Rūdiškių bibliotekoje „Gandriukai“ pasitiko gandrus

Kovo 25-oji yra gandrų sugrįžimo diena. Tai – iškilmingiausio ir didžiausio Lietuvos paukščio parskridimo iš tolimos kelionės šventė, vadinama Gandrinėmis!

Žiemoja gandrai neįtikėtinai toli, Afrikoje, bet sugeba nepaklysti ir sugrįžti į gimtinę. Išskrisdami iš Lietuvos rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais, jie keliauja apie du su puse mėnesio ir įveikia apie 10 000 km.

Kovo 25-oji švenčiamos baltųjų gandrų sugrįžtuvės. Sako, kad po savo sparnais gandrai atskraidina ir pavasarį. Mat, po savo didžiuliais sparnais parskraidina ir baltąją kielę, kuri išspardo paskutinius žiemos ledus.

Taigi, su Rūdiškių vaikų darželio-darželio „Pasaka“ „Gandriukų“ grupe (auklėtoja Ingrida Karčiauskaitė) kovo 24 d. mes surengėme gandrų sugrįžtuves. Mažieji „gandriukai“ į biblioteką atkeliavo ne tuščiomis, kiekvienas rankoje atsinešė savo pieštą gandrą. Gandrinės įdomios savo papročiais, kurie ypač domina mažus vaikus. Kelis aptarę, ilgai prie jų neužsibuvome, nes laukė Editos Kazakevičienės istorija „Gandras su parašiutuׅ“. Rašytoja aprašė tikrą pasakojimą, nutikusį gandrui, ir vaikai sužinojo, ką daryti, kad taip neįvyktų. Eiliuota istorija apie į bėdą papuolusį gandrą kvietė pagalvoti apie vieną labai svarbų dalyką – kaip padėti gyvūnams neįkliūti į plastiko žabangas. Labai jautrus pasakojimas apie tai, kaip dėl žmogaus neapgalvoto poelgio gandras pateko į didelę bėdą.

Priminėme, kad plastikinių maišelių žala labai rimta – jie kenkia gamtai, teršia vandens telkinius, dėl jų žūva vandens gyvūnai. Plastikiniai maišeliai suyra tik po kelių dešimčių ar kelių šimtų metų, todėl žala gamtai bei mūsų kraštovaizdžiui negrįžtama. Todėl išklausę istoriją paskelbėme mūsų susitikimo tikslą – esame pasiryžę įveikti „plastikinio maišelio monstrą“ ir naudoti tik draugišką aplinkai daugkartinio naudojimo maišelį: medvilninį, drobinį, neaustinės medžiagos ir t. t. Susitikimą baigėme gamindami gandrą. Tam panaudojome jau atitarnavusios, senos spaudos paveiksliukus, sukurdami spalvingą koliažą, kurio pagrindinis akcentas – gandras. Paroda „Gandras be parašiuto“ nutūpė mažųjų skyriuje ir laukia savojo žiūrovo.

Linksmas ir prasmingas susitikimas prabėgo lyg akies mirksnis. Atsisveikinome tik trumpam, jau greit susitiksime vėl.

Danguolė Paliulienė

Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių padalinio vyr. bibliotekininkė