Atsakingi ir saugūs internetinėje erdvėje

Vasario 4–9 d. Lietuvoje vyko Saugesnio interneto savaitė. Ji skirta atkreipti jaunų žmonių dėmesį į saugų elgesį internete, siekiant apsaugoti vaikus nuo neteisėto ir žalingo interneto turinio bei skatinti visuomenę saugiau ir atsakingiau naudotis interneto technologijomis ir mobiliaisiais įrenginiais. Šių metų šūkis – „Kurkime geresnį internetą kartu!“.

Šiemet Saugesnio interneto savaitė yra vienas iš praėjusiais metais startavusio projekto „Prisijungusi Lietuva: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“ veiklų.

Kaip ir kasmet, į šią akciją aktyviai įsijungė Rūdiškių biblioteka. Visą Saugesnio interneto savaitę sprendėme testus: „Ar esi saugus internete?“ (šaltinis http://testas.draugiskasinternetas.lt/), prisijungėme prie iniciatyvos „10 000 vaikų, saugesnių internete“, kurios užsiėmimų metu aiškinomės, kokia informacija internete dalintis saugu, ar galima tikėti visa internete randama informacija, kaip socialiniuose tinkluose atpažinti draugus apsimetėlius ir kt. Mokiniams sukurtoje platformoje „Moki – moku“ yra patalpinta daug mokomosios medžiagos,  su kuria susipažinus atlikome testą.

Suaugusieji taip pat tikrinosi savo žinias apie saugų internetą, atlikdami testą „Pavojai internete? Asmens duomenų saugumas?“, kuris patalpintas  www.sakautaip.lt adresu, jį paruošė Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas.

Vasario 5 dieną bibliotekoje vyko netradicinė pamoka, kurią vedė IT mokytoja metodininkė Miroslava  Aziulevičienė, jai talkino vyr. bibliotekininkė Teresa Bundzevič. Pamokos tikslas – suvokti bendravimo grėsmes socialiniuose tinkluose. Vaikams buvo pasiūlyta sugalvoti galimus saugaus elgesio scenarijus socialiniuose tinkluose, po kurių sekė diskusija, kurioje vaikai diskutavo apie tai, kaip feisbuke apsisaugoti nuo svetimų užrašų ant sienos, kaip apriboti draugų ratą, kaip geriausia išvengti nepažįstamųjų dėmesio ir kt. Pamokos pabaigoje buvo atliktas testas „Ar esi priklausomas nuo kompiuterio?“.

Akcijoje iš viso dalyvavo 58 lankytojai, kuriems Saugesnio interneto savaitė dar kartą priminė apie atsakingą ir saugų buvimą internetinėje erdvėje.

Danguolė Paliulienė,

Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių filialo vyr. bibliotekininkė