Rykantų biblioteka pristato teminę parodą Vilniaus gimtadieniui

Naujus metus Rykantų biblioteka pradėjo nuo teminės parodos „Senasis Vilnius“ pristatymo savo lankytojams. Paroda skirta paminėti Vilniaus miesto 700-ąjį jubiliejų.

Kultūros istorijos tyrinėtojas Darius Kuolys teigia, kad pirmą kartą Vilniaus vietovardis buvo paminėtas 1323 m. sausio 25 d. Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškuose. Jame Vilnius iš karto pristatomas pasauliui kaip valdovo miestas, taigi kaip sostinė – pasak Gedimino, rašyta „mūsų mieste Vilniuje“: „in civitate nostra Vilna“ [1].

Parodos ekspozicijoje galima pamatyti Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laišką, kuriame paminėtas Vilnius (Vilniaus vardas nuotraukoje išryškintas). Tai Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus nuotraukos kopija. Laiškas yra saugomas Latvijos valstybiniame istorijos archyve (LVVA).

Istorikas profesorius Alvydas Nikžentaitis LRT RADIJUI yra sakęs, kad Gedimino laiško, kuriame pirmą kartą paminimas Vilnius, originalas nėra išlikęs, o Latvijoje saugomas Rygos miesto tarybos tuo metu padarytas nuorašas. Tai – pirmas rašytinis šaltinis, kuriame paminėtas Vilnius, todėl ir skaičiuojame miesto istoriją būtent nuo 1323 m. [2].

Teminėje parodoje rasite Rykantų bibliotekos fonde turimas knygas apie Vilnių. Liudos Matonienės knygoje „Vilnius: meilės stotelės“ galima rasti dvidešimt pasakojimų apie gražiausias sostinėje gyvenusių įvairių istorinių asmenybių meilės istorijas. Knygoje „Vilnius per amžius“ sudėti įžymaus lenkų rašytojo Juzefo Ignacaus Kraševskio pasakojimai ir prisiminimai, dienoraščių fragmentai, dailininkų vaizdai apie tai, kaip atrodė Vilnius prieš du-keturis šimtmečius. Kviečiame susipažinti su knygomis, kuriose surašyta daug legendų apie Vilnių, jos valdovus: Gediminą, Mindaugą, Jogailą, Žygimantą Augustą, jų valdymą bei meilės istorijas.

Parodoje taip pat eksponuojamos knygos apie Vilniaus Senamiestį, bažnyčias, lankytinas vietas, kurias būtina aplankyti Lietuvos sostinėje.

Paroda veiks iki sausio 28 d.

Barbara Jocienė,

Trakų viešosios bibliotekos Rykantų padalinio vyr. bibliotekininkė

Šaltiniai:

1. https://www.bernardinai.lt/kas-isties-parasyta-gedimino-laiskuose/
  2. https://www.delfi.lt/kultura/naujienos/paaiskino-kodel-gedimino-laiskas-apie-vilniu-saugomas-rygoje-o-ne-lietuvoje.d?id=77000715