Rūdiškių miesto bibliotekoje įvyko MIRKT mokymai „Saugaus apsipirkimo sąskaitų apmokėjimo pamokėlė. Sukčiavimas elektroninėje erdvėje“. Mokymus vedė Vilniaus apsk. vyriausiojo policijos komisariato Trakų r. policijos komisariato Veiklos skyriaus vyriausioji tyrėja Vlada Černienė ir Rūdiškių bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Teresa Bundzevič. Rūdiškių miesto biblioteka prisijungė prie akcijos „Senjorų dienos internete“, kuri rengiama nuo 2018 m. Akcijos tikslas – atskleisti elektroninių paslaugų naudą ir pademonstruoti e. paslaugas, galinčias palengvinti mūsų kasdieną. Juk internetas tampa mūsų antraisiais namais, kuriuose praleidžiame reikšmingą laiko dalį tiek darbe, tiek laisvalaikiu.
Gyvename laikais, kai informacinis srautas – milžiniškas, tad tampa sunku atskirti, kuriais faktais ar nuomone galime pasikliauti. Itin svarbiu gebėjimu tampa kritinis mąstymas, kuris kviečia užduoti svarbius klausimus, leidžiančius identifikuoti turinio autentiškumą ir kokybę. Taip tikrinamas mūsų budrumas.
Mokymuose buvo pristatytos grėsmės, su kuriomis susiduria interneto vartotojai, aptarėme galimus pavojus ir mūsų poelgių pasekmes, kai informacinėmis ir ryšių technologijomis naudojamasi neatsakingai. Taip pat pareigūnė Vlada Černienė pateikė informacijos apie apsaugos rekomendacijas. Ji papasakojo apie labiausiai paplitusius sukčiavimo būdus. Pasak pareigūnės, mes turime patikrinti, su kuo bendraujame internete, ir nuspręsti, ar verta atsakinėti į kiekvieną žinutę. Reikia psichologinio pasiruošimo, kai žmogus staiga gauna pasiūlymą ir raginamas kuo greičiau apsispręsti. Internetiniai sukčiai – neblogi psichologai, mokantys pasinaudoti žmonių išgąsčiu ar sutrikimu. Juk žmogus nori laimėti, tikisi greito uždarbio, nes visada senjorams trūksta pinigų, būtent dėl to ir pasiduoda virtualioms vilionėms. Iš tikrųjų reikia labai atsargiai tikrinti informaciją. Žmonės turėtų kritiškai įvertinti ir atsirinkti tinkamą turinį, „prisipratinti“ technologijas, kad vėliau nebūtų nusivylimo technologijomis, nes iš esmės tai progresyvus ir naudingas dalykas.
Vlada Černienė davė labai konkrečių ir reikalingų patarimų. Ji pabrėžė, kad policijos pareigūnai niekada nemini įtariamųjų pavardžių ir telefonu neatskleidžia jokių tyrimo detalių. Elektroninės bankininkystės prisijungimai yra konfidenciali informacija ir nei policijos, nei jokios kitos institucijos, net ir banko, kuriame yra jūsų sąskaita, darbuotojai žmogaus sąskaitos numerių neprašo. Taigi, kai paskambina įtartinas asmuo, pirmiausia reikėtų informuoti pašnekovą, kad patys atvyksite į įstaigą ir ten išsiaiškinsite visus klausimus.
Pasižiūrėję įvairių realių situacijų pavyzdžių, dar kartą įsitikinome, kaip svarbu šiuolaikiniame skaitmeniniame pasaulyje būti budriems ir informuotiems.
Mokymai skirti akcijai „Senjorų dienos internete 2024“.
Laima Franckevičienė,
Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių padalinio vedėja
Komentarai