Rykantuose paminėti jubiliejiniai Tėvo Stanislovo metai

Rykantuose paminėti jubiliejiniai Tėvo Stanislovo metai

2018 metus Lietuvos Seimas paskelbė kapucino Tėvo Stanislovo metais. 2018 metais rugsėjo 29 d. sukako 100 metų, kaip gimė žymusis kapucinas, misionierius, žydų gelbėtojas, tremtinys, dvasininkas Tėvas Stanislovas.

Trakų viešosios bibliotekos Rykantų filialas, norėdamas papasakoti gyventojams apie šį žmogų, pakvietė savo lankytojus į susitikimą su Valentina Šereikiene, knygų apie Tėvą Stanislovą autore. Renginio „Tėvas Stanislovas: Per Jį kalbėjo Dievas!“ metu rašytoja bei socialinių mokslų daktarė Rykantų Švč. Trejybės bažnyčioje susirinkusiems tikintiesiems pristatė savo parašytas knygas: „Tėvo Stanislovo saulė“, „Paskutinis pamokslas. Tėvas Stanislovas“ ir „Tėvo Roko paslaptis“, skaitė paskaitą „Kaip gyventi ir senti oriai“.

Valentina Šereikienė net devyniolika metų lankėsi ir darbavosi pas Tėvą Stanislovą Dotnuvoje ir Paberžėje (1986–2005). Ji yra Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos narė, viena iš asociacijos „Šviesuva“ steigėjų, asociacijos valdybos narė. 2014 m. apdovanota Jono Vileišio žalvariniu medaliu už nuopelnus Kaunui vykdant socialinę, edukacinę ir neįgaliųjų integracijos veiklą su įvairaus amžiaus žmonėmis. Kitų knygų – „Ortopedijos amato raida Lietuvoje“, „Apybraižos ir atsiminimai“, „Ne vien duona“, „Asociacija „Šviesuva“, „Asociacija „Šviesuva“: pirmieji veiklos metai“, „Asociacija „Šviesuva“: naujovės“, „Asociacija „Šviesuva“: nauji uždaviniai“ – autorė.

Bažnyčia – puiki vieta paminėti Tėvo Stanislovo metus. O renginio diena beveik sutapo su dvasininko gimtadieniu. Knygų autorė papasakojo susirinkusiems apie Tėvo Stanislovo (Algirdo Mykolo Dobrovolskio) dvasininko kelią, jog ankstyvoje jaunystėje pasirinko itin griežtos regulos vienuolio gyvenimą, buvo nuolat apsuptas žmonių. Jis autentiškai liudydavo Kristų, pastebėdamas visuomenės atstumtuosius, paklydusius žmones, suteikdamas jiems vilties. Šie ir pavieniui, ir būriais nuolat traukė pas jį pasisemti gyvenimo išminties, pajusti ramybę ir darną. Ir šiandien labai lankoma yra Paberžė, kur Tėvas Stanislovas palaidotas. „Nėra tylesnės vietos kaip Paberžė“, – sakydavo Tėvas Stanislovas. Ant vienuolio kapo stovi kryžius be Nukryžiuotojo, ten tik trys mazgai, simbolizuojantys duotus įžadus – neturto, skaistybės ir paklusnumo. Yra liudijimų, jog yra išgijimų Tėvo Stanislovo užtarimu. Šiuo metu Vatikane vyksta Tėvo Stanislovo beatifikacija. Tikimasi jį paskelbti palaimintuoju, o vėliau ir šventuoju.

Savo prisiminimais apie Tėvą Stanislovą pasidalijo ir kunigas Aloyzas Volskis, kuris asmeniškai pažinojo kapuciną, dažnai lankėsi pas jį. Paaiškėjo, kad Rykantuose taip pat gyvena Tėvą pažinojusi moteris, Beata Vitkauskienė, kuri dažnai lankėsi Dotnuvoje, jaunystėje net 10 metų dainavo bažnyčios chore. Rašytoja užrašė jos atsiminimus, kurie galbūt atsiras naujoje knygoje.

Po renginio bažnyčioje, dalyviai rinkosi į kunigo Tėvo Stanislovo vardo ekspozicijos „Rykantų krašto vertybės“ atidarymą Rykantų universaliame daugiafunkciame centre. Tarp eksponatų galima buvo pamatyti Rykantų gyventojai, Reginai Syroicienei, priklausančią Bibliją, išleistą 1857 m. Berlyne, Rykantų Švč. Trejybės bažnyčiai priklausantį Mišiolą, išleistą 1877 m., Mečislavos Przybylskos-Luczynskos (Mieczyslawa Przybylska-Luczynska) knygą „Elgetos lobis“ (Skarb nędzarza), išleistą 1932 m. Varšuvoje, kurią išsaugojo kaimo gyventojas Alojzy Jachimovič.

Rykantų bendruomenė pristatė susirinkusiems Jonavos trečiojo amžiaus universiteto Suaugusiųjų švietimo centro liaudiškos muzikos kapelą „Lankesa“, kuriai vadovauja Antanas Kirvelevičius, bei pakvietė visus į koncertą.

Kapela susikūrė prieš 11 metų, per šį laiką ji surengė apie pusę tūkstančio koncertų, ne kartą koncertavo užsienyje. „Lankesa“ jau yra dalyvavusi 12-oje tarptautinių renginių.

Kolektyvo vadovas Antanas Kirvelevičius, vadinamas „žmogumi-orkestru“, 2018 m. kovo mėn. atšventė 75 metų jubiliejų. 2018 m. yra užregistruotas naujas Gineso rekordas: didžiausias vieno žmogaus orkestras – 9 muzikos instrumentų – groja Antanas Kirvelevičius. Atlikėjo muzikos instrumentų orkestrą sudaro: armonika, armonikėlė (lūpinė), būgnas, cimbolai, lėkštės ant būgno, lėkštė ant stovo, metalofonas, varpeliai, žvangutis. Visi jie sveria apie 70 kg.


Po koncerto svečiai ir gyventojai buvo pakviesti prie bendro stalo. Renginys tęsėsi degustuojant žiemai paruoštas gėrybes. Taip buvo vertinami šeimininkių konservuoti marinatai, kurie buvo pristatyti į biblioteką rengiant parodą „Žiemai pasiruošę“. Dalyviai galėjo viską ragauti, dalintis receptais, bendrauti, klausysis kapelos dainų.

Koncerto ir pasisėdėjimo metu V. Šereikienė suteikė susirinkusiems individualias konsultacijas, socialinės informacijos ir reabilitacijos klausimais. Kalbėta apie įstatymus dėl socialinių garantijų ir lengvatų; apie paciento socialinių problemų įvertinimą; apie žmogaus teises ir galimybes konkrečiu atveju; kaip elgtis esant problemoms, konfliktams dėl sveikatos būklės pakitimų; kaip pasirinkti reikalingas pagalbos įstaigas; globos, rūpybos, paslaugų namuose klausimais.

Dėkojame už pagalbą organizuojant renginį kunigams Andžejui Andžejevskiui bei Aloyzui Volskiui, už suteiktas veiklai patalpas Rykantų universalaus daugiafunkcio centro direktoriui Dariušui Nedveckiui, Rykantų bendruomenės atstovams ir visiems, kurie prisidėjo ir dalyvavo šventėje.

 

Barbara Jocienė,

Trakų viešosios bibliotekos Rykantų filialo vyr. bibliotekininkė

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt