Auksiniai protai priminė krepšinio čempionatą

Auksiniai protai priminė krepšinio čempionatą

Nors šiame žiemos-pavasario „Auksinio proto“ sezone liko vos keli žaidimai, o bendros pergalių tendencijos jau daugiau, nei aiškios – žaidėjams vis tiek nestinga entuziazmo. Štai vienuoliktasis sezono žaidimas pažėrė saldžios įtampos – ketvirtajame ture, visai kaip lemtingose krepšinio čempionato rungtynėse, vyko kova petys į petį – po ketvirtojo turo komandas teskyrė vienas taškas – „Baikit, nemanau!“ (41 taškas) ir „Trakai United“ (40 taškų) kovojo dėl bronzos, o „Išmanieji protai“ (52 taškai) ir „Rotorius“ (51 taškas) varžėsi dėl aukso.

Po penktojo turo paaiškėjo, kad, kaip liaudies išmintis byloja, – prieš vėją nepapūsi – sezono favoritai savo vardą užsitarnavo ne be reikalo. Aukso medaliais puikavosi „Išmanieji prota“, iš viso 11-ame žaidime surinkę 66 taškus, trimis taškais jiems nusileido, ir garbingai sidabru pasipuošė „Rotorius“, bronzos medalius iškovojo „Trakai United“ su 50 taškų, o vos vieno taško persvara jiems nusileido „Baikit, nemanau!“ su 49 taškais.

Šiame žiemos-pavasario sezone liko vos 4 „Auksinio proto“ žaidimai. Kitas žaidimas vyks balandžio 4 d. 18.30 val. Vis dar laukiame naujų komandų ir pavienių žaidėjų! Aukso iškovoti galbūt jau nepavyks, tačiau geras laikas garantuotas!

Primename, kad viena komanda gali dalyvauti viename, keliuose arba visuose septintojo „Auksinio proto“ sezono turnyruose. Taip pat ateinančiuose turnyruose gali dalyvauti ir naujos komandos bei pavieniai žaidėjai, prisijungsiantys prie esamų komandų! Žaidimo metu komandos gali naudotis tik savo narių žiniomis ir išmintimi. Įvairios ryšio priemonės, internetas, kompiuteriai, literatūra ir kitos palengvinimo priemonės negalimos!

 

Jei esi smalsus, daug žinai, turi puikų draugų ratą – registruok komandą, dalyvauk ir mankštink protą!

Registracija vyksta telefonu (8 528) 55 460 ir el. p. g.tamasauskaite@trakubiblioteka.lt

 

Keletas pavyzdinių 11 žaidimo klausimų:

KLAUSIMAS:

1941 metais prasidėjus Vokietijos ir SSRS karui, pastarajai pradžioje labai nesisekė. Šalis ėmėsi drastiškų priemonių sustabdyti vokiečių puolimui. Vienas tokių bandymų buvo šunų – bombų ruošimas. Planas, iš pirmo žvilgsnio, buvo paprastas – reikia išdresuoti šunis, kad šie nuneštų sprogmenis po priešų tankais ir kita technika, o tada pasitrauktų. Per treniruotes greitai buvo suprasta, kad šuniui numesti nešulį – per sunki užduotis, tad planas buvo pakoreguotas ir nuspręsta šunis paaukoti „tėvynės labui“. Šis planas nepavyko, nes mūšio lauke šunys išsigąsdavo ir bėgdavo atgal į rusų apkasus. Dviem žodžiais įvardinkite šiuose bandymuose dažniausiai naudotą šunų veislę.

ATSAKYMAS:

VOKIEČIŲ AVIGANIAI. Sovietai naudojo vokiečių aviganius, kad sprogdintų vokiečių tankus, bet šunys buvo dresiruoti ne mūšio lauko sąlygomis, todėl atsidūrę mūšio lauke išsigąsdavo (o gal prisiminė savo kilmę) ir bėgdavo su bombom atgal į rusų apkasus.

 

KLAUSIMAS:

Vienas garsiausių Agatos Kristi romanų Lietuvoje pirmiausia buvo išleistas pavadinimu „Žmogžudystė Kale traukinyje“. Prisiminę, kokiu pavadinimu šis romanas išleistas šiais laikais, dviem žodžiais parašykite pavadinime minimos transporto priemonės priešingybę, kuri nuo 1990 metų  yra įsikūrusi Klaipėdoje.

ATSAKYMAS:

VAKARŲ EKSPRESAS. Dabartinis Agatos Kristi romano pavadinimas – „Žmogžudystė Rytų eksprese“. Rytų ekspreso priešingybė, be abejo, yra Vakarų ekspresas – tai laikraštis, nuo 1990 metų leidžiamas Klaipėdoje, ir su transporto priemonėmis, žinoma, nieko bendro neturi.

 

KLAUSIMAS:

Andrius Kitovičius apie XVIII amžiaus lietuvių stalo etiketą rašė taip: „Tebėra paprotys padengti stalą su visais įrankiais tik garbingiausiems svečiams. Kiti atsinešdavo savo įrankius, dažniausiai savo kasdienį šaukštą. Tie, kas nerado padėto šaukšto ar savąjį pamiršo, skolinosi iš kaimyno ar pasidarydavo jį iš X Y...“. Kokie du žodžiai slepiasi po X Y, jei liaudyje sakoma, kad pažinsi alų per putą, X per Y, žmogų per būdą?

ATSAKYMAS:

DUONOS PLUTA. Duonos plutą pasmeigdavo peiliu ir naudodavo kaip šaukštą ir tai nebuvo laikoma prasčiokiškumu. Be to, tekste yra paminėtas „šaukštas kasdienis“ – tai aliuzija į „duoną kasdieninę“. Lietuvių liaudies posakis: „Alų pažinsi per putą, duoną per plutą, o žmogų per būdą“ – jis rimuojasi, o tai irgi padeda atsakyti.

 

Bendrosios įskaitos rezultatai po 11 žaidimo turnyrų:

Komanda „Išmanieji protai“ – 689 taškai;

Komanda „Baikit, nemanau!“ – 571 taškas;

Komanda „Trakai United“ – 364 taškai;

Komanda „Rotorius“ – 239 taškai.

 

Gintarė Tamašauskaitė,

Trakų viešosios bibliotekos

Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyr. bibliotekininkė

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt