Spalio mėnesio tema – išmintinga pelėda!

Lauktas ir pasiilgtas susibėgimas su antrokais (auklėtoja Dainora Garbštienė) spalio 19 dieną intriguojančiame rytmetyje, kurio temą vaikai turėjo atspėti patys, tereikėjo įminti mįslę: „Akys kaip ratai, o saulės nemato“.

Pelėda. Kodėl ji? Gal todėl, kad ji – išminties ir mokslo simbolis, gal todėl, kad gerai mato naktimis, juk tamsusis metų periodas jau visai čia pat. O gal todėl, kad vaikams patinka Mariaus Marcinkevičiaus nuotaikinga eiliuota pasaka „Kaip pelėdžiukas iš namų pabėgo“. O gal lapų gausa diktuoja savo muziką, prie kurios reikia prisitaikyti ir mums?

Bet apie viską iš pradžių: vaikams leidę paklausyti pelėdos ūbavimo garsų, aptarėme kelis faktus apie pelėdą. Kodėl ji laikoma išminties simboliu, kuo ji minta, kodėl ji taip tyliai skrenda? Kiek Lietuvoje yra pelėdų rūšių ir ar tikrai apuokas pelėdos vyras? Mūsų išvada buvo vieninga – pelėda tingus, bet išties grakštus ir įspūdingas paukštis, kuris vertas ir rašytojų plunksnos. Vieną iš tokių knygų – Mariaus Marcinkevičiaus „Kaip pelėdžiukas iš namų pabėgo“ – mes ir perskaitėme. Knygų vaikams rašytojas, poetas, prozininkas, gydytojas, keliautojas ir tėtis – Marius Marcinkevičius – autorius populiarių ir mėgstamų knygų „Draugystė ant straublio galo“, „Maži eilėraščiai mažiems“, „Sivužas“.

Eiliuota pasaka siunčia labai svarbią žinutę: nepasiduoti net esant beviltiškiausiai gyvenime situacijai ir tikėti, kad viskas baigsis gerai, net tuo atveju, kai tave praryja pelėdžiukas. Gyvenimas arba likimas. Išeitis visada yra.

Lietuvių rašytoja Ramutė Skučaitė, spalio 17 dieną švęsianti savo 90-metį, savo kūryboje pelėdai taip pat skyrė laiko ir dėmesio, iš kurių vieną, pavadinimu „Pelėda“, perskaitė patys antrokai. O prisiminę itin populiarią dainą: „Išėjo tėvelis į mišką, išėjo motinėlė… Pamatė tėvelis pe-lė-dą…“, išsibildenome pelėdžiukų gaminti, kad jais galėtume papuošti bibliotekos vaikų ir jaunimo skyriuje apipavidalintą parodą „Išmintinga pelėda“. Norit ir jūs pamatyti? Kviečiame užsukti, mieli ir žaismingi pelėdžiukai, dauguma jų iš gamtinių medžiagų – lapų, jaukiai sutūpę lentynose, laukia žiūrovų.

Laukiame Jūsų bibliotekoje.

Danguolė Paliulienė