Šiaurės šalių rašytojai apie gamtą šiaurėje

Tiltų bibliotekoje, Šiaurės šalių literatūros savaitės metu, lapkričio 19 d., rytmetyje „Gamta Šiaurėje“ skaitėme teksto autorių Malin Kivelä iš Danijos ir Martin Glaz Serup iš Suomijos bei dailininkės Lindos Bondestam iš Suomijos sukurtos paveikslėlių knygelės vaikams „Jei sutiktum lokį“ ištraukas. Ši knyga yra nominuota Šiaurės Tarybos Vaikų ir jaunimo literatūros premijai 2022.

Kadangi šios knygelės nėra bibliotekoje, o kompiuterio ekrane galima pasigrožėti dailininkės nupieštomis spalvotomis iliustracijomis, pasirinkome skaitymą ekrane. Pirmiausia dalyviai buvo supažindinti su Šiaurės šalių literatūros savaitės garsinio skaitymo idėja ir jos įgyvendinimu Šiaurės šalyse bei nuo 1998 m. Lietuvos bibliotekų skaitytojų įsitraukimą į šį projektą. Taip pat jie sužinojo, kokios kitos šalys dalyvauja šiame kultūros projekte, kurį vykdo Šiaurės šalių bibliotekų asociacija ir Šiaurės šalių asociacija „Norden“, o remia Šiaurės šalių ministrų taryba. Kasmet vykstančiuose garsiniuose skaitymuose prie žvakių šviesos „Auštant“ dalyvauja vaikai, o „Sutemų valanda“ – jaunimas ir suaugusieji.

Rytmetyje dalyvavę vaikai, versdami knygos puslapius, daugiau sužinojo apie ruduosius ir baltuosius lokius ir ką turėtų daryti, ir ko nedaryti juos sutikus. Prisiminti ir kiti gyvūnai, gyvenantys šaltojoje Šiaurėje, geriausiai žinomi – Kalėdų Senelio roges traukiantys elniai. Rytmetyje kalbėjome apie Šiaurės šalių gamtą, šviesiąją vasarą, kai saulė šviečia visą parą, ir tamsųjį rudens–žiemos periodą, kuomet saulė nepateka. O įdomiausia buvo pažiūrėti į Šiaurės šalių padangę nušviečiančią, besikeičiančią, įvairių spalvų Šiaurės pašvaistę ir kaip lietuviai vyko į tolimą Šiaurę jos ieškoti snieguotą žiemą. Taip pat vaikai apžiūrėjo knygų parodą „Šiaurės šalių rašytojai vaikams“ ir pasirinko skaityti juos sudominusias knygas.

Elena Žilinskienė,

Trakų viešosios bibliotekos Tiltų filialo vyr. bibliotekininkė