybos susirinko būrys jaunimo su Rūdiškių gimnazijos mokytoja Loreta Masiene.

Kristijonas Donelaitis – lietuvių literatūros klasikas, poemos „Metai“ ir pirmųjų lietuviškų pasakėčių autorius, lietuvių grožinės literatūros pradininkas, evangelikų liuteronų kunigas.

Autoriaus poema „Metai“ – žymiausias, iki šiol nepralenktas lietuvių literatūros šedevras, pasižymintis originalumu bei šnekamąja, „liaudiška“ kalba. Prieš šimtmetį Maironis teigė „Kaip italuose Dantė, taip mūsuose Donelaitis ne tik pradeda literatūrą, bet iškart užima joje labai žymią, gal net žymiausią iki šiol vietą, todėl lietuviai Donelaičiu, kaip italai Dante, „gali didžiuotis prieš visas apšviestas Europos tautas“.

Poemą sudaro 4 dalys: „Pavasario linksmybės“, „Vasaros darbai“, „Rudenio gėrybės“ ir „Žiemos rūpesčiai“. Tai kartu ir epinis, ir lyrinis kūrinys, vaizduojantis Mažosios Lietuvos lietuvių valstiečių baudžiauninkų (būrų) gyvenimą XVIII a. viduryje. Poetas su skausmu rašo apie sunkią valstiečių dalią, jų kasdienį gyvenimą, darbą, aplinką, buitį, papročius, šventes.

Apie K. Donelaičio gyvenimą ir jo kūrybą labai įdomiai papasakojo mokytoja lituanistė Loreta Masienė ir jos mokiniai. Sužinojome daug įdomių dalykų apie „Metų“ autorių, apie tai, ko savo laiku neradome vadovėliuose. Paskaitėme ir pasiklausėme „Pavasario linksmybių“, „Vasaros darbų“, „Rudenio gėrybių“, „Žiemos rūpesčių“, aptarėme įdomesnius poeto pavaizduotus metų laikų aprašymus, prisiminėme, kad dar tebemokame atmintinai mokykloje išmoktas ištraukas. Tokie susitikimai praturtina žmones dvasiškai, primena įgytas žinias.

Kristijono Donelaičio žodžiai yra skirti mums, lietuviams. Rūpinkimės savo senolių paveldu. Skaitykime „Metus“, nes tai himnas lietuviškam žodžiui, lietuvybės skleidimui.

Dėkojame Rūdiškių gimnazijos lietuvių kalbos mokytojai Loretai Masienei ir gimnazistams už įdomų K. Donelaičio „Metų“ pateikimą.

Laima Franckevičienė,

Trakų viešosios bibliotekos