Tiltų bibliotekoje – fotoparoda „Pavasario preliudija“

Nors šiais metais, pirmą kartą po besniegės žiemos, atėjo ankstyvas pavasaris, tačiau iki tol kasmet galėjome grožėtis nuostabiais žiemos vaizdais su sniegu, šalčio raštais ir varveklių karuliais. Varvekliai susidaro atšilus orams, kai sniegas virsta į vandens lašus, o šaltukas formuoja sušalusio vandens žvakes, įvairių formų lazdeles, figūrėles. Kai naktį braška, o dieną teška gražiausius raštus galima pamatyti gamtoje, ant medžių šakų. Varvekliai skelbia šaltų orų pabaigą ir šiltesnių pradžią, skelbia pavasarį. Anksčiau pagal varveklius spėliodavo būsimus orus: „Ilgi varvekliai – ilgas pavasaris“, „Ilgi varvekliai vasario pabaigoje – pavasaris bus ankstyvas, bet vėsus“, „Ilgi stori varvekliai – greitai lauk tikro pavasario“. Nuostabu, kai gamtos peizažas pasipuošia nematytais vaizdais. Ramią dieną varvekliai – ilgi ir tiesūs, nuo vėjo šuorų – pasvirę į šoną, išsiklaipę.

Įvairiausių formų varveklių vaizdus užfiksavo Vievio gimnazijos dailės mokytoja Violeta Debesienė. Kaip pasakoja mokytoja, fotoaparatą į rankas paėmė dar vaikystėje ir jo nepaleidžia iki šiol. Mėgsta pasivaikščioti ar išvažiuoti į gamtą. Būdama gamtoje, mėgaujasi tuo, ką mato, nuolat ieško, stebi, tobulėja. Jos meilė peizažo ir kelionių fotografijai nėra atsitiktinė, taip ji atsipalaiduoja. Noriai sugrįžta į tas pačias vietas kitais metų laikais, kuomet kitoks apšvietimas, kita nuotaika, kitoks – ir kadras. Kartais lūkestis sukelia susižavėjimo šūksnius, kartais – nusivylimo atodūsius. Grįžusi apgalvoja, kur reikėjo nueiti, kur sustoti. Tuomet nori sugrįžti dar kartą. Gamtos peizažai – tai atskiri įtraukiantys ir žavintys pasauliai.

V. Debesienės 36 fotografijų paroda „Pavasario preliudija“ eksponuojama Tiltų bibliotekoje. Nuotraukose įamžinti 2019 m. žiemos ir ankstyvo pavasario vaizdai prie Vievio, Ivio ežero, Neries regioniniame parke, Dūkštos upės pakrantėse. Ankstyvo pavasario grožis, didybė ir tyla tiesiog gniaužia kvapą. Krištolinis šaltis, kur ne kur įšaldyta žaluma, atspindžiai tekančios upės vandenyje, drovūs saulės žvilgsneliai… ir erdvi, užliejanti tyla. Tokių nuotaikų fone, fotografė dalinasi su visais pavasario akimirkomis...

Elena Žilinskienė

Trakų viešosios bibliotekos Tiltų filialo vyr. bibliotekininkė