Lietuvos Steigiamajam Seimui – 100!

Lietuvos Steigiamajam Seimui – 100!

2020-ieji – Lietuvos Steigiamojo Seimo šimtmečio metai.

Šiais metais sukanka: 

  • 30 metų, kai buvo atkurta Lietuvos Respublikos Nepriklausomybė; 
  • 100 metų, kai Steigiamasis Seimas Lietuvos valstybę paskelbė LIETUVOS RESPUBLIKA;
  • 100 metų, kai įvyko pirmieji visuotiniai demokratiniai Lietuvos Seimo rinkimai;
  • 100 metų, kai pradėjo dirbti Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija.

LR Seimas 2020-uosius yra paskelbęs Lietuvos Steigiamojo Seimo šimtmečio metais. 1920 m. gegužės 15 d. į pirmąjį posėdį susirinkęs Steigiamasis Seimas įgyvendino 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Nepriklausomybės Akto priesaką – Lietuvos Valstybę paskelbė demokratine Respublika. Steigiamasis Seimas – pirmasis moderniųjų laikų Lietuvos parlamentas, gegužės 15 dieną susirinkęs į pirmąjį posėdį.

1920 m. balandžio 14–16 dienomis įvyko pirmieji Lietuvos istorijoje demokratiniai, visuotiniai, lygūs ir slapti Seimo rinkimai, kuriuose lygiomis teisėmis dalyvavo visi Lietuvos piliečiai, nepaisant lyties, tautybės ar tikėjimo skirtumų. Besikurianti Lietuvos valstybė rinkimų demokratiškumu pralenkė senąsias parlamentinės demokratijos valstybes, pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose moterims rinkimų teisė buvo suteikta 1920 m., o Prancūzijoje – tik 1945 m.

Steigiamojo Seimo rinkimai vyko šešiose Lietuvos valdžios administruotose apygardose. Rinkimai į Lietuvos Steigiamąjį Seimą nevyko Vilniaus krašte, kurį tuomet administravo okupacinė Lenkijos valdžia, ir Klaipėdos krašte, kurį tuo metu administravo Prancūzija. Tai buvo pirmasis Lietuvos parlamentas, išrinktas tiesioginiuose, demokratiniuose, visuotiniuose, lygiuose ir slaptuose rinkimuose. Šiuose rinkimuose dalyvavo 90 procentų visų rinkimų teisę turėjusių piliečių. Priimdamas tokį sprendimą Seimas pabrėžė, kad 1920 m. gegužės 15 d. susirinkęs Steigiamasis Seimas proklamavo Lietuvos valstybės nepriklausomybę ir visų Lietuvos piliečių vardu aprobavo ir įtvirtino 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Nepriklausomybės Aktą, paskelbdamas Lietuvą demokratine respublika.

Steigiamąjį Seimą sudarė 112 narių: 15 ūkininkų, 7 darbininkai, 4 amatininkai, 10 kunigų, 1 rabinas, 13 pedagogų (daugiausia mokytojų), 11 teisininkų, 11 gydytojų ir vaistininkų, 7 kariškiai, 15 valdininkų ir tarnautojų, 3 rašytojai, 3 inžinieriai, 3 agronomai ir 9 kitų profesijų atstovai (visuomenininkai, vargonininkas, kooperatininkas ir kt.). Pirmajam posėdžiui pirmininkavo Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, o Steigiamojo Seimo pirmininku buvo išrinktas Aleksandras Stulginskis. Prezidento rinkimuose greta vyrų buvo iškeltos ir dviejų moterų, buvusių parlamentarių Felicijos Bortkevičienės ir Gabrielės Petkevičaitės-Bitės, kandidatūros, tačiau tą kartą rinkimus laimėjo Kazys Grinius. Šis Seimas dirbo dvejus metus ir priėmė 268 įstatymus, reikšmingus jaunos valstybės egzistavimui. Svarbiausi iš jų buvo priimti 1922 m.: nuolatinė Lietuvos Valstybės Konstitucija, Žemės reformos įstatymas, Lietuvos universiteto statutas, Piniginio vieneto įstatymas, Lietuvos banko įstatymas ir kiti.

Steigiamasis Seimas, 1920 m. gegužės 15 d. perėmęs krašto valdymą, susidūrė su iššūkiais: dalis Lietuvos teritorijos su sostine Vilniumi buvo okupuota, neaiškus buvo Klaipėdos krašto statusas, Antantės valstybės dar nebuvo pripažinusios Lietuvos valstybės, nebuvo suderintos sienos su kaimyninėmis valstybėmis. Antrojoje 1920 metų pusėje ypač paaštrėjo santykiai su kaimynine Lenkijos valstybe. Vykstant atviroms kovoms su Lenkijos kariuomene, baiminantis dėl Lietuvos valstybės išlikimo, Steigiamojo Seimo nariai taip pat stojo ginti valstybės – kas ginklu, kas organizuodami paramą Lietuvos kariuomenei ar telkdami bendram darbui Lietuvos visuomenę.

Steigiamasis Seimas pasižymėjo gana didele narių kaita. Tarp Seimo narių buvo šeši 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai, vėliau du Steigiamojo Seimo nariai – Aleksandras Stulginskis ir Kazys Grinius buvo išrinkti Lietuvos Respublikos Prezidentais.

1920 m. spalio 22 d. – 1921 m. sausio 17 d. Steigiamojo Seimo nariai, išrinkę Mažąjį Seimą, išsiskirstė ginti Tėvynės.

Minint Steigiamojo Seimo darbo pradžią, gegužės 15-oji tarpukariu kurį laiką buvo švenčiama kaip viena svarbiausių tautos švenčių, tačiau, įsigalėjus autoritarizmui, 1930 m. ši data išbraukta iš minėtinų dienų sąrašo.

Minėdami šią datą, kviečiame pasižiūrėti LRT mediatekoje dokumentinį vaidybinį filmą „Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą. Aleksandras Stulginskis“.

Filmo nuoroda: http://inx.lv/Vyl9 

 

Parengė Irena Jocienė,

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė

 

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt