Šiaurės šalių literatūros savaitė, dedikuota Islandijos nepriklausomybės 80-mečiui

Šiaurės šalių literatūros savaitė, dedikuota Islandijos nepriklausomybės 80-mečiui

Šiaurės šalių literatūros savaitė Lentvario bibliotekoje – kasmetinis renginys, kurio tikslas – populiarinti šiaurės šalių literatūrą. Tai – galimybė susipažinti su šiaurietiška kultūra, įvertinti Šiaurės šalių autorių kūrybą bei pasinerti į literatūros pasaulį.

Šių metų tema – „Laisvė šiaurės šalyse“, kuri leidžia apmąstyti, ką žmonėms reiškia Laisvė. Laisvė – asmeninė ir Laisvė, kaip tautų nepriklausomybė ir suverenitetas.  

Islandija, buvusi nepriklausoma šalis, 1262 m. tapo Norvegijos dalimi, nuo 1814 m. – Danijos, o visiška nepriklausomybė grąžinta 1944 m., tad šiemet, birželio 17 d., šalis  paminėjo 80-ąsias nepriklausomybės metines. Įdomus faktas toks, kad Islandijoje gyvena apie 1 proc. lietuvių, tad išgirsti lietuvių kalbą Islandijoje – būtų visiškai nestebinantis dalykas. 

Minint šią sukaktį Lentvario bibliotekoje į skaitymus ,,Auštant„ atvyko Lentvario l/d „Svajonėlė“ Saulučių grupės ugdytiniai su mokytoja Danute Šiaučiūniene ir mokytojos padėjėja Alina Paškevič. Prie žvakės šviesos kartu skaitėme islandų sakmę ,,Aukso dėžė“, suradome Islandiją gaublyje, grožėjomės šios šalies vaizdais filme „Iceland“ bei „Spalvų juokas“ studijos lankytojų tapybos ir keramikos darbų parodoje ,,Kelionė į Islandiją“.

L/d „Svajonėlė“ vaikai ir mokytojos sužinojo daug įdomybių apie šią valstybę ir užsidegė noru ten nuvykti. Tai, ką išgirdo ir pamatė, vaikai atvaizdavo savo piešiniuose, kuriuos su nekantrumu norėjo parodyti savo tėveliams.

Ėmus gaubti lapkričio sutemoms, užsidegėme žibintus, žvakes ir ,,Sutemų“ skaitymui pasiruošėm Sjón sakmę „Baldras, Šešėlio sūnus“ . Tai – vieno ryškiausių islandų rašytojų kūrinys. Šešėlis Baldras islandų tautosakoje – nuožmus ir baisus žvėris. Buvo tikima, kad ši pikta lemianti tamsos ir šešėlių pasaulio vyriškosios giminės mitologinė būtybė yra katino ir lapės palikuonis.

Sakmėje gausu mitologinių ir biblinių motyvų, per kuriuos atsiskleidžia daugybė senajai ir naujajai islandiškai literatūrinei tradicijai būdingų klodų. Islandų rašytojo Sjono „Baldras, Šešėlio sūnus“ 2005 m. apdovanotas Šiaurės tarybos literatūros premija, dar vadinama „mažuoju Nobeliu“, ir išverstas į daugelį kalbų.

Susitikimo metu aptarėme islandų literatūros ypatumus. Jų literatūra turi ilgą ir turtingą istoriją, kuri atsispindi tiek senosiose sagose, tiek šiuolaikinėje kūryboje. Aptarėme epiškumo, kalbos ir stiliaus bruožus, santykio su gamta, religinius, mitologinius aspektus, magiškąjį realizmą. Labai dažnai islandų literatūroje nagrinėjamos šiuolaikinės problemos ir išlaikomas ryšys su tradicijomis. Literatūra, kaip ir šalis, unikali ir turtinga.

Islandų literatūros parodoje eksponuotos islandų rašytojų knygos Hallgrimuro Helgasono knygos „60 kilogramų antausių“ ir „60 kilogramų saulės šviesos“, Auður Ava Ólafsdóttir „Randai“ ir Kristín Steinsdóttir „Šviesė“ bei kitos populiarios šiaurės šalių rašytojų knygos.

„Literatūrinės vakarienės svečiai“ – „vėjas, dargana, tamsa, ledynai, geizeriai“ ir bibliotekos lankytojai, sustabdę laiką klausantis ištraukos iš sakmės „Baldras, Šešėlio sūnus“.

Dėkojame visiems „literatūrinių pusryčių ir vakarienės svečiams“!

 

Daiva Kmitė,

Trakų viešosios bibliotekos Lentvario padalinio vyresnioji bibliotekininkė

Interaktyvus Lentvaris QR
Justino Marcinkevičiaus kelias
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt