Sodai sodeliai

Sodai sodeliai

Užklupus tamsiausiam metų laikotarpiui, kiekvienas giliai širdyje trokštame šviesos, šilumos ir jaukumo.  Į Lentvario biblioteką atvykusi Rūdiškių kultūros centro vyr. specialistė, vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Griciukas“ vadovė Augustė Gaidytė-Palaitienė visa tai atsinešė ir mielai dalijosi edukacijos „Sodai sodeliai“ metu. Susitikimas su edukatore sulaukė didelio bibliotekos vykdomos Kūrybiškumo saviraiškos studijos vaikų susidomėjimo ir kėlė daug klausimų: „Kas tie sodai? Ar apie medžius kalbėsim? O kaip mes juos pasidarysim? Iškirpsim ar piešim?“

Viešniai prisistačius, susitikimas prasidėjo nuo nuoširdaus pokalbio su vaikais. Edukatorė klausė vaikų, kas yra adventas, ką jie veikia šiuo laikotarpiu, kaip šeimose ruošiamasi šv. Kalėdoms. Vaikai pasidalino, kada ir kaip puošia eglutę namuose, o edukatorė papasakojo vaikams, kaip protėviai puošdavo pirkią ir parodė atsivežtą tradicinį šiaudų sodą.

Užsiėmimo dalyviai sužinojo, kad sodai būdavo veriami ruošiantis didžiosioms metų šventėms – Kalėdoms bei Velykoms ir kabinami palubėje, taip sukuriant šventinę darnos, grožio ir tvarkos erdvę apie stalą. Vaikams buvo smalsu stebėti, kaip švelniai papūtus į sodą, jis reaguoja į oro krustelėjimą ir ima suktis. Nurimti ir nusiteikti kruopščiam darbui vaikams padėjo kanklių garsai ir viešnios atliekama giesmė „Už girių, girių ugnelė degė...“.

Kadangi didesnio sodo rišimas – tai ilgas, kantrybės ir susikaupimo reikalaujantis užsiėmimas, edukatorė pasiūlė kiekvienam vaikui pasigaminti po reketuką, sodo fragmentą, ir juo namuose papuošti Kalėdinę eglutę. Juk anksčiau ir dabar savo rankomis pagaminti žaisliukai – patys gražiausi.

Išklausę instrukcijos, vaikai kibo į darbą – matavo, karpė šiaudelius, rišo siūlą ir kiekvienas gamino savo reketuką. Mieli vaikams pasirodė tie pavadinimai – reketukas – sodo fragmentas, o vietoj adatos vaikai naudojo „motiejuką“ – nukirptą rugio varpos šiaudą, su paliktu mažu varpos galiuku, už kurio laikėsi pririštas siūlas. Motiejuką vaikai saugiai naudojo vietoj adatos veriant šiaudus.

Veriant reketukus Augustė Gaidytė-Palaitienė pasakojo vaikams ir tikėjimus, kad Kūčių naktį visi išėję artimieji grįžta ir supasi šiaudiniuose soduose, saugodami visus savo šeimos narius. Tai užsiėmimui suteikė dar daugiau jaukumo ir paslapties, nusiteikiant adventui, Išganytojo gimimo laukimui.

Po užsiėmimo vaikai ne tik grįžo namo su savo rankų darbo žaisliuku, bet ir praplėtė akiratį, pažindami mūsų senolių puoselėtas tradicijas.

 

Jurgita Makaravičienė,

Trakų viešosios bibliotekos Lentvario filialo vyr. bibliotekininkė

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Skaitmeninio raštingumo mokymai
Interaktyvi biblioteka
Vilnijos vartai
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
Eklasika