Saugaus eismo diena – pagrindai turi būti diegiami nuo vaikystės

Nuo 2006 m. balandžio 6-oji Lietuvoje paskelbta Saugaus eismo diena. Minint šią datą visi eismo dalyviai raginami susipažinti su naujais ir dar kartą prisiminti ar pasikartoti jau žinomus saugaus eismo principus. Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius taip pat prisideda ir kviečia pradinukus į susitikimą su Vilniaus aps. VPK Trakų r. policijos komisariato Veiklos skyriaus vyriausiąja tyrėja Vlada Černiene ir bendruomenės pareigūne Jolanta Kaliukevičiene. Pamokėlės metu bus plečiamos ir įtvirtinamos vaikų žinios apie saugų eismą. Pradinukai geriau susipažins su kelio ženklais bei pasikartos, kaip išvengti keliuose slypinčių pavojų.

Remiantis Transporto kompetencijų agentūros parengta 2018–2021 m. įskaitinių eismo įvykių statistika Lietuvoje, įprastai vaikai eismo įvykiuose dalyvauja kaip keleiviai, pėstieji, paspirtukininkai ir dviratininkai. 13–18 m. amžiaus grupės asmenys jau pradeda mokytis motorinių transporto priemonių vairavimo ir eisme pradeda dalyvauti kaip vairuotojai. Taigi labai svarbu jau nuo mažens diegti saugaus eismo pagrindus.

2018–2021 m. laikotarpiu net 11 proc. visų eismo įvykių dalyvių sudaro vaikai ir paaugliai. Nors juose dažniausiai dalyvauja paaugliai, didžiąją dalį nukentėjusiųjų yra  7–12 m. amžiaus vaikai.

Dažniausiai vaikai ir paaugliai eismo įvykiuose dalyvauja ir nukenčia kaip keleiviai – 40 proc. visų nukentėjusių yra vaikai. Tačiau nerimą kelia tai, kad net 25 proc. eismo įvykiuose dalyvaujančių 7–12 m. amžiaus vaikų yra eismo įvykių kaltininkai. Daugiau kaip pusė (52 proc.) šių vaikų eismo įvykius sukelia būdami pėsčiaisiais. Tokia statistika aiškinama tuo, kad šios amžiaus grupės vaikams prasideda pirmosios savarankiškos kelionės į mokyklas ir būrelius. Taigi, vaikai nuo pat mažens turi matyti tinkamą pavyzdį – artimuosius, eisme dalyvaujančius saugiai ir atsakingai, taip pat mokytis atidumo bei išmokti, kaip reikia tinkamai elgtis eisme.

Visus norinčius išmokti pažinti eismo reguliavimo simbolius ir signalus bei sužinoti, kaip tinkamai į pastaruosius reaguoti, kviečiame prisijungti. Renginys vyks Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje (Birutės g. 44, Trakai) balandžio 6 d. 10:00 val.

Kristina Baužienė,

Trakų viešosios bibliotekos