Pasakojimo ir vaizdo bendrystė projekte „Perskaityk knygą, sukurk iliustraciją“ Aukštadvaryje

Pasakojimo ir vaizdo bendrystė projekte „Perskaityk knygą, sukurk iliustraciją“ Aukštadvaryje

Nuo pirmykščių žmonių bendruomenių laikų, kai tik susiformavo šnekamoji kalba, žmonės jautė poreikį pasidalinti medžioklės įspūdžiais, perduoti savo pasaulio sampratą vaikams ar kaimynų gentims. Jau tuomet ėmė formuotis pasakojimo žodinė tradicija – istorijų perdavimas iš lūpų į lūpas. Ir iki šių dienų mes dar esame išlaikę pasaulio, tuo pačiu ir mūsų tautos mitologiją, tautosaką dėka pasakojimo, vėliau – rašto ir spaudos.

Žinoma, dabar jau nedaug kas seka pasakas, dažniau jas skaitome. O skaitant atrandame tas pačias vertybes, etikos normas, kurios gyvavo nuo seno ir išliko šiuolaikinėje visuomenėje. Pasakose gėris nugali blogį, meilė – pyktį, blogieji nubaudžiami ir pamokomi, o gerieji apdovanojami. Pasakose slypi gili pasaulio išmintis ir istorija.

Trakų meno mokyklos Aukštadvario dailės skyrius, bendradarbiaudamas su Trakų viešosios bibliotekos Aukštadvario padaliniu, antri metai vykdo projektą „Perskaityk knygą, sukurk iliustraciją“.  Dailės besimokantys vaikai lankosi bibliotekoje, skaito pasakas, išsirenka vieną jų pagal tų metų temą, gilinasi į turinį, sukūrimo aplinkybes ir nutapo jai iliustraciją, tuomet surengiama darbų paroda. Šia veikla siekiama sujungti literatūrą, skaitymą ir dailę, vaikams atskleidžiant daugiau įvairių menų sintezės, kūrybiškumo galimybių. Skatinamas skaitymas, domėjimasis iliustravimu,  mokoma į knygą žiūrėti ir kaip į vaizduojamojo meno objektą.

Pernai tyrinėjome lietuvių liaudies pasakas, o šiemet skaitytos ir iliustruotos brolių Grimų pasakos. Rugsėjo mėnesį bibliotekininkė Ramunė Jarmalavičiūtė mokiniams papasakojo apie didžių vokiečių pasakų rinkėjų bei leidėjų brolių Jakobo ir Vilhelmo Grimų asmenybes ir jų labai svarbią veiklą. Jų dėka buvo užrašytos, išleistos ir išsaugotos tokios pasakos, kaip „Žąsininkė“, „Velnias su trimis aukso plaukais“, „Jonukas ir Grytutė“ ir daugybė kitų. Tad vaikams buvo tikrai nelengva išsirinkti iš jų vieną. Vėliau pasirinkti kūriniai dailės pamokų metu, vadovaujant ir padedant mokytojai Nijolei Mečkovskajai, buvo analizuojami, kuriami iliustracijų eskizai, kurie dabar jau virtę užbaigtomis iliustracijomis.

Projekto ir jo rezultatų pristatymas vyko Semeliškių bibliotekoje, į kurią bibliotekininkė Dalė Brazulevičienė pakvietė septintokus iš Semeliškių gimnazijos su mokytoja Jolita Lėliene. Bibliotekoje iki vasario 2 d. eksponuojama pasakų iliustracijų paroda. Pristatymo dalyviai supažindinti su projekto „Perskaityk knygą, sukurk iliustraciją“ tikslais ir eiga.  Mokytoja N. Mečkovskaja pravedė edukaciją, kurios metu vaikai, burtų keliu išsitraukę pasaką, mokėsi sukurti jai iliustraciją. Nors laiko užbaigti darbams pritrūko, išvydome įdomių bandymų, pavyko net ir tiems, kurie tvirtino visiškai nemokantys piešti. Tikimės, kad ateityje ir Semeliškių gimnazistai prisijungs prie Aukštadvario mokinių kūrybiškos veiklos. Nudžiugino mokytojos J. Lėlienės pasiūlymu mokinių surašyti komplimentai labiausiai patikusiam paveikslui, kurie bus perduoti jo autoriui.

Bibliotekos kviečia semtis išminties iš neišsenkančio pasakų ir knygų lobyno, pasigilinti į senuosius pasakojimus ir paieškoti naujų krypčių jų nesenstančiam turiniui atskleisti, pavyzdžiui, sukurti savo iliustraciją. Aukštadvariečiai projektą tęs ir kitais metais. Džiaugiamės praturtinančiu  bendradarbiavimu su Trakų meno mokykla ir kolegomis iš kaimyninių savivaldybių.

 

Ramunė Jarmalavičiūtė,

Trakų viešosios bibliotekos Aukštadvario filialo vyr. bibliotekininkė

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt