Ką svarbaus nuveikėme Tarptautinės interneto savaitės metu

2017 m. kovo 27 – balandžio 2 dienomis 28 Europos šalyse vyko tradicinė „Interneto savaitė 2017“. Lietuvoje šią akciją koordinuoja asociacija „Langas į ateitį“. Interneto savaitė yra kasmetis renginys, skatinantis naudotis technologijomis bei internetu, įgyti geresnių darbo kompiuteriu įgūdžių.

Trakų viešojoje bibliotekoje mokėsi ne tik suaugę, bet ir vaikai. Trakų viešojoje bibliotekoje vykstančių kompiuterinio raštingumo kursų metu dalyviai buvo supažindinti su Tarptautine interneto savaite ir pagrindinėmis saugaus elgesio internete taisyklėmis. Vaikų literatūros skyriuje taip pat vyko kompiuterinio raštingumo mokymai 1–5 klasių mokiniams – „Mokomės ne tik žaisti, bet ir dirbti kompiuteriu“. Šių mokymų tikslas buvo praplėsti mokinių žinias apie kompiuterio panaudojimo galimybes. „Microsoft Word“ programoje mokiniams reikėjo sukurti dokumentą ir suteikti jam pavadinimą, surinkti pasirinktą tekstą, surasti paveikslėlį ir įkelti jį į dokumentą, atspausdinti. Jaunieji bibliotekos lankytojai, kurie nežinojo, kaip atlikti užduotis, kreipėsi į bibliotekos darbuotojas. Jos mielai atsakė į iškylančius klausimus ir taip padėjo įveikti užduotis. Geriausiai darbus atlikę moksleiviai buvo apdovanoti  prizais.

Lentvario ir Paluknio bibliotekose vyko popietės saugumo internete tema, kurių tikslas – paskatinti vaikus atsargiai elgtis internete, supažindinti su pagarbaus elgesio taisyklėmis, kovoti su neteisėtu ir žalingu interneto turiniu. Jaunieji interneto vartotojai buvo supažindinti su pagrindinėmis saugaus interneto taisyklėmis: saugotis sukčių, atminti, kad žmonės ne visada dedasi tuo, kuo yra, neviešinti informacijos apie save ir laikyti ją paslaptyje, tinkamai bendrauti, dalintis tik tinkamomis nuotraukomis, mokėti pasirinkti draugus, netikėti pasiūlymais laimėti ir uždirbti daug pinigų, remtis mokytojų, tėvų patarimais, pasirenkant internetines svetaines ir tinkamai užbaigti darbą kompiuteriu. Moksleiviai pagilino ir pasitikrino savo žinias atlikdami interaktyvų testą ,,Draugiškas internetas“.

Aukštadvario biblioteka moksleivius pakvietė į kūrybinį užsiėmimą, kurio metu interneto aktualijas vaikai išreiškė per piešinius. Interneto platybėse vaikų tyko ne tik smagūs žaidimai ir atradimai, bet ir pavojai. Aukštadvario ir Lentvario bibliotekose vyko pokalbis apie pastaruoju metu visuomenėje kilusį nerimą dėl internetinėje erdvėje pasirodžiusios informacijos apie savęs žalojimą ir savižudybes skatinančius „žaidimus“. Be abejonės, tai jokie žaidimai, o tikrų tikriausia nusikalstama veikla.

Akivaizdu, kad geresni darbo kompiuteriu įgūdžiai, kompiuterinis raštingumas ar mokėjimas apsaugoti asmeninius duomenis internete nebėra vienintelės temos, kurias akcentuojame įvairiose interneto iniciatyvose. Neabejotinai svarbu būti atviriems ir šiandien aktualioms bei jautrioms socialinėms temoms, kurių pagrindis plitimo įrankis yra būtent internetas. Kaip teigia organizatoriai: „Ne technologijos, o žmonės ir jų įgūdžiai yra pačios svarbiausios skaitmeninių pokyčių dėlionės dalys.“ Tad lavinkime įgūdžius ir tobulėkime!

Daugiau informacijos: http://epilietis.eu/index.php/naujausi-ivykiai/renginiai-visi/interneto-savaite-2017/370-interneto-savaite-2017

Rūta Minkevičienė, Trakų viešosios bibliotekos Lentvario filialo vyr. bibliotekininkė.

Virgilija Michejeva, Trakų viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus vyr. bibliotekininkė.