Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Aukštadvario filialas – „Draugiškiausia biblioteka“
2019-04-10
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos (LSVBA) veiklos dvidešimtmetis buvo paminėtas balandžio 4-ąją vykusiame visuotiniame asociacijos narių susirinkime Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje. Susirinkusius dalyvius sveikino Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas, Marijampolės meras Povilas Isoda. Asociacijos prezidentė Danguolė Abazoriuvienė pristatė asociacijos veiklas per visą dvidešimties metų laikotarpį. Svarbu paminėti, jog susitikime svarstyti klausimai, susiję su bibliotekininkystės studijomis, kvalifikuotų specialistų rengimu bibliotekoms bei esamų bibliotekininkų kvalifikacijos tobulinimu, aptartos kitos šios srities aktualijos.
Nominacijos geriausiems
Asociacijos susirinkimo laukiamiausia dalis – Metų nominacijų konkurso rezultatų paskelbimas. Rezultatus pristatė vertinimo komisijos pirmininkė Danutė Karlienė. Apdovanojimus bei padėkas teikė Asociacijos prezidentė Danguolė Abazoriuvienė ir pagrindinis konkurso rėmėjas UAB „Asseco“ generalinis direktorius Albertas Šermokas.
Šiuose apdovanojimuose „Draugiškiausios bibliotekos“ titulą pelnė Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Aukštadvario filialas ir filialo bibliotekininkė Ramunė Jarmalavičiūtė.
Aukštadvario bibliotekos veiklos esmė orientuota į lankytojų poreikių tenkinimą. Bibliotekoje lankytojai yra ugdomi ir edukuojami, skatinamas jų iniciatyvumas, stengiamasi juos sudominti ir įtraukti į įvairias veiklas. Tai – draugiška, socialinę integraciją skatinanti biblioteka.
Aukštadvario seniūnijoje gyvena 2 200 gyventojų. Jų tarpe yra ir socialinę atskirtį patiriančių, įvairių problemų turinčių šeimų, ir pagyvenusių, neįgalių žmonių. Aukštadvario bendruomenė yra labai įvairi, todėl vienas iš svarbiausių Aukštadvario bibliotekos tikslų yra kiekvieno į biblioteką užsukusio žmogaus kultūrinių, edukacinių, visuomeninių poreikių patenkinimas. Aukštadvario biblioteka siekia mažinti socialinę atskirtį, didinti socialiai jautrių žmonių grupių užimtumą ir įtraukti juos į bendruomenės gyvenimą.
Prie Aukštadvario bibliotekos kultūrinių veiklos iniciatyvų prisideda ir Aukštadvario seniūnija bei bendruomenė, Trakų kultūros rūmų Aukštadvario padalinys, Aukštadvario regioninio parko direkcija, Aukštadvario gimnazija, mokykla-darželis „Gandriukas“, Aukštadvario žemės ūkio mokykla. Aukštadvario biblioteka imasi iniciatyvos skatinti bendradarbiavimą, kuris, neabejotinai, be galo svarbus, siekiant suburti bendruomenę įvairioms veikloms, puoselėti draugiškumą visų jos narių atžvilgiu.
Aukštadvario biblioteka skatina aktyvią senjorų veiklą. Ištikimi bibliotekos bičiuliai yra Aukštadvario senjorų asociacija „Aukštadvario žiburiai“. Šio sambūrio lankytojos dalyvauja bibliotekos rengiamuose kompiuterinio raštingumo kursuose, nuolat lankosi renginiuose, yra aktyvios jų dalyvės ir partnerės, praturtinančios bibliotekoje vykstančius renginius savo atliekamomis liaudies dainomis.
Aukštadvario biblioteka bendradarbiauja ir su dviejomis seniūnijoje įsikūrusiomis pagalbos senyviems ir neįgaliems žmonėms įstaigomis: Aukštadvario Šv. Domininko pensionu ir Čižiūnų socialinių paslaugų centru. Įstaigų gyventojai yra nuolatiniai bibliotekos renginių dalyviai, dalis jų skaito čia knygas, ateina pavartyti periodiką, klausosi paskaitų apie sveiką gyvenseną.
Aukštadvario bibliotekos renginiuose ir šventėse dalyvauja ir vaikų dienos centro „Navininkai“ lankytojai, iš kurių didžioji dalis yra socialiai remiamų šeimų vaikai.
„Socialinės rizikos šeimų vaikai yra ko gero ištikimiausi bibliotekos lankytojai, praleidžiantys čia didelę dalį laisvo laiko: mokslo metais – po pamokų, per atostogas – nuo ryto iki vakaro. Jie bibliotekoje žaidžia, naršo internete, skaito, piešia ir tiesiog bendrauja. Tėvai džiaugiasi, kad yra tokia saugi ir visiems draugiška vieta, kur ugdoma vaikų tolerancija, draugiškumas, pagarba, skatinamas pasitikėjimas savimi. Smagu girdėti žodžius „Aš užaugau bibliotekoje, čia buvo gera“, – įspūdžiais dalijasi bibliotekininkė R. Jarmalavičiūtė.
Atsidavusi darbui bibliotekininkė – pavyzdys bendruomenei
Skiepydama draugiškumą, pagalbą ir paramą kitam, siekdama užimti gyventojus, ypač daug dėmesio skirdama socialinę atskirtį patiriančių žmonių turiningo laisvalaikio praleidimui, esamų įgūdžių tobulinimui bei ugdymui naujų, Aukštadvario biblioteka ir bibliotekininkė R. Jarmalavičiūtė, neabejotinai, yra sveikintinas ir sektinas pavyzdys. Ačiū Ramunei už atsidavimą bibliotekininko profesijai, meilę ir atjautą žmonėms, kuriamą aktyvią ir trokštančią tobulėti Aukštadvario bendruomenę bei už šiltą bendravimą.
Komentarai