Kuo ypatingos snaigės?

Kai atmosferoje atsiranda debesų, daug drėgmės ir temperatūra vyrauja žemiau nulio, tuo metu susiformuoja kristalai. Vandens garai ir ištirpę kristalai sudaro snaiges, kurios yra visiškai skirtingos, vienodų snaigių nerasime. Jos gali būti įvairių formų: adatos, šešiabriaunio ritinio, medžio ar žvaigždės. Įdomu, kad esant šaltukui, susidaro mažos snaigės, o kai temperatūra teigiama, jos būna didesnės.

Išanalizavusios snaigių kontūrus, dailės mokytoja Asta Naruševičienė su Senųjų Trakų Kęstučio mokyklos ir Trakų Vytauto Didžiosios gimnazijos mokiniais piešė snaiges naudodami taškavimo, šešėliavimo technikas, naudodami pieštukus, gelinius juodos spalvos rašiklius. Pirmas žingsnis – nusibrėžti linijas ir rėmelį, vėliau užpildyti detales, nutrinti rėmelį ir paryškinti kontūrus.

Apie snaiges yra daug įdomių faktų. Ar žinojote, kad per žiemą iškrenta maždaug septilijonas kristalų? Dauguma snaigių yra mažesnės nei 1 mm dydžio, tačiau Gineso rekordų knygoje yra užfiksuoti ir pačios didžiausios snaigės matmenys. Ji buvo rasta Ford Keogh, Montanoje 1887 m. sausio 28 d., – 38,1 cm pločio ir 20,32 cm storio. Daugelis mano, kad sniegas yra baltos spalvos, tačiau iš tikrųjų jis yra bespalvis. Krentantį spalvotą sniegą galima išvysti, kai oras pripildytas dulkių, teršalų ar smėlio. Tokį spalvotą sniegą žmonės turėjo galimybę pamatyti 2007 m. Sibire, kai iškrito oranžinis sniegas, ir 2010 m. Krasnodare rausvas.

Įdomus faktas, kad snaigės domino ir ryškius vyrus, vienas iš jų A. Bentley savo gyvenimą paskyrė išanalizuoti ir sukaupti kuo daugiau informacijos apie snaiges, jų grožį ir formas. Jis paliko be galo daug žurnalų, knygų, straipsnių, kuriuose yra informacijos apie snaiges, bei virš 5000 snaigių fotografijų. 19 a. A. Bentley gavo pripažinimą mikrofotografijos srityje, kadangi spėdavo nufotografuoti jas anksčiau, nei jos ištirpdavo.

Be galo apstu informacijos apie snaiges, tačiau vaikų piešiniai užburs ne vieną dėl savo išskirtinumo ir grožio. Kviečiame aplankyti parodą, kuri Senųjų Trakų bibliotekoje veiks iki vasario 10 d.

Agnieška Uscilienė,

Trakų viešosios bibliotekos  Senųjų Trakų padalinio vyr. bibliotekininkė

(Šaltiniai apie faktus: toptenz.net ir delfi.lt)